TEKİRDAĞ HABERLERİ

Tekirdağ’ın Simgesi Namık Kemal Heykeli Yıkandı

IHA
19.08.2015 - 13:48Son Güncelleme :

TEKİRDAĞ’DA MERKEZ İLÇE SÜLEYMANPAŞA’YA BAĞLI TUĞLALI PARKTA BULUNAN ÜNLÜ YAZAR MERHUM NAMIK KEMAL HEYKELİ TEKİRDAĞ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ EKİPLERİ VE TEKİRDAĞ KÜLTÜR VARLIKLARI ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN TEMİZLENDİ

IHA

Tekirdağ’ın simgesi yazar Namık Kemal’in heykeli, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı ekipleri ve Tekirdağ Kültür Varlıkları Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından yıkandı.
Tekirdağ merkez ilçe Süleymanpaşa’ya bağlı Tuğlalı Parkta bulunan yazar Namık Kemal heykeli, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ekipleri ve Tekirdağ Kültür Varlıkları Şube Müdürlüğü tarafından temizlendi. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı ekipleri tarafından sabahın erken saatlerinde bakıma alınan heykelin kirlenmiş bölümleri titizlikle temizlendi.
Konu ile ilgili açıklamalardan bulunan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Dilşat Ergin, heykelin Edirne Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulun Müdürlüğüne ait olduğunu belirterek, "Tekirdağ’ın simgesi olan Namık Kemal heykelini uzman arkadaşlar eşliğinde yıkama kararı aldık. Arkadaşlarımızdan biri sanat tarihçisi biri ise arkeologdur. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı işçileri, arkeolog ve sanat tarihçisi arkadaşlarımızla birlikte temizleme işlemlerimizi başlattık. Yıllardır üzeri yosun tutmuş, kirlenmiş heykelleri temizliyoruz. Boyama işlemimiz olmayacak yalnızca yıkama işlemlerimiz olacak. Heykeli Arap sabununu sıcak suya değdirip temizliyoruz. Temizledikten sonra üzerine bir alkol fırça geçireceğiz. Yapacağımız işlemler bu" ifadesini kullandı.
Temizleme işlemleri sırasında kontrollerde bulunan Sanat Tarihçisi Eda Arda ise, "Temizleme işlerine bugün başladık. Bizim için tarihi bir eser, tescilli bir eser. Edirne Anıtlar Kurulu’ndan izinler alınarak yapılıyor. Hiçbir kimyasal kullanılmadan Arap sabunuyla temizlenmesi kararı alındı. Belediye Başkanımız Kadir Albayrak’ın talimatıyla böyle bir karar alındı" dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Tekirdağ haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Tekirdağ ilinden Tekirdağ’ın Simgesi Namık Kemal Heykeli Yıkandı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 19 Ağustos 2015 tarihinde saat 13 48’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Tekirdağ’ın Simgesi Namık Kemal Heykeli Yıkandı haberi güncellenecektir.

    TEKİRDAĞ NAMAZ VAKİTLERİ
    14 Kasım 2017, Salı
    • İmsak
      06:04
    • Guneş
      07:49
    • Öğle
      13:06
    • İkindi
      15:42
    • Akşam
      18:01
    • Yatsı
      19:33
    Diğer iller için Namaz Vakitleri »
    Sayfa Başı