« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Teknik Direktör seçimi

FENERBAHÇE'nin teknik direktör transferi iki haftadır herkesin dilinde. Hiç şüphesiz tartışmaya açık, farklı görüşlerin ortaya çıkabileceği bir konu.

Ogan TARHAN
SON GÜNCELLEME
Guus Hiddink Avrupa şampiyonluğu olan, Zdenek Zeman da İtalya'da büyük saygı gören teknik adamlar. İkisinin de Fenerbahçe'de neler yaptığı herkes tarafından biliniyor. Kağıt üzerinde düşündüğünüz zaman Holger Osieck ve Joachim Löw gibi isimlerin bu iki ekol karşısında yeri bile olamaz. Fakat Beckenbauer'in yardımcısı Osieck de, Rolf Fringer'in İsviçre Milli Takımı'na gitmesi ile bir anda Stuttgart'ın hocası olan Löw de Fenerbahçe'ye faydalı olmuştu...

SEYİRCİYLE BÜTÜNLEŞİYOR

Bu gerçek doğrultusunda ‘‘Tardelli’’ tarzı saçma bir tercih yerine Werner Lorant'ı göreve getiren Fenerbahçe yönetimini kutlamak gerekiyor. Lorant, seyirci ile bütünleşen, ateşli ve istekli bir teknik adam. Ancak hiçbir başarısı yok, zirveye oynayan bir kulüpte çalışmamış. Acaba ondan daha iyisi bulunamaz mıydı?

Belki bulunabilirdi. Mustafa Denizli-Werner Lorant değişikliği de çok mantıklı gelmiyor.

Ancak; bana göre önemli olan bir yönetimin teknik direktör seçerken ve potansiyel adayları belirlerken izlediği yöntemdir.

Manchester United bu sezon sonunda veda edeceğini açıklayan Sir Alex Ferguson'ın yerine yeni bir isim arıyor. United yönetimi yeni teknik direktör adaylarının CV'sinde neler görmek istediği konusunda beş ana kriter belirlemiş. Maddeler 30 Aralık tarihli Sunday Times gazetesinde açıkça belirtiliyor...

1. En üst düzeyde tecrübeli mi?

2. Hem lig hem de Avrupa Kupası'nda başarı kazanmış mı?

3. İngiltere futbolunu biliyor mu?

4. İngilizce biliyor mu?

5. Manchester United'ın altyapı ve göze hoş gelen futbol geleneklerini biliyor ve bu sisteme uymayı kabul ediyor mu?

FAYDALI ÖRNEK

Manchester United'ın istediği özelliklere sahip adaylarla başkan Peter Kenyon bizzat görüşecek. Bir isim üzerinde yoğunlaştığı andan itibaren genel menajer David Gill ve hukuk danışmanı Maurice Watkins devreye girecek. United yönetiminin hiçbir üyesi teknik direktör transferinde bu aşamaya kadar devreye girmiyor, fikir de belirtmiyor.

Tabii ki ‘‘bu formülü uygulayın’’ demek istemiyorum. Ancak belki de bu örnek birçok kulübümüze faydalı olur. Belki de gelecekte teknik direktör transferi yaparken neler beklediklerini, neler istediklerini somut biçimde belirleyip bu düşünce doğrultusunda hareket ederler.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz