TEKİRDAĞ HABERLERİ

Tekirdağ'da yerli tohum takas şenliği

DHA
02 Mayıs 2017 - 14:34Son Güncelleme : 02 Mayıs 2017 - 14:35

Tekirdağ'da yerli tohum takas şenliği

DHA

Ruhan YALÇIN/TEKİRDAĞ,(DHA)- TEKİRDAĞ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi, Tekirdağ Ziraat Mühendisleri Odası, Tekirdağ Kent Konseyi’nin organize ettiği ‘Yerel Tohum Takas Şenliği’ Tuğlalı Park’ta düzenlendi. Şenlikte, Tekirdağ’ın ilçe ve köylerinden gelen vatandaşlar yaptıkları el sanatlarını ve yöresel lezzetleri stant açarak sergilerken, Mektebim İlkokulu öğrencileri de hazırladıkları gösteriyi izleyicilere sundu.

Tekirdağ merkez ve ilçe köylerinden vatandaşların getirdiği tohumlar yetkililer tarafından kayıt altına alınırken, tohum getirenlere de Tarımsal Daire Başkanlığı tarafından yerli ve farklı tohumlar verilerek takaslar yapıldı. Şenlikte, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Ziraat Mühendisleri Odası Tekirdağ Şube Başkanı Celal Polat da birer konuşma yaptı.

Ziraat Mühendisleri Odası Tekirdağ Şube Başkanı Cemal Polat, “Şenliğin yöremize, bölgemize, ülkemize çok iyi sonuçlar getireceğine inanıyorum” dedi. Bu şenliklerin başlamasının temel nedeninin 2006 yılında 5553 sayılı Tohum Yasası olduğuna vurgu yapan Polat, bu yasa ile çiftçilerin kendi ektiği ve yıllardan beri süre gelen tohumların korunması, bunların gelecek nesillere aktarılmasının amaçlandığını belirtti.  Polat, “Hiçbir ticari kaygı olmadan sadece tohumların üreticiler arasında alışverişini sağlayarak bu bölgeye adapte olmuş yerel çeşitlerimizi korumayı hedefliyoruz.  Yerel tohumlar ileride yapılacak ıslah çalışmaları için de bir gen bankası niteliğindedir” diye konuştu.

Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat da “Bu bir duruş, basit bir şenlik değil” diyerek, bir toplumun kendi değerlerine sahip çıkmasının duruşu olduğuna dikkat çekti. Eşkinat şunları söyledi, “Ben ilaç sektöründen geliyorum.  Gittikçe genetik hastalıklar kanser gibi ölümcül hastalıkların arttığı dünyamızda her ne hikmetse tohum sektörüyle ilaç sektörünün aynı sermaye gruplarının elinde olduğunu görüyoruz.  Biz daha sağlıklı ve uzun yaşamak istiyoruz.  Bu bakımdan bu duruşa bir katkıda bulunan Büyükşehir Belediyesine ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”

Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ise Tekirdağ’ın tarım ve hayvancılığın başkenti olduğunu belirterek, “Böylede bir yerde de elbette üretimi ve kaliteyi artırıcı büyük etkinliklerin olması kaçınılmazdır. Tekirdağ’ın artık büyükşehir olmasıyla beraber bütün birimlerinin 6 bin 313 kilometre kare arazi içerisinde. Ve bu arazinin 4 milyon 160 bin dönümü tarım arazisi. Bu tarım arazinin özelliklerini sayarsak Türkiye de üretilen buğdayın yüzde 20’si ayçiçeğin yüzde 33’u kanolanın 60’sı üzümün yüzde 3 Trakya topraklarında yetişiyor. Allah her türlü bereketi vermiş. Buğday üretiminde Türkiye ortalaması 280 kilo iken Tekirdağ ortalamasın 480 kilo. Bu veriler Trakya’nın önemini gözler önüne seriyor. Çocukluğunda şimdi organik diye satılan besinlerle büyümüş bir arkadaşınız olarak bu bir başlangıçtır” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Tekirdağ haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Tekirdağ ilinden Tekirdağ'da yerli tohum takas şenliği hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 02 Mayıs 2017 tarihinde saat 14 34’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Tekirdağ'da yerli tohum takas şenliği haberi güncellenecektir.

  TEKİRDAĞ NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Ağustos 2017, Cuma
  • İmsak
   04:22
  • Guneş
   06:15
  • Öğle
   13:25
  • İkindi
   17:13
  • Akşam
   20:13
  • Yatsı
   21:51
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı