Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Teknoloji artık sahada

11. Dünya 17 Yaşaltı Gençler Futbol Şampiyonası finallerinde Türkiye, turnuvanın açılış maçında Avustralya’yı 1-0 yendi. Peru’nun başkenti Lima’daki Ulusal Stat’ta yapılan B grubu maçında, Avrupa Şampiyonu Türkiye’nin tek golünü 84. dakikada Nuri Şahin kaydetti.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Grupta oynanan diğer maçta ise Meksika, Uruguay’a 2-0 üstünlük sağladı. İlk kez çipli topun kullandıldığı şampiyonada Türkiye, gruptaki 2. maçını 19 Eylül Pazartesi günü TSİ 02.15’te, başkent Lima’da Uruguay ile yapacak. Grubun öteki maçında ise aynı gün Meksika ile Avustralya karşılaşacak. Ay yıldızlılar, Avustralya karşısında, Volkan, Erkan, Serdar, Harun (Dk. 73 Ferhat), Deniz, Caner (Dk. Ergun), Tevfik, Nuri, Özgürcan (Dk. 56 Aydın), Murat ve Aykut ilk 11’i ile mücadele etti.

Suni çimde oynadılar

Almanya’nın Cairos Technologies şirketi tarafından geliştirilen top FIFA’nın da izniyle bu turnuvada ilk kez gürücüye çıktı. Akıllıtop da denilen meşin yuvarlak içinde bir mikroçip ve verici var. Bu çip ve verici saha kenarındaki bir mekanizmaya bağlı olrak çalışıyor. Bu sayede zaman zaman tartışılan ‘gol mü, değil mi’ tartışmasına nokta koyacak. Bu konuda hakemlere yardımcı olacak. Öte yandan gençler şampiyonasının bir başka özelliği ise maçların suni çimde oynanması.

Akıllıtop’un içinde bir mikroçip ve verici var. Bu çip ve verici saha kenarındaki bir mekanizmaya bağlı olarak çalışırken, ‘gol mü, değil mi’ tartışmasına nokta koyacak.

Bunları da Beğenebilirsiniz