Teknoloji devi Cisco Türkiye'de ortak arıyor

Hürriyet Haber
10.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

50 milyon Internet kullanıcısının yüzde 80'ine teknik altyapı hizmeti götüren Cisco Systems Avrupa Ortadoğu Afrika Bölgesi Bilim Direktörü Gary Kunis, Türkiye'de büyük ölçekli yatırımlar yapmak için ortak aradıklarını söyledi.

Dünyada 50 milyon Internet kullanıcısının yüzde 80'nine iletişim ağı konusunda hizmet veren Cisco Systems'in (EMEA) Avrupa Ortadoğu Afrika Bölgesi Bilim Direktörü Gary Kunis, uygun bir ortakla Türkiye'ye daha büyük yatırımlar yapmak istediklerini söyledi. Türkiye'de özellikle bankacılık ve sanayicilik sektörlerinde faaliyet gösteren firmaların çok iyi elektronik bir altyapıya sahip olduklarını belirten Kunis, ‘‘Türkiye'nin bilişim alanında önü açık. Bilişim fuarına gösterilen ilgi bunun en açık göstergesidir’’ dedi. Cisco'nun başta ABD ve Avrupa olmak üzere dünyanın geçerli tüm pazarlarında faaliyet gösterdiğini hatırlatan Kunis, şirketin sermayesinin 100 milyar dolar, geçen yılki cirosunun 8.5 milyar dolar ve kârının 2 milyar dolar olduğunu söyledi.

YÜKSEK KÁRLILIK

Bu dev rakamlara 14 bin çalışanla ulaştıklarını belirten Kunis, ‘‘Görüldüğü gibi network alanında gelişmiş çözümler bulmak çok kârlı bir iş. Bu nedenle Cisco, dünyada çalışan başına en yüksek kârı sağlayan firmadır’’ dedi.

Faaliyette bulundukları pazarlarda çalıştıkları alanın yapısına göre, şirketlerle ortaklık kurduklarını belirten Kunis, Türkiye'de Koç Unysis, Simko, HP, NCR, Global, Alcatel gibi uluslararası şirketlerin yanı sıra, Armada, Anixel ve Bimel gibi yerel şirketlerle de birlikte çalıştıklarını söyledi.

HEDEF İSTANBUL

Cisco olarak hedeflerinin İstanbul'u dünyanın en büyük Internet Working (Internet iletimi) merkezlerinden biri yapmak olduğunu söyleyen Kunis, Internet Working'in ticari ve endüstriyel bütün alanları etkileyen bir yatırım olduğunu ve bu konuda İstanbul'un bir merkez olması halinde ekonomik hayatın tüm alanlarında bir patlama yaşanacağını belirtti. Kunis, ‘‘Bugün Internet aracılığıyla sadece bilgi ya da veri iletebiliyoruz. Önümüzdeki birkaç yılda, bugünkünden çok daha büyük bir hızla bilgi, ses ve görüntü ileteceğiz’’ dedi.


Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı