Tekel Sigara’ya teklifte son gün 25 Ocak

Hürriyet Haber
27.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), Tekel Sigara İşletmesi’nin özelleştirilmek üzere satışa çıkardı ve satışa ilişkin ilanlar bugünkü gazetelerde yer aldı.

ÖİB’den verilen ilanlarda yer alan bilgiye göre, Tekel Sigara için son teklif verme tarihi 25 Ocak 2008 olarak belirlendi. İhaleye gerçek ve tüzel kişiler ile ortak girişim grupları katılabilecek. İhaleye teklif verebilmek için katılımcılar 30 milyon dolar tutarında geçici teminat yatıracaklar.

ÖZELLEŞTİRME YÖNTEMİ: Tekel Sigara’nın varlıkları ’satış’ ve ’mülkiyetin gayri ayni hak (intifa) tesisi’ yöntemiyle özelleştirilecek. Tekel Sigara’nın Adana, Bitlis, Malatya, Samsun-Ballıca ve Tokat Sigara Fabrikaları ve bu fabrikaların üzerinde bulunan taşınmazlar; sigara markaları ve yeni marka başvuruları ’satış’, İstanbul Sigara Fabrikası ve bu fabrikanın kullanımında bulunan taşınmazlar ile şirket genel müdürlük binası ’mülkiyetin gayri ayni hak (intifa) tesisi’ yöntemiyle özelleştirilecek.

TÜTÜN STOKLARI DA ÖZELLEŞTİRİLECEK: Ayrıca, Sigara Pazarlama ve Dağıtım A.Ş. başmüdürlüklerinin depolarında ve başmüdürlüklere bağlı perakende mağazalarında mevcut tütün mamulü stokları da özelleştirme kapsamında yer aldı. İhale, kapalı zarf içerisinde teklif almak ve görüşmeler yapmak suretiyle, ’Pazarlık usulü" ile gerçekleştirilecek.

DAHA ÖNCE İKİ KEZ İHALE AÇILMIŞTI: Tekel Sigara için biri blok, diğeri de varlık satışı yöntemi olmak üzere daha önce iki kez ihale açılmış, fakat sonuç alınamamıştı. ÖİB’nin Tekel Sigara için ’varlık satışı’ yöntemiyle Aralık 2004’te açtığı ihaleye teklif gelmemişti. 2003 yılında ise blok hisse satış yöntemiyle açılan ilk ihalede Japan Tobacco’nun verdiği 1.15 milyar dolarlık en yüksek teklif yetersiz bulunmuş ve ihale iptal edilmişti.

KİMLER İLGİLENİYOR: Her türlü tütün ve tütün mamulleri üretim, satış ve dış ticaret alanında faaliyet gösteren Tekel Sigara, 2001 yılında özelleştirme kapsamına alınmıştı. Tekel Sigara ile ilgilenenler arasında British American Tobacco (BAT), Imperial Tobacco ve Japan Tobacco Rusya ve İngiltere’den yatırımcı şirket ve fonlar da yer alıyor.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı