Tekel işçilerinin eylemi 11'inci gününde

ANKARA (ANKA) -
26.12.2009 - 11:06 | Son Güncelleme:

Türk-İş Başkanlar Kurulu’nun aldığı karar doğrultusunda tüm Türkiye genelindeki AKP Binaları önünde dört hafta boyunca akşam 18.30’da gerçekleştirilecek olan basın açıklamalarını ilki, bugün AKP Ankara İl Binası’nda gerçekleştirildi.

TEKEL işçilerinin eylemi 11. gününde Ankara'da devam ediyor / Foto Galeri

TEKEL işçilerine Türkiye'nin her köşesinden destek yağıyor / Foto Galeri 

AKP Binaları önünde dört hafta boyunca akşam 18.30’da gerçekleştirilecek olan basın açıklamalarını ilki bugün AKP Ankara İl Binası’nda gerçekleştirildi. Türk’-İş temsilcisi ve Yol-İş 2 Nolu şube başkanı Yusuf Doğan, yalnızca TEKEL İşçilerinin değil özelleştirmelere, kapatmalara ve işsizleştirmelere muhatap tüm işçilerin huzursuz ve endişeli olduğunu kaydetti .Doğan, bugünün Türkiye’sinde emekçilerin temel ihtiyaçlarını karşılayabilmek için bir işe, bir gelire sahip olmak için mücadele etmek zorunda olduğunun altını çizerek, üstelik bu ekmek mücadelesinde güvenlik güçlerinin sert müdahalesi ile karşılaşıldığını vurguladı. Doğan sözlerine şöyle devam etti:

“Bizler Başbakan’ın devletin işçilerine karşı duyması gereken sorumluluğu bir şirket mantığı çerçevesinde tanımlamasını ve tüm bunların yansıması olarak 15 Aralık 2009 tarihinden bu yana Ankara’da ekmek parası için mücadele veren Tekel İşçilerinin taleplerine duyarsız kalınmasını protesto ediyoruz. 4 hafta boyunca her Cuma bu eylemi tekrarlayacağız. Türk-İş Başkanlar Kurulu bu günü ‘TEKEL işçileriyle dayanışma günü’ ilan etmiştir.”

BİN KİŞİ MUMLARLA AKP İL BİNASINDA

Polisin AKP İl Binası önünde basın açıklamasının yapılmasın izin vermemesi üzerine yaklaşık bin kişi açıklamayı binanın yakınlarında gerçekleştirdi.

TEKEL İşçilerinin mumlarla geldiği açıklama yerine, Türk-İş’e bağlı sendikalar, bazı siyasi parti temsilcileri, siyasi grup ve demokratik kitle örgütleriyle çok sayıda öğrenci de gelerek işçileri destekledi. Açıklamanın ardından işçiler sloganlarla Türk-İş genel merkezi önüne döndü. (ANKA)

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı