Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Teknoloji de yalan söylerse!

Sultanlar’ın Rusya ile tie break’e kaldığı maçta Gözde’nin hücumunda baş hakem çizgiye basıldığı kararı verdi. İtiraz sonrası, “Video Challenge Sistemi”ne başvuruldu. Ekranda önce ‘hata yok’ yazısı çıktı. Ruslar itiraz etti, bir kaç dakika sonra aynı ekranda bu kez ‘hata var’ uyarısı yer aldı. Ve seti 15-12 kaybettik.

Tolga YENiGÜN
SON GÜNCELLEME

BREZİLYA galibiyetiyle FIVB Dünya Grand Prix Finalleri’ne muhteşem bir başlangıç yapan Filenin Sultanları, 3-0’lık Japonya yenilgisinin ardından Rusya’ya ise 3-2 mağlup oldu... Mağlup oldu mağlup olmasına ama maça damgasını vuran olay, tie break setinde maç 12-10 devam ederken yaşandı. Mısırlı baş hakem Waleed El Kheshen, Gözde’nin çizgiye bastığını iddia ettiği pozisyonda bilgisayar görüntülerinde ‘hata yok’ yazısını gördü. Ruslar’ın itirazı sonrası birkaç dakika geçti ve aynı ekranda bu kez ‘hata var’ yazısı yer aldı..

GÖZDE’NİN İSYANI

5 dakika duran oyunda demorelize olan Sultanlar seti 15-12 maçı da 3-2 kaybetti. Görüntülerde Gözde Sonsırma’nın ayağının çizgiye basmadığı net şekilde belli olsa da baş hakemin yanlışında ısrar ederek mücadeleyi Ruslar’a verme gayreti tepki topladı. Gözde bu karara isyan etti. Maça dönersek tutuk başlayan Türkiye ilk iki seti 22-25, 24-26 kaybetti. Toparlanan Sultanlar, 25-13, 27-25 ile maçı tie break’e taşısa da burada ‘Mısırlı baş hakemin teknolojisine’ mağlup oldu.

3-2 YENİLDİK

Ruslar’ın tepkisi sonrası yine başvurulan bilgisayar görüntüsün-de bu kez ‘hata var’ yazınca Türkiye tie break seti ile birlikte maçı da kaybetti.

Sistem hangi şartlarda geçerli?

- Topun içeride mi, dışarıda mı olduğuna dair yaşanan tartışmalarda...
- Topun anten ile teması halinde...
- Oyuncunun file teması yaparak faul yapması halinde...
- Oyuncunun servis çizgisine veya arka hat hücumunda ayağını çizgiye basması durumlarında...

‘İKİNCİ KEZ KULLANILMASI MÜMKÜN DEĞİL’

KONUYLA ilgili ulaştığımız Voleybol Federasyonu Başkanı Özkan Mutlugil, “Video Challenge Sistemi’nde (İtiraz Hakkı Uygulamaları) kural hatası yapıldı, gerekli itirazımızı yazılı şekilde yaptık” dedi. Hakemlerin hata yapabileceğine dikkat çeken Mutlugil, “Bu sistem onların hata yapmalarını önlemek için var. Bunun ikinci kez, yani tekrar kullanılması mümkün değil. Turnuvada bu sistemin test edildiğini biliyoruz, ama yapılan kural hatasına FIVB yetkililerinden yanıt bekliyoruz” diye konuştu. Kararın bugün çıkmasını beklediklerini söyleyen Başkan, “Karar ne olursa olsun biz turnuvadaki mücadelemize devam edeceğiz” ifadesini kullandı.

ŞAMPİYONADA GÜNÜN PROGRAMI

06.30 Türkiye-Çin
09.10 Rusya-Brezilya
13.15 Japonya-Belçika


Bunları da Beğenebilirsiniz