Teknoloji ile medya interaktif olacak

Hürriyet Haber
29.10.2005 - 00:00 | Son Güncelleme:

Yazılım devi Microsoft’un Başkanı Bill Gates, Londra’da düzenlenen bir toplantıda iş adamları ve siyasetçilerle biraraya gelerek gelecek vizyonunu paylaştı. Kağıt ve kitapların yerini kısa süre içinde sanal teknolojinin alacağını söyleyen Gates, teknolojik aletlerin fiyatlarının düşeceğini ve kitle iletişim araçlarının daha fazla kişisel tercih içeren yayınlara yer vereceğini bildirdi.

HER AN İNTERNET:

Aynı zamanda 50’nci yaşını kutlayan dünyanın en zengin adamı Gates, 60 yaşına geldiğinde ise, yaşamımızı sürekli internete bağlı olarak sürdüreceğimizi iddia etti. Gates, önümüzdeki dönemde çevremizle iletişimimizi, bilgi, eğitim ve eğlence ihtiyaçlarımızı çok küçük cihazların sağlayacağını bildirdi. Geleceği anlatırken geçmişteki hayallerinden de bahseden Gates, ‘Microsoft bu yıl 30’uncu yaşını kutluyor. Şirket kurulduğunda ben 19 yaşındaydım ve bir gün her evde ve her masanın üstünde bir bilgisayarın olacağını hayal ediyordum. Bu rüyaya ulaşabilmek için uzun bir yol katettik. Bugün dünyada 6 milyar kişisel bilgisayar olmasa da, 1 milyarı geçtiğimizi görüyoruz. 30 yıl önceki hayalime 10 yıl içinde ulaşabiliriz’ diye konuştu. Teknolojinin geleceğinin, her yerde mevcut olan kablosuz ağlardan ve hızlı internet bağlantılarından yararlanmaktan geçtiğini vurgulayan Gates, bir süre sonra bilgisayarların kullandığımız her şeyin içine entegre edilerek neredeyse görünmez hale geleceğini dile getirdi. Gates, kullandığımız tüm cihazların internete bağlı olacağını, fiyatlarının düşeceğini ve internette hız sınırının kalmayacağını da ifade etti.

İNTERAKTİF GAZETE:

Gelecekte gazete ve dergilerin şu anki biçimlerinden çok farklı olacağını da anlatan Gates, interaktif bir formda sunulacak gazetelerden, okuyucuların portatif cihazlarına istedikleri içeriğin gönderileceğini kaydetti. Değişimin eğitim alanında da kendini göstereceğini anlatan Gates, öğrencilerin 4-5 yıl içinde kitap yerine, kendilerini sanal ortamlardaki içeriklere bağlayarak, oradaki linkler aracılığıyla daha derin bilgi sağlayan cihazları kullanacaklarını söyledi.

İSTENEN YAYIN TELEVİZYONDA:

Televizyonda da trendin kişiselleştirmeye doğru gittiğine dikkat çeken Gates, ekranda herkesin izlediği popüler şovların yine yayınlanmaya devam edeceğini, ancak bununla birlikte isteyenin çocuğunun okul turnuvasındaki maçını, dileyeninin de ilgi duyduğu bir konferansı televizyonunda izleyebileceğini bildirdi. Gates, geleceğin televizyonlarında izleyicilere ekranlarına gelecek içeriği kişiselleştirmeleri yolunda sayısız fırsat sunulacağının altını çizdi.

CEPTE YENİ HİZMETLER:

Microsoft televizyon ve cep telefonlarında kullanılacak yazılımlar için milyarlarca dolar harcarken, Gates bu alandaki gelişimin de hızlanarak devam edeceğini vurguladı. Buna göre kısa bir süre, cep telefonları kullanıcıları pekçok yeni hizmetle karşılaşacak. Örneğin cep telefonunun kamerasıyla alışveriş yaptığı mağazadaki bir ürünün barkodunun fotoğrafını çekip gönderen bir kullanıcıya, o ürünün olması gereken fiyatı ve benzerlerininki karşılaştırmalı olarak gönderilecek.

MICROSOFT ENDİŞE VERİYOR:

Bugün birçok kişi, dünya üzerindeki 10 bilgisayardan 9’una hakim olan Microsoft’u tekelci olmakla suçluyor. Bu çevreler özellikle ABD şirketinin gelecekteki büyüme planlarından da endişe duyuyor. Gates’in bu açıklamaları ise, Microsoft yazılımını ‘gelecekteki dijital hayat’ vizyonunun tam kalbine yerleştirerek bu endişeleri daha da artırıyor.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı