"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

Teknoloji her şeye kadir

<B>CeBIT Eurasia Bilişim Fuarı’</B>nı gezdikten sonra, yazıma yukarıdaki başlığı atmaya karar verdim.<br><br>Çünkü teknoloji sayesinde ressam olacağım. Teknoloji her zaman umut verir insana, yapamayacaklarını bile yapar gibi gösterir.

Efendim, bilgisayarımı açacağım, bir tablet ekleyeceğim -nasıl ekleyeceğimi defterime yazdım- kalemle üstünde resim çizeceğim, o da ekrana yansıyacak.

Her şey aslına rücu eder. Demek ki tablet dönemine bir dönüş.

Ne fırça yıkama derdi var, ne yağlıboya, bezir yağı kokusu; tertemiz, takım elbisemle, papyonumla oturup resim yapacağım.

Bana ressam olma umudunu veren dostumuz Zafer Kurdakul şöyle bir olay aktardı: ‘İnsan öylesine kendini kaptırıp gerçek sanıyor ki, bir gün tabletime kırmızıyı boyarken, elim kaydı, bilgisayar kalemim koluma değdi. Onu öylesine fırça gibi düşünmüşüm ki, eyvah üstüm kirlendi, dedim, elimi çektim.’

* * *

CUMA günü, dostum TÜYAP Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Ünal ve Ruşen Yaykın’ın rehberliğinde Beylikdüzü’ndeki fuarı gezerken, kataloğun üstündeki bir cümleye aklım takıldı:

‘Yarının ruhunu yakalayın.’

Mümkün değil, ben açıldığından beri gidiyorum, o günü ancak yakalayabiliyorum, yarını yakaladığımı sanırken, karşıma bir başka yarın çıkıyor.

Doğrusu şöyle yazmak lazım: Bugün gelin, yarın çok geç olabilir.

Teknolojide; Tarık Buğra’nın ünlü öyküsünü bu duruma uyarlamak gerekir: Teknolojide yarın diye bir şey yoktur.

Ben yönümü bulmakta zorluk çekerim. Elli kere gittiğim adresin orası olduğunu ancak kapısına varınca fark ederim. Ama artık güvenilir bir yol arkadaşım var.

Elime Navigator aletini alacağım. Gideceğim yeri yazacağım, ondan sonra bana yolumu haritada o gösterecek. Sesli de üstelik. Onu kullanırken durumumu kime benzettim biliyor musunuz?

Eski sessiz Şarlo filmlerindeki Şarlo’nun mekanik yürüyüşüne. Bir robot görünümü de olabilir.

Yeni bir cep telefonundan söz edeceğim ama bilmem, onun özelliğini açıkladıktan sonra sahip olmak isteyenler cayabilir.

Konuştuğunuz kişiyle, telefon ekranında birbirinizi görüyorsunuz, uzaklardaki dostunuzla özlem gideriyorsunuz .

Ama yanlış bir adres vermeye kalkışır, bir kaçamak kamuflajı girişiminde bulunursanız, yandınız. Çünkü telefon ekranında bulunduğunuz yer de gözüküyor. Toplantıdayım gibi klişe bir mazeret uyduramayacaksınız.

Teknolojinin gelişiminde insani yan da beni çok etkiledi.

Görme özürlüler için hazırlanan bilgisayarları da tanıtıyorlardı fuarda. Yazılı metni bir makineye okutuyorsunuz, sese dönüştürüyor, bilgisayara da bunu aktarabiliyorsunuz.

Fuarı gezerken bir husus daha dikkatimi çekti. Artık orta yaş grubu da teknolojik yeniliklerle ilgileniyor.

* * *

TEKNOLOJİ, insanı bir başka áleme götürüyor.

Sanal ama gerçek.
X