« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Tekke: Milli Takım'a alınmamam adaletsizlik

Zenit Petersburg'la UEFA Kupası'nı kaldıran ve 'maçın adamı' seçilen Fatih Tekke, eski takım arkadaşı olan Trabzonspor kaptanı Hüseyin Çimşir'in düğünü için geldiği Trabzon'da, Milli Takımdan Fenerbahçe'ye transferine kadar birçok soruyu yanıtladı.

OSMAN ŞİŞKO - TRABZON / DHA
SON GÜNCELLEME

Zenit'te kariyerinde ilkleri yaşadığını vurgulayan Fatih Tekke, "Özellikle UEFA Kupası herkesin, her zaman yaşayabileceği bir şey değil. Bu bana nasip oldu. Ülkem ve benim adıma önemli bir başarı. Bu kadar büyük başarılar beklemiyordum. İki kupa kazanmamız çok iyi oldu. Aslında kulübümle sıkıntılar vardı. Geçen sene çok rica ettikleri için kaldım. Konuşulan bir çok şey yerine getirilmeyince ben de ayrılmak istediğimi söyledim. UEFA Kupası finalinde yapabileceklerimin çok azını yaptığımı düşünüyorum. Üç aydır oynamayan bir futbolcu için UEFA Kupası finalinde böyle bir performans sergilemek bence çok önemliydi. O maçın adamı seçilmek de çok çok önemli bir şeydi. Bu beni mutlu ettiği kadar beni seven insanları da mutlu etti" dedi.

"MİLLİ TAKIM'A ALINMAMAM ADALETSİZLİK"

Yıllardır futbolun içinde olduğunu belirten Fatih Tekke, "Kariyerimde Avrupa Kupası ve Dünya Kupası'nda maç yok. Bu çok üzücü bir şey. Bunda adaletsizlik olduğunu düşünüyorum. Ama bu konuyu da çok fazla dillendiremiyoruz. Çünkü konu Milli takım. Kişisel bir şey yok. Milli Takım olduğu için de onlara dua ve başarılar dilemekten başka yapacak bir şey yok. O kadronun içerisinde olmak ve o formayı giymeyi çok istiyordum. Beklediğim bir şeydi. Performansı bir tarafa geçin, sağlığım sıhhatim yerinde. Böyle birşeyi beklemiyordum. Çünkü benimle böyle bir şey konuşulmamıştı. Kafa olarak da kendimi hazırlamıştım ama nasip olmadı" diye konuştu.

"TRABZONSPOR, BİZİM SATILMAMIZLA YIKILACAK TAKIM DEĞİL"

Fatih Tekke, Trabzonspor formasını giyen herkesin takım için elinden geleni yapmaya çalıştığını da vurgulayarak, "Biri bazen kalitesi ile bir şeyler veriyor, biri yüreğiyle. Bizler zamanında elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalıştık. Şu anda oynayan arkadaşlar da elinden geleni yapıyor. Bazen insanların bilmediği şeylerden dolayı, bazı kararlar vermek zorunda kalıyorsunuz. Bu sadece bizim için değil, bütün oyuncular için gerekli. Trabzonspor küçük bir takım değil, büyük bir camia. Trabzonspor bir efsane. Bu takım Fatih'lerin, Gökdeniz'lerin, Hüseyin'lerin satılmasıyla yıkılacak veya çok zarar görecek bir takım değil. Ama gidenlerin yerine oyuncu kalitesi olarak aynı kaliteyi yakalamak lazım. Ben o adımların atılacağını düşünüyorum. Çünkü Trabzonspor'da emeği geçen herkes bu takıma bir şeyler vermek için elinden geleni yapıyor. Biz oynarken böyleydi, bizden sonra da böyle olacağını biliyoruz. Bu sezon bir şeyler iyi gitmedi. Bir şeylerin iyi gitmesi için de futbol takımının tek başına kaliteli olması yetmiyor. Taraftarının, basının, yöneticilerin hep birlikte olması gerekiyor. Camianın kenetlenmesi gerekiyor. Herkesin birbirine yardım etmesi gerekiyor. Çünkü biz camia olarak dışarıdan çok fazla sevilmiyoruz. Bunu yaşıyoruz. Biz kendi içerimizde birlik ve beraberlik olamadığımız sürece, birbirimize yardım etmediğimiz sürece şampiyon olmamız düşünülemez" dedi.

"HİÇBİR TEKLİF YOK"

Adının sürekli transfer dedikoduları içinde yer almasını da ilgiyle takip ettiğini vurgulayan Fatih, "Şu anda ne Türkiye'den ne de başka bir takımdan teklif yok. İki yıl oldu, iki yıldır aynı sorular soruluyor. Beni gören 'abi gidecek misin?' diye soruyor. Şu an ortada bir teklif yok. Ne Fenerbahçe'den ne de Avrupa'dan. Sadece kulübüme ayrılmak istediğimi söyledim. Onlar da 'seni kesinlikle bırakmayız' dediler. İnisiyatif onların elinde. Ama ilk planda Türkiye'ye dönmeyi düşünmüyorum. Önce Avrupa'da düşündüğüm bir takım olursa onu değerlendirmek istiyorum" ifadesini kullandı.

"UMUT'A GÜVENİYORUM"

Fatih Tekke, kendisinden sonra takımın skor yükünü çekmeye çalışan Umut'u çok sevdiğini de belirterek, "Futbolculuğu ve karakteri çok kaliteli bir arkadaş. Allah inşallah yardımcısı olur. Bizden önce de Hami abiler vardı, Şotalar vardı. Onların yerine gelen oyuncuların o başarıları yakalaması ve bir şeyleri başarması için çok sağlam durması ve cesaretli olması lazım. Umut da yavaş yavaş onu başaracak. Çünkü kapasitesi var. Bazı şeylerini biraz daha düzeltirse o zıplamayı yapacak. Taraftarlar eğer Umut'a yardımcı olursa, yeni bir Fatih Tekke, altı veya üstü de olabilir ama sonuçta Trabzonspor'a canı gönülden hizmet etmek isteyen bir futbolcu kazanacaklar. Taraftarın iki yıldır benim ismimi bağırması, ilgi ve alakaları çok güzel. Çünkü biz onlarla güzel şeyler yaşadık. Çok istedik başarılı olmayı, üzüntüyü sevinci, yaşadığımız haksızlıkları birlikte yaşadık. Trabzon'daki insanlar beni çok iyi tanıyorlar. Bunun olması için neler yaşadığımı herkes biliyor. 14 yıl geçti. Bir şeyler kolay elde edilmiyor. Bu mücadeleyle dik durmayla oldu" dedi.

Fatih Tekke, Trabzonspor'a hizmet etmeyi çok istediğini de sözlerine ekleyerek, "Futbolcu olur, teknik adamlık olur, menajerlik olur. Bizim hayalimiz, hedefimiz şampiyonluk. Bunun içerisinde nerede olursak olalım, yeter ki Trabzonspor'da bir yerde olalım" diye konuştu.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.