İZMİR HABERLERİ

Teknoloji bağımlılığı uyarısı

DHA
08.03.2018 - 11:44Son Güncelleme :
DHA

İZMİR İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Bediha Salnur, uzun saatler meşgul olunan cep telefonu, tablet, bilgisayar, televizyon gibi teknolojik cihazların yarattığı bağımlılığın sadece yetişkinler için değil çocuklar için de sakıncalar doğurduğunu söyledi.

Teknoloji çağının hem hayatı kolaylaştırdığını hem de yeni sıkıntıları beraberinde getirdiğini belirten İl Sağlık Müdürü Salnur, bu konuda uyarılarda bulundu. Teknolojinin insan hayatına getirdiği sayısız faydalar olduğunu, ancak kişinin teknoloji kullanımı konusunda kontrolü kaybetmesi, ölçüsüz ve sınırsız kullanması durumunda çok ciddi zararlara sebep olabildiğini dile getiren Salnur, "İnternet ve teknoloji bağımlılığı diğer bağımlılıklarda olduğu gibi kişinin bağımlısı olduğu teknolojik ürüne ulaşamadığında yoksunluk yaşadığı bir durum olarak tanımlanmaktadır" dedi.

İzmir İl Sağlık Müdürlüğü tarafından ailelere şu önerilerde bulunuldu:

"Ebeveynler çocuklarına rol model olduklarını unutmamalı ve ilk önce kendileri iş dışında uzun saatler teknolojik aletlerle ilgilenmemeli. Bilgisayarın ortak kullanım alanında olması önemli. Bu sayede hem çocukların teknolojik aletleri kullanmaları konusunda anne ve babanın denetimi altında olmaları sağlanmış oluyor hem de ortak kullanımı nedeniyle, süre konusunda kısıtlama getirilmesi kolaylaşıyor. Aileler çocuklarıyla daha kaliteli zaman geçirmeli, onların sorunları ile ilgilenmeli. Aileler, çocuklarıyla okul ve arkadaş çevreleri hakkında sohbet etmeli. Onları hoşlandıkları, ilgi duydukları konulardan bahsetmeye; kaygı ve sorunlarını konuşmaya, paylaşmaya teşvik etmeli. Çocukların ve gençlerin, arkadaşlarına ve sosyal ortamlara (sinema, tiyatro, müze, sanat ve spor faaliyetleri) daha fazla zaman ayırmaları desteklenerek özendirilmeli. Çocukların ve gençlerin yeteneklerini ortaya çıkarmaları için aileleriyle veya arkadaşlarıyla birlikte yapabilecekleri aktiviteler planlanmalı. Çocuklar ve gençler, bilgisayar ve internet dışında da hobi geliştirmeleri için teşvik edilmeli.  Çocuklardan ve gençlerden ailenin sorumluluklarını paylaşmaları için belirli görevleri yerine getirmeleri istenmeli. Çocukların ve gençlerin yaşlarına uygun günlük kullanım sürelerine göre interneti kullanmalarına dikkat edilmeli. Günlük kullanım süreleri birkaç zaman dilimine ayrılmalı. Anneler babalar öncelikle çocukların nelerle ilgilendikleri konusunda bilgi sahibi olmalı. Çocuklarla daha çok iletişimde olmak ve onların ilgi duydukları alanları takip etmek denetim ve gözetimini de kolaylaştırıyor. Çocukların yaşlarına göre saatler, ilgilendikleri alanlar ve içeriklerle ilgili düzenlemeler de getirilmeli. Çocuklar sanal ortamlar, şifreler ve güvenli internet kullanımıyla ilgili okul desteğini de alarak bilgilendirilmeli. Şiddet içerikli programların izlenmemesi, oyunların satın alınmaması konusunda azami dikkat gösterilmeli."

Teknoloji bağımlılığının belirtileri konusunda da şu bilgiler verildi:

"Yalnızca birkaç dakika diyerek saatler harcamak. Çevresindekilere ekran karşısında geçirdiğiniz zaman hakkında yalan söylemek. Uzun süre bilgisayar kullanmaktan dolayı fiziksel sorunlardan şikâyet etmek. Anonim bir kişiliğe bürünmek, insanlarla internet üzerinden konuşmayı yüz yüze konuşmaya tercih etmek. İnternete girmek için yemek öğünlerinden, derslerden ya da randevulardan ödün vermek. Bilgisayarınızın başında çok fazla zaman geçirdiği için suçluluk duyuyorken bir yandan da büyük bir zevk almak ve bu iki duygular arasında gidip gelmek.     Bilgisayarınızdan uzak kaldığı zaman gergin ve boşluktaymış gibi hissetmek. Gece geç saatlere kadar bilgisayar başında kalmak."

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAFLI

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Teknoloji bağımlılığı uyarısı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

15 Ekim 2018, Pazartesi
 • İmsak
  05:52
 • Guneş
  07:13
 • Öğle
  13:03
 • İkindi
  16:10
 • Akşam
  18:42
 • Yatsı
  19:58
Sayfa Başı