TEKİRDAĞ HABERLERİ

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Şarköy'de 22 bin fidan dağıttı

DHA
12.02.2018 - 15:38Son Güncelleme :
DHA


 

TEKİRDAĞ,(DHA)- TEKİRDAĞ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı, 'Meyveciliği Geliştirme Fidan Dağıtım' projesi kapsamında Şarköy ilçesinde 22 bin fidan dağıttı.

Şarköy'ün Mürefte Mahallesi'nde gerçekleştirilen etkinliğe Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Şarköy Belediye Başkanı Süleyman Altınok, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Tamer Dodurka, Başkan Danışmanları Neşat Erdoğan ve Şeref Çetin Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Hacı Aslan, Şarköy Ziraat Odası Başkanı Ömer Düzgen ve çok sayıda vatandaş katıldı. 

Şarköy Ziraat Odası Başkanı Ömer Düzgen, Şarköy'ün önünün deniz, arkasının orman olduğunu belirterek, "Bu ilçede 110 bin dönüm arazi üzerinde biz üreticiler geçimimizi temin etmeye çalışıyoruz.  Şarköy'de kişi başına 6,5 dönüm arazi düşmektedir. Yani biz az alandan çok verim alma amacındayız. Onun içindir ki, Sayın Büyükşehir Belediyesi Başkanımız Kadir Albayrak ve Tarımsal Hizmetler Daire Başkanımız ile birlikte Şarköy'deki üreticimizin gelir seviyesini yükseltmek amacı ile devamı görüşüyoruz. Bugün 9 bin 500 tane bağ çubuğu, 8 bin 500 zeytin fidanı ve 4 bin tane de kiraz fidanı dağıtımı yapılacak" dedi.
 
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Hacı Aslan, ilde kendilerini sınırlayıcı faktörler olduğunu belirterek, "Tekirdağ'da 4 milyon arazinin yüzde 3 buçuğu, hatta bu rakamın da altında meyve, sebzeye yer ayrılabiliyor. Bu da ağırlıklı olarak, Şarköy ilçemizde yapılıyor. Bağcılık ve zeytincilik başta olmak üzere uygulanıyor bu. Ülkede uygulanan tarım politikaları sonucunda bağların durumu malum. Bağ ve bağcılık, giderek azalıyor ve yapı değiştiriyor. Zeytin ise yaygınlaşıyor. Tabii istediğimiz şeyi, istediğimiz zamanda yapamıyoruz. Bu projeyi de üreticilerimizden gelen talepler doğrultusunda faaliyete geçirdik. Bunun yaygınlaştırılması ya da yetiştirilmesi kapsamında Büyükşehir Belediyesi olarak, bizim de katkımız olsun istedik. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi'nin belli başlı vizyon ve misyonları var. Bunların arasında da tarım ve hayvancılık, çok önemli bir yer tutuyor. Tarım konusunda gerçekten diğer illere kıyasla önde. Ama potansiyelini ele alırsak, tam olarak olmak istediğimiz yerde değiliz. Bunun farkındayız. Eksikleri tespit ederek ona göre yürütüyoruz çalışmalarımızı. Tarım ve hayvancılığa en çok destek olan belediyeler arasında başta geliyoruz. Tarım ve hayvancılıktan iyi derecede anlayan bir belediye başkanımız var. Bu da bizim çok büyük bir şansımız. Ben, başta Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Albayrak ve tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu. 

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYEMİZ, TARIM VE HAYVANCILIĞA ÇOK CİDDİ YATIRIMLAR SAĞLIYOR
Şarköy Belediye Başkanı Süleyman Altınok ise büyükşehir belediyesinin 22 bin fidan dağıtımı yapacağını belirterek, "16 mahallemizden 170 vatandaşımız bu fidanlardan faydalanacak. Bu gerçekten bizler için büyük bir gurur kaynağı. Büyükşehir Belediyemiz, tarım ve hayvancılığa çok ciddi yatırımlar sağlıyor. Biz de Şarköy Belediyesi olarak, Büyükşehir Belediyemiz ile koordineli bir şekilde faaliyetlerimizi sürdürmeye çalışıyoruz. Ben bu yatırımda emeği geçen bütün herkese teşekkürlerimi sunarken, yapılan hizmetin hayırlı, uğurlu ve de bereketli olmasını diliyorum" dedi.

'ŞARKÖYLÜ ÜRETİCİLER GEÇMİŞTEKİ MUTLU GÜNLERİNE KAVUŞACAK'
Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, "Şarap üretiminde Fransa için Bordeaux neyse Türkiye için de Şarköy odur. Böyle bir arazi yapısı dünyanın en güzel üzümlerinin, zeytinlerinin üretileceği arazi. Fakat özelleştirme adı altına TEKEL'in kaldırılması ve bu bölgeye bina dikilmesi ile çiftçi ve vatandaşlar mağdur edildi. Fakat ben inanıyorum ki Şarköylüler Büyükşehir Belediyesinin büyük katkıları ile geçmişteki o mutlu günlerine kavuşacak. Kiraz, zeytin ve üzüm bu bölgenin en önemli 3 ana unsuru.  Bu proje bana geldiği zaman gözümü kırpmadan projeyi imzaladım. Dağıttığımız fidanların bolluk, bereket getirmesini diliyorum" dedi.

Konuşmaların ardından 16 mahallede bulunan 170 çiftçiye kiraz, zeytin ve bağ çubuğu olmak üzere 22 bin fidan dağıtımı yapıldı.


 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Tekirdağ haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Tekirdağ haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Şarköy'de 22 bin fidan dağıttı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

TEKİRDAĞ NAMAZ VAKİTLERİ

13 Ekim 2018, Cumartesi
 • İmsak
  05:47
 • Guneş
  07:12
 • Öğle
  13:02
 • İkindi
  16:08
 • Akşam
  18:41
 • Yatsı
  20:00
Sayfa Başı