ANKARA HABERLERİ

Teknokent’ten dördüncü yılında 30 bin YTL’lik proje yarışması

İpek ARIOĞUL
21.07.2007 - 00:00Son Güncelleme :

Hacettepe Üniversitesi bünyesinde dört yıl önce faliyete geçen Teknokent, sonbaharda ilk proje yarışmasını düzenliyor. Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selçuk Geçim, ilk üçe giren başarılı projelere toplam 30 bin YTL ödülün verileceği yarışmanın bu yıldan itibaren her sene gerçekleştirileceğini belirtti.

İpek ARIOĞUL

HACETTEPE Üniversitesi bünyesindeki Teknokent, kurulduğundan bu yana ilk proje yarışmasını sonbaharda gerçekleştiriyor. 2007’den itibaren her yıl yapılacak olan yarışma, Fen Bilimleri ve Mühendislik ile Yaşam Bilimleri ve Teknolojileri alanlarında düzenlenecek, başarılı bulunan ilk üç projeye toplam 30 bin YTL ödül verilecek. Son başvuru tarihi 1 Ekim olan proje yarışması ile bilimsel projeleri desteklemek, yürütülen bilimsel ve teknik araştırma sonuçlarının sanayide uygulanmasına yardımcı olmak ve ödül kazanan projelerin Hacettepe Teknokent bünyesinde gerçekleştirilemesini sağlamak amaçlanıyor. Birinciye 15 bin, ikinciye 10 bin, üçüncüye ise 5 bin YTL ödül verilecek olan yarışmanın ödülleri Yaşam Bilimleri ve Teknolojileri alanında Interfarma A.Ş., Fen Bilimleri ve Mühendislik alanında ise Hacettepe Teknokent A.Ş., Hacettepe Eğitim, Araştırma ve Hizmet Vakfı ve Monrol Nükleer Ürünler Ticaret ve Sanayi A.Ş. tarafından verilecek. "En büyük amacımız üniversite-sanayi işbirliğini gerçekleştirmek" diyen Hacettepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selçuk Geçim, dört yaşına giren H.Ü. Teknokent’i ve proje ile ilgili şunları anlattı:

ÜRÜN KALİTESİNİN YÜKSELTİLMESİ

Çok seçkin bir Yürütme ve Değerlendirme Kurullarının yer aldığı yarışmaya başvurabilecek projelerin şu özellikleri taşıması gerekiyor: Yeni bir ürün geliştirilmesi; Ürün kalitesi veya standardının yükseltilmesi (mevcut teknoloji ile); Maliyet düşürücü ve/veya standart yükseltici mahiyette yeni teknolojilerin uygulanması; Üretimle ilgili olarak yeni bir teknolojinin geliştirilmesi; Dünyada mevcut yeni teknolojinin Türkiye koşullarında uyarlanması. Yarışmaya özel veya tüzel kişiler, üniversitelerde öğrenim gören lisans-lisanüstü öğrencileri, akademisyenler, ve araştırmacılar başvurabilir. Ödüle kişisel olarak başvuru yaplabileceği gibi, kuruluş olarak veya bir proje ekibi olarak da başvurulabilir.

52 TEKNOKENT ŞİRKETİ

Hacettepe Üniversitesi Teknokent A.Ş. bu yıl dört yaşına girdi. Şu an içerisinde 36 şirket var, ama Ekim’de bu sayı 52’ye çıkacak. Yeni binamız yapılıyor. Öğrenciler, hocaların yardımıyla çeşitli çalışmalar yapıyor. Başlıca amacımız teknoloji-üniversite işbirliğini gerçekleştirmek, uygulamalar yapmak, teknopark içindeki şirketler aracılığıyla projeleri ticarileştirmek. Üniversitenin toplumun problemlerini çözen, insanların yaşam kalitesini yükselten çalışmalara imza atması çok önemli. Teknopark’da akademisyenlerin maddi durumununa katkıda bulunmak da hedefleniyor. Teknopark alanı içerisinde öğretim üyelerinin faliyetlerinden kazandğkları gelirden vergi kesilmiyor. Ayrıca, şirket kurma, danışman olma hakları var. Dünyada birçok teknopark gezdim, neredeyse hiçbir yerde böyle vergi avantajları yok.

YAZILIM VE TIP ŞİRKETLERİ ÖNEMLİ

TEKNOKENTİMİZ Türkiye’nin önde gelen 3-4 teknokenti arasında. Teknokentimiz içerisinde farklı alanlarda faliyet gösteren birçok şirket var. Hacettepe Üniversitesi’nin güçlü bir sağlık yanı, çok başarılı bir Tıp Fakültesi, Eczacılık ve Diş Hekimliği Fakültesi, Sağlık Yüksek Okulları var. Dolayısıyla sağlıkla ilgili şirketler Teknokent için çok öenmli. Bunun dışında yazılım, elektronik ve otomotiv şirketleri var. Ekim’de yeni binamız açılacak. Amacımız üniversitenin özellikleriyle, çeşitli birimleriyle uyumlu, buralardan çıkacak projelere danışmanlık verip uygulayabilecek bir teknopark yaratmak. Teknokent içinde yazılım gibi hızlı sonuç alınabilecek alanlar olabilir. Hastane yönetimi ile ilgili bir yazılım için hastanenin işleyişini bilen insanlara ihtiyaç vardır. Ayrıca tarım, gıda mühendsiliği, hidrojeoloji, yenilenebilir enerji kaynakları gibi alanlarda çalışan şirketlere ihtiyaç var.

İLK TEKNOPARKLAR 1950’LERDE BAŞLADI

MÜHENDİSLİK Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selçuk Geçim, Türkiye’de çok eski olmasa da özellikle ABD’de teknoparkların çok köklü bir tarihi olduğuna değinerek, şunları anlattı: "İlk teknoparklar, 1950’lerde, birçok üniversitenin yer aldığı, California Eyaleti’nde Silikon Vadisi’nde başladı. Amaçları ise bizim bugünkü amaçlarımızla aynıydı. Akademisyenlerin bilgisini sanayiye aktarmak, projeleri ticarileştirerek maddi kazanca dönüştürmek. Teknoparklar, yavaş yavaş yayıldı, Uzakdoğuda etkin hale geldi, Tayvan’da, Japonya’da çok gelişti. Avrupa, Uzakdoğu kadar gelişmiş değil. Fransa’da içerisinde 25 binden fazla şirketin olduğu çok büyük bir teknopark var. Teknopark şirketlerinin yazılımdan elde ettikleri ciro, 10 milyar dolara yakın. Türkiye de yazılım konusunda avantajlı konumda. Bilgisayar ve beyin gücü gerekiyor sadece. Yazılımla ilgili her türlü faliyet AR-GE kabul ediliyor ve teknopark yasasının verdiği muafiyetlerden yararlanabiliyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Teknokent’ten dördüncü yılında 30 bin YTL’lik proje yarışması haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Ekim 2017, Cuma
  • İmsak
   05:18
  • Guneş
   06:57
  • Öğle
   12:44
  • İkindi
   15:46
  • Akşam
   18:11
  • Yatsı
   19:38
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı