TEKİRDAĞ HABERLERİ

Tekirdağ itfaiyesine Fransızlardan eğitim

DHA
15 Haziran 2017 - 17:17Son Güncelleme : 15 Haziran 2017 - 17:17

Tekirdağ itfaiyesine Fransızlardan eğitim

DHA

 

TEKİRDAĞ,(DHA)- TEKİRDAĞ Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı personeline Fransa'dan gelen eğitmenler, yangına müdahale teknikleri konulu teorik ve uygulamalı eğitimler verdi.

Uluslararası İtfaiyecileri ve Yardımlaşma Derneği ile Fransız İtfaiyeciler Birliği Derneği eğitmenleri tarafından, Tekirdağ Büyükşehir Belediye itfaiye Daire Başkanlığı personeline, yangına müdahale teknikleri eğitimi verildi. Tekirdağ'ın 11 ilçesinin itfaiye ekiplerine 4 gün boyunca  kaza kırım, kafes ile çalışma ve kazı konularında eğitimler verildi. Çorlu İtfaiye Daire Başkanlığı önünde yapılan eğitimler yaklaşık 40 itfaiye personeline hem teorik hem de uygulamalı olarak yapıldı.  

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığı Müdahale Şube Müdürü Cengiz Çelik, "Fransız İtfaiyeciler Birliği Derneği'den 5 kişilik bir ekiple birlikte, ortaklaşa gerçekleştirdiğimiz eğitim programımız bu kapsamda teorik eğitimlerimizde gerçekleşti. Daha sonra sahaya çıkarak uygulama eğitimlerine geçildi. Eğitimlerde maket kapalı alanda içerisinde ateş yakarak, kızgın havanın yukarıda birikmesini sağladık. Bu oksijenle buluştuğunda flashover'ın gerçekleştiğini göreceğiz. Uygulamalı bir kapımız olacak o kapı içinde yangın sırasında müdahale nasıl edilir onu göreceğiz.  Arkasında araç enkazında nasıl davranılır ne şekilde araç içinde ki yaralı çıkarılır onu göreceğiz. Biz bunları teori olarak öğrendik uygulamalı olarak ta yapağız. Biz bu eğitimleri iki yılda bir yapıyoruz. Mevcut itfaiye daire başkalığımızdaki personele bu eğitimlerde geçilecek bir şekilde düzenli olarak, eğitimlerine devam ediyoruz. Bu gerçekleştirdiğimiz 4'üncü eğitim. Bizim burada amacımız Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığı İtfaiye Dairesi Başkanlığı personele Avrupa'da itfaiyeciliğin Türkiye'den farklı olmadığını ve kendine güvenmelerini sağlamaktır" ifadesini kullandı.    

Eğitimler hakkında bilgi veren Eğitmen RavePhilippe, Fransa'dan geldiklerini belirterek, "Buradaki genç itfaiyecilere yangın ve kurtarma operasyonu hakkında bildiklerimizi genç itfaiyecilere aktarmaya çalıştık. Ve bu eğitimler kapsamında kendi tecrübelerimizi katılımcılara aktarmaya çalıştık. Türk ve Fransız itfaiyecilerinin birlikte hareket ederek daha güçlü itfaiyeleri yetişmek için elimizden geleni yapacağız. Eğitimlerde ilk olarak teorik olarak sınıflarda yaptık. Ardından uygulamalı olarak kaza kırım, kafes ile çalışma ve kazı konuları verildi. Amacımız yetişen itfaiyecilerin kendilerine güvenmelerini sağlamaktır" dedi.         


Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, "Bilindiği gibi itfaiye yangında, selde ve her türlü doğal afette halkımızın yardımına koşan, mesai kavramı olmadan canlarını tehlikeye atarak, onları içine düştükleri zor durumdan kurtaran çok önemli bir birimimizdir. İtfaiye teşkilatımızın ne zaman ortaya çıkacağı belli olmayan tehlikeli ve zor durumlarda daha iyi çalışabilmesi için personelin iyi bir şekilde eğitilmesi ve ihtiyaç duyulan her türlü donanımın hazır bulundurulması gerekiyor. Daha iyi hizmet verebilmek için gelişmiş ülkelerdeki itfaiyecilik faaliyetlerini de takip ediyoruz. Bu kapsamda Tekirdağ İtfaiyesinin güçlendirmek için Fransız eğitmenlerin desteği ile daha güçlü itfaiye olma hedefine doğru ilerliyoruz. Her geçen gün personelimizin yetkinliği daha da artıyor.  Yapmış olduğumuz bu çalışmaların halkımıza hayırlı olmasını dilerim" dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Tekirdağ haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Tekirdağ haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Tekirdağ itfaiyesine Fransızlardan eğitim haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  TEKİRDAĞ NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Ağustos 2017, Çarşamba
  • İmsak
   04:29
  • Guneş
   06:20
  • Öğle
   13:24
  • İkindi
   17:10
  • Akşam
   20:06
  • Yatsı
   21:42
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı