TEKİRDAĞ HABERLERİ

Tekirdağ’da Çevre İçin Tehlike Teşkil Eden Yapılar Kontrol Altına Alınıyor

IHA
28.09.2015 - 13:42Son Güncelleme :

YEREL HABERLER TEKİRDAĞ

IHA

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, çevre için tehlike teşkil eden yapıların kontrol altında olduğu belirtildi.
Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nca Süleymanpaşa ilçe sınırları içerisinde bulunan tescilli yapılar konusunda basın açıklaması yapıldı. Açıklamada, çevre için tehlike teşkil eden yapılar için başlatılan çalışmalar kapsamında, 55 adet terk edildiği için eskimiş ve yıkılmaya yüz tutmuş yapı tespit edilerek dökümantasyon çalışması yapıldığı kaydedildi.
Açıklamada, Süleymanpaşa ilçesi sınırları içerisinde 350 adet tescilli, sivil mimarlık örneği ve 93 adet 1. Grup tescilli korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı mevcut olduğu bildirilerek, tescilli sivil mimarlık örnekleri olan taşınmaz kültür varlığı yapılardan eskimiş ve yıkılmaya yüz tutmuş olanlar için 5216 sayılı Büyükşehir Belediye Yasasının görev, yetki ve sorumluluklarını içeren 7. maddesinin (O) bendine istinaden, kuruluşu itibari ile Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı tarafından gerekli iş ve işlemlere başlanmış olup, çalışmaların halen devam ettiği ifade edildi.
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada, "Başlatılan çalışmalar kapsamında, 55 adet terk edildiği için eskimiş ve yıkılmaya yüz tutmuş yapı tespit edilerek dökümantasyon çalışması yapılmıştır. Yıkılma tehlikesi olup, çevre için tehdit oluşturabilecek yapılarda güvenlik önlemlerinin alınması ve yapı sahiplerine sorumlu oldukları konular ile ilgili tebligat yapılması adına gerekli resmi yazılar Süleymanpaşa Belediyesi’ne gönderilmiştir. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak yapılan çalışmalar sonucunda, konu ile ilgili proje kapsamında, 10 adet tescilli yapılar için rolöve proje ihalesi yapılmış olup, yüklenici firma rölöve çalışmalarını yürütmektedir. 9 adet taşınmaz için rölöve projeleri hazırlatılması hizmet alım işi için ihale aşamasına gelinmiştir. 2 adet taşınmazın tüm projeleri de hazırlatılarak, kurul onayına sunulmuş, 247 ada 5 parselin projeleri onaylatılmıştır. Ayrıca diğer tescilli yapıların ön çalışmaları da belediyemiz tarafından devam ettirilmektedir. Rölöve projeleri, Kültür Varlıkları Koruma Kurulu Edirne Bölge Müdürlüğü’ne iletilerek onaylanması gerekmekte olup, bu karar sonucunda, mail-i inhidam kararı çıkacak olanlar yıkılarak kalıntıları kaldırılacaktır" denildi.
MİRAS ATÖLYESİ İLE TEKİRDAĞ YENİ YÜZÜNE KAVUŞACAK
Öte yandan, belediye tarafından hayata geçirilen Miras Atölyesi 1 projesi ile Süleymanpaşa ilçesi kentsel sit alanındaki yapıları ayağa kaldırmak, eski dokuyu yaşatmak adına bölgesel bazı kamulaştırma ve sokak sağlıklaştırma projelerinin çalışmalarının devam ettiği bildirildi. Çalışmalar kapsamında sit alanında bulunan tarihi yapıları aslına sadık kalıp restore ederek, Süleymanpaşa ilçesinin sit alanlarının yeni yüzüne kavuşturulacağı ifade edildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Tekirdağ haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Tekirdağ ilinden Tekirdağ’da Çevre İçin Tehlike Teşkil Eden Yapılar Kontrol Altına Alınıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Eylül 2015 tarihinde saat 13 42’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Tekirdağ’da Çevre İçin Tehlike Teşkil Eden Yapılar Kontrol Altına Alınıyor haberi güncellenecektir.

TEKİRDAĞ NAMAZ VAKİTLERİ

11 Aralık 2017, Pazartesi
 • İmsak
  06:29
 • Guneş
  08:17
 • Öğle
  13:15
 • İkindi
  15:35
 • Akşam
  17:50
 • Yatsı
  19:26
Sayfa Başı