Tekirdağlı Deniz: İlk özel rakıyı üreteceğim

Hürriyet Haber
06 Temmuz 2001 - 00:00 Son Güncelleme : 06 Temmuz 2001 - 00:01


Doğu Almanya'daki Trigon fabrikasında Ak Rakı'yı üreten Nasuh Deniz, Türkiye'de de ilk özel rakıyı üretmeye hazırlanıyor. Tekirdağlı olan Nasuh Deniz, ilk özel rakı fabrikasını yine Tekirdağ'da kurmayı planlıyor.

Yıllardır Almanya'da Türk rakısı üreten Tekirdağlı mühendis Nasuh Deniz, Tekirdağ'da ilk özel rakı fabrikası kurmaya hazırlanıyor. Türkiye'nin ilk içki kültürü dergisi "Gusto"nun Temmuz sayısında yer alan habere göre, Nasuh Deniz, Tekel Yasası'nda yapılan değişiklikten sonra rakı üretiminin özel sektöre de açılması üzerine yatırım için kolları sıvadı.

Nasuh Deniz'in Doğu Almanya'daki Trigon firması tarafından üretilen Ak Rakı, halen gümrüksüz satış mağazalarında satılıyor. Yeni Tekel yönetmeliğinin çıkmasını beklediğini söyleyen Nasuh Deniz, Ak Rakı'yı Türkiye'de iç piyasada satılmak üzere ithal edeceğini ve Türkiye'de de rakı üretip ihrac etmek istediğini belirtti.

Tekirdağ Belediye Başkanı ve Ticaret Odası yöneticilerinin projeyi desteklediğini belirten Nasuh Deniz, ‘‘İlk özel rakı fabrikasını kurmak için gereken araziyi belediye tahsis edecek. İlk etapta üretim ihracata dönük olacak’’ dedi.

ALMANYA'DA RAKI ÜRETİYOR

Tekirdağ'da Türkiye'nin ilk özel rakısını üretmeye hazırlanan Nasuh Deniz, Almanya'da rakı üretimine nasıl başladığını şöyle anlattı:

‘‘Berlin Teknik Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra çeşitli sektörlerde çalıştım. 1978'de Almanya'ya yerleştim. 1982'den bu yana Almanya'da içki ve sigara nakliyatı yapıyorum. Bir ara Tekel rakılarını da yurtdışında dağıttım. Tekel'in Almanya temsilcisi ile anlaşmazlığa düşünce bana rakı satılmadı. Ben de Almanya'da Türk rakısı yapmayı düşündüm.

Önce eski bir kilisede rakı ürettim, ardından da özelleştirme idaresinden Doğu Almanya'da bir tesis alarak damıthanemi oraya taşıdım. Şimdi Tragon adlı şirketimle Ak Rakı'yı üretiyorum. Bu rakı Almanya'da çok tutuyor. Maalesef Tekel ithalatı engellediği için bu rakı İzmir ve Antalya gibi illerimizin havalimanlarında, gümrüksüz satış mağazalarında satılabiliyor.’’

Tekel Kanunu'nda anlaşılmayan bir çok nokta olduğunu söyleyen Nasuh Deniz, kanunun uygulanmasının nasıl olacağını merakla beklediğini belirtti. Deniz, şöyle konuştu:

‘‘Kanun yürekler acısı. Tekel güya rakı üretimini özel sektöre bırakıyor, ama çeşitli kelime oyunlarıyla gerçekte bunu imkansız hale getiriyor. Ama kanunun değişmesini beklemek yerine hareket geçmek lazım. Ben de onu yapıyoru.

Mesela Tekel Yasası'nda entegre tesis şartı aranıyor. Yani alkolünüzü de kendiniz üreteceksiniz. Ayrıca ürününüzü Tekel fiyatlandıracak ve satacak. Bu arada kendi üretimini de sürdürecek. Yani rakibinin kontrolü de Tekel'de olacak. Böyle rekabet olmaz. Zaten Tekel'in amacı özel sektörün rakı tesisleri kurması değil, tam tersi kurulmasını engelleyerek özel sektörü Tekel rakı fabrikalarını satın almaya zorlamak.’’

Tekirdağ rakı merkezi olmalı

Kurmayı planladığı fabrikada yılda 1.2 miyon litre rakı üretmeyi hedefleyen Nasuh Deniz, Tekirdağ'ın Türkiye'nin içki üretim merkezi olması gerektiğini söyledi. Nasuh Deniz, yöre bağlarının üzümlerinin de bu şekilde değerleneceğini belirterek, ‘‘Bilgi birikimi var, kaliteli personeli bulmak mümkün, hammadde üzüme yakın. Hertaraf bağ, liman kenti olduğu için de ihracata çok uygun. Ayrıca Belediye Başkanı arsa tahsisi konusunda söz verdi’’ dedi. Rakı üretimi için başka yatırımcıları da yöreye çekmek istediğini söyleyen Nasuh Deniz, bu yüzden Tekirdağ'da kuracağı rakı fabrikasına yabancı ortak aradığını belirtti.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı