İZMİR HABERLERİ

Teknoloji kongresi yapıldı

DHA
02.11.2017 - 10:59Son Güncelleme :
DHA

Maden ve doğal kaynak sektöründe insan yaşamını kolaylaştıracak yeni teknik ve bilimsel gelişmelerin sunulup tartışıldığı IMMAT – 6. Uluslararası Maden Makinaları ve Teknolojileri Kongresi, Fuar İzmir bünyesinde ilk kez uluslararası bir katılımla gerçekleşti.

MINEX – 7. Madencilik ve Doğal Kaynaklar Fuarı ile eş zamanlı olarak gerçekleşen ve madencilik teknolojilerine yönelik bilimsel çalışmaların sunulduğu kongrede, “Madencilik Uygulamalarında İnsansız Hava Aracı Kullanımı" isimli sunumuyla yer alan Doç. Dr. Mete Kun, kongre ve fuara yönelik düşüncelerini şöyle dile getirdi:

“İnsansız hava araçlarının (İHA) gelişimi özellikle 2. Dünya Savaşından sonra hız kazanarak günümüze kadar ulaşmış bir teknoloji. Endüstrinin birçok alanında kullanılan bu teknoloji madencilik sektörü içinde özellikle günümüzde gelişen 3-boyutlu madencilik yazılımları, iş güvenliği ve sağlığı alanındaki artan talepler, uzun süreli alan ölçme ve değerlendirme çalışmaları göz önüne alındığında sektörün ihtiyaç duyduğu bir alan. Geldiğimiz noktada İHA’lar ile cm. hassasiyetinde hata payları ile ölçümler yapmak mümkün. Ülkemizde bu teknolojinin özellikle yerbilimlerinde kullanılarak değerlendirmeye alınması son beş yıllık süreci kapsadığı için yapılan uygulamalar sınırlı kalmış durumda. Fuar ve Kongrenin aynı zamanda ve ortak bir platformda gerçekleştirilmesi, sektörün ve sektörü yakından takip eden diğer kurum temsilcilerinin katılımı ile çok daha verimli hale geldi. Fuar ve Kongre bu anlamda uygulayıcıya da ışık tutmakta ve dünyada ‘kaizen felsefesi’ olarak tanınan ‘sürekli iyileştirme ve sürekli geliştirmeyi’ tahsis etmeye yardımcı oldu."

“AMACIMIZ TEKNOLOJİYİ, KAZALARI ÖNLEMEK İÇİN KULLANMAK"

Başta Avusturalya, Romanya, Azerbaycan ve İran’dan olmak üzere yerli ve yabancı katılımcıların bir araya geldiği kongrenin başkanı Prof. Dr. Gürcan Konak, “Ülkemizde maden teknolojileri dendiğinde yaşanan kazalardan sonrası için yapılabileceklere yönelik bir eğilim söz konusu. Bu konuda çok önemli olmakla birlikte, asıl hedefimiz, elimizde bir cevher olarak bulunan teknolojiyi kazaların meydana gelmemesi için kullanmak olmalı" dedi.

Ölçme ve izleme sistemlerinin maden teknolojilerindeki önemini vurgulayan Prof. Dr. Konak, bu alanda MINEX Fuarı’nın özellikle sektör profesyonelleri için yol gösterici bir kılavuz olduğunu söyledi.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Teknoloji kongresi yapıldı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

16 Aralık 2017, Cumartesi
 • İmsak
  06:31
 • Guneş
  08:15
 • Öğle
  13:18
 • İkindi
  15:45
 • Akşam
  18:00
 • Yatsı
  19:33
Sayfa Başı