Teknoloji İle Anılan Ülkenin İlk Dijital Santralinde Ge İmzası

Hürriyet Haber
16.12.2016 - 11:40 | Son Güncelleme:

GE'nin Japonya'daki ilk dijital enerji santrali projesi olan Futtsu projesi, bölgede faaliyet gösteren diğer kuruluşlar için örnek teşkil ediyor

GE Power ve Japon enerji devi Tepco Fuel & Power, Inc. enerji alanındaki dijital çözümler konusunda dünyaya ilham veren bir işbirliğine gitti. İki şirket arasında varılan anlaşmaya göre iki şirket bir araya gelip GE'nin bulut tabanlı güvenli Predix* platformunu kullanarak, kuruluşun termal santral filosu genelinde Endüstriyel İnternet çözümleri geliştirecek ve sunacak. Tepco FP, anlaşmanın ilk adımı çerçevesinde LNG destekli Futtsu Enerji Santrali'nin 4. Birimi'ne GE'nin Varlık Performans Yönetimi (APM) yazılımını kuracak.

GE Power Başkan ve CEO'su Steve Bolze işbirliği ile ilgili olarak “Futtsu santralindeki kurulum, Japonya'daki ilk gelişmiş dijital santral projemiz. Burası aynı zamanda kuruluşların endüstrideki en yeni yazılım çözümlerine yatırım yaparak operasyonel anlamda elde edebileceği çok sayıda avantajı ortaya koyuyor" ifadelerini kullandı.

Tepco Fuel & Power, Inc. başkanı Toshihiro Sano ise müşterilerinin gelecekteki enerji gereksinimlerini dikkate aldıklarında mevcut enerji santrallerinin verimliliğini, etkinliğini ve güvenliğini güçlendirmelerini sağlayacak en yeni dijital çözümlere yatırım yapılmasının öneminin altını çizdi.

Sano, "GE ile gerek yurt içinde gerekse yurt dışındaki termik santrallerimizde yeni bir müşteri değeri ortaya koyabilecek Endüstriyel İnternet teknolojilerinden yararlanarak yeni bir iş stratejisi geliştirmeyi ve iyileştirilmiş santral ekonomisiyle müşterilerimiz için daha yüksek güvenirlik sunmayı sabırsızlıkla bekliyoruz" diye konuştu.

GE’NİN VARLIK PERFORMANS YÖNETİMİ YAZILIMI 2017’DE KURULMAYA BAŞLANACAK

Dünyanın ilk endüstriyel işletim sistemi olan Predix, küresel ekonomiye yön veren modern ve dijital endüstriyel işletmeleri destekliyor. APM ve Predix tabanlı diğer uygulamalar, hem GE varlıkları hem de GE dışı varlıklar için santrallerin performansını yükseltmek ve operasyonları geliştirmek amacıyla gerçek zamanlı içgörüler sunmak üzere verileri toplayıp analiz ederek endüstriyel varlıkların arasında bağlantı kuruyor.

Futtsu kurulumu; kuruluşun uzun vadede güvenirliğini ve esnekliğini artırmak, Tepco FP için yaşam döngüsü maliyetlerini düşürmek adına şirketin mevcut termik santral filosunun dijital dönüşümünün ilk adımını temsil ediyor.  Tepco FP ve GE, santralin güvenirliğini artırmak üzere operatörlerin ekipman durumu izleme ve tanılama özelliklerini geliştirmek amacıyla dijital Tepco'nun 1520 megawatt gücündeki Futtsu tesisinde Varlık Performans Yönetimi yazılım çözümünü izliyor. Ayrıca Tepco FP'nin faaliyet ve operasyonlarını optimize etme konusunda destek sunmak üzere büyük veri ve analizlerin kullanılması amaçlanıyor.

Tepco'nun üçüncü büyük doğal gaz santrali olan Futtsu Enerji Santrali, Japonya'daki en verimli enerji santrallerinden biri. Tokyo'nun 30 kilometre doğusunda yer alan Chiba kentinde yer alıyor. GE'nin yazılım çözümünü santrale 2017 yılında kurmaya başlaması planlanıyor.

 

GE Blog’u ziyaret etmek için http://geturkiyeblog.com adresini ziyaret edebilirsiniz.Sponsorlu İçerik

Etiketler: GE , Dijital Sanayi , GE Predix
Sayfa Başı