TEKİRDAĞ HABERLERİ

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Pamukova’daki Biyogaz Tesislerini Ziyaret Etti

IHA
26 Ekim 2015 - 10:51Son Güncelleme : 26 Ekim 2015 - 10:52

TEKİRDAĞ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ HEYETİ, PAMUKOVA'DAKİ BİYOGAZ TESİSLERİNİ ZİYARET ETTİ

IHA

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Tamer Dodurka başkanlığındaki heyet, Sakarya’nın Pamukova ilçesinde evsel ve hayvansal katı atıkların toplanması ve geri kazanımı alanında faaliyet gösteren entegre katı atık yönetim tesislerine inceleme gezisi düzenledi.
Teknik geziye Çevre Koruma ve Tarımsal Hizmetler Dairelerinin Başkanları ve konuyla ilgili mühendisleri, Büyükşehir Belediye Meclisi Çevre Komisyonu üyeleri ve bazı ilçe belediyelerin çevre müdürlerinden oluşan on sekiz kişilik teknik ekip katıldı.
Prof. Dr. Tamer Dodurka inceleme gezisi ile ilgili yaptığı açıklamada, "Her kentin en önemli sorunlarından biri çevre sağlığını tehdit edecek boyutlarda, sınırsız şekilde üretilen kentsel atıklardır. Tekirdağ’da her gün en az bir ton civarında evsel atık üretiliyor, bunları depolamakla, gömmekle başa çıkmak mümkün değildir. Bu nedenle Tekirdağ’ın 30-40 yıllık çöp sorununu çözecek atık yönetimi projemizi biran evvel hayata geçirmek zorundayız. Konuyla ilgili olarak şimdiye kadar çeşitli tesislerde incelemelerde bulunduk. Her bölge kendine has koşullara sahip, bu nedenle gördüğümüz hiçbir tesis Tekirdağ için birebir model olamaz. Bu modeli sağlayacak bilimsel Tekirdağ Katı Atık Yönetim Planının yapılması için Meclisimiz, Belediye Başkanı Sayın Kadir Albayrak’a gereken yetkiyi verdi" dedi.
Prof. Dr. Dodurka, Büyükşehir Belediyesi olarak Tekirdağ’daki tüm vahşi çöp depolama alanlarının kapanması, atık miktarının azaltılması, kaynağında ayrıştırılması, geri dönüşümün sağlanması, gerekirse çevreci teknolojilerle yakılması ya da çürütülmesiyle enerji elde edilmesi, geri kalan diğer atıkların ise kompos haline çevrilip gübre olarak kullanılması ve bu işlemlerden sonra oldukça azaltılmış olan atığın düzenli depolama tesislerinde depolanmasını amaçladıklarını belirtti.
Gezilen tesis hakkında görüşlerini belirten Prof. Dr. Dodurka, "Pamukova tesisleri bölgede özellikle hayvansal atıkların bertarafı konusunda önemli bir ihtiyacı karşılıyor. Ciddi paralar harcanmış çevreci bir tesis. Firma yetkilileri ekibimizi çok güzel karşılayıp misafir ettiler, kendilerine teşekkür ederiz. Bu tesislerde işlenen atığın bir kısmı evsel, ancak çoğu hayvansal kaynaklı. Şüphesiz hayvansal kaynaklı atıklar sorunun sadece bir kısmını oluşturuyor. Büyükşehir Belediyesi olarak biz Tekirdağ’da daha bütüncül düşünmek zorundayız. Atık gübreler de mutlaka önemli ancak bizim birinci sorunumuz ve görev alanımız evsel atıklar. Çöpten ya da gübreden enerji üretmek de çok güzel, elbette bu da olacaktır ancak bizim için öncelikli sorun enerji üretmek değil, kurulacak entegre tesisler sayesinde çöp depolarına gelen bu atık miktarını azaltmak ve çevreye verdikleri zararı en aza indirmektir" ifadelerini kaydetti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Tekirdağ haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Tekirdağ ilinden Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Pamukova’daki Biyogaz Tesislerini Ziyaret Etti hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Ekim 2015 tarihinde saat 10 51’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Pamukova’daki Biyogaz Tesislerini Ziyaret Etti haberi güncellenecektir.

  TEKİRDAĞ NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Ağustos 2017, Cuma
  • İmsak
   04:22
  • Guneş
   06:15
  • Öğle
   13:25
  • İkindi
   17:13
  • Akşam
   20:13
  • Yatsı
   21:51
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı