TEKİRDAĞ HABERLERİ

Tekirdağlı kadınların, ‘Hayal Adası’ projesi hayata geçti

DHA
04.04.2016 - 18:13Son Güncelleme : 04.04.2016 - 18:14

Tekirdağlı kadınların, ‘Hayal Adası’ projesi hayata geçti

DHA

TEKİRDAĞ,(DHA)-TRAKYA Kalkınma Ajansı tarafından açılan 2015 Sosyo Ekonomik Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında Tekirdağ Valiliği tarafından hazırlanan ‘Hayal Adası’ projesinin kapanış toplantısı Tekirdağ’da yapıldı.

Belediye Kapalı Otoparkında yapılan kapanış toplantısına Tekirdağ Valisi Salih Enveroğlu, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin ve davetliler katıldı. Kapanış toplantısında bir konuşma yapan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin toplumun dezavantajlı kesimleri arasında yer alan kadınların üretime katılmalarının önemine işaret ederek, “Bir ülkenin yarısının üretmeden yaşaması mümkün değildir, böyle bir ekonomi de yarımdır. Bu proje ile 20 kadınımızı hem eğittik hem de iş sahibi yaptık. Verilen eğitimler sadece işle ilgili teknik bilgiler içermiyor ayrıca internet üzerinden pazarlama eğitimlerinden, beden dili ve iletişime kadar farklı alanları kapsıyor. Bu projenin hazırlanmasından uygulanmasına kadar emeği geçen herkese teşekkür ediyorum ve hanımlara başarılar diliyorum” dedi.

Tekirdağ Valisi Enver Salihoğlu ise projelerin sürdürülebilirliğe dikkat çekerek, şöyle konuştu: “Bu tip projelerin hazırlanıp uygulanmasına birçok kez şahit olduk. Genelde bu projelerin en büyük sıkıntısı sürdürülebilirliği oluyor. Kadınlarımızın içinde olduğu girişimlere her zaman destek oluyoruz, olmaya da devam edeceğiz. Çok emek sarf edilen Hayal Adası projesinin yaşaması için görev tüm kurumlarımıza ve Tekirdağlılara düşmektedir. Projenin hayırlara vesile olmasını dilerim”

Uygulama süresi 9 ay olan projenin amaçları arasında Tekirdağ Süleymanpaşa İlçesinde dezavantajlı kesim içerisinde yer alan, 20-45 yaş arası 20 kadına yönelik Tekirdağ parakendeci hal binasında kurulacak 10 adet atölyede kişisel gelişim ve mesleki beceri eğitimleri düzenleyerek, Tekirdağ’da işbirliği ve dayanışma kültürünün desteklenmesi ve güçlendirilmesi yer alıyor. Toplam bütçesi 276 bin 478.36 TL olan projenin yüzde 90’ı Trakya Kalkınma Ajansı, yüzde 10’u ise Süleymanpaşa Belediyesi tarafından karşılandı. Proje ile Tekirdağ Perakendeci Hali’nde bulunan 11 dükkân elden geçirilerek atölye haline getirildi. Makine ve teçhizat ile donatılan atölyelerde oluşturulan kooperatif ile ortak alım, ortak üretim, ortak satış yapılacak ve elde edilecek gelir kooperatif üyeleri arasında dağıtılacak. Bu kapsamda hal binasında hayal kafe, çocuk kulübü, hobi market, basımevi, çocuk giyim atölyesi (kostüm evi), pasta ve Kurabiye atölyesi, yöresel yemekler (ev yemekleri) atölyesi, elişi Ürünler Atölyesi, hediyelik eşya dükkanı gibi atölye ve bölümler oluşturuldu. Ayrıca belirlenen 20 kadına uygulamalı girişimcilik, motivasyon, takım çalışması, satış becerileri, beden dili, iletişim, markalaşma, web sayfası ve internet üzerinden pazarlama, yaş pasta ve kurabiye yapımı, aşçılık ev yemekleri, takı, mum, sabun vb. hediyelik eşya yapımı gibi dersler verildi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Tekirdağ haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Tekirdağ ilinden Tekirdağlı kadınların, ‘Hayal Adası’ projesi hayata geçti hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 04 Nisan 2016 tarihinde saat 18 13’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Tekirdağlı kadınların, ‘Hayal Adası’ projesi hayata geçti haberi güncellenecektir.

  TEKİRDAĞ NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Eylül 2017, Perşembe
  • İmsak
   05:07
  • Guneş
   06:48
  • Öğle
   13:14
  • İkindi
   16:40
  • Akşam
   19:18
  • Yatsı
   20:47
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı