Gündem Haberleri

  Tekel Harman'ı yeniden üretecek

  A.A.
  27.02.2006 - 12:45 | Son Güncelleme:

  Sigarada çeşitliliği sağlamanın yanında paketten tütüne kadar Avrupa standartlarına uygunluk için çaba harcayan TEKEL Adana Sigara Fabrikası, sigara isimleriyle de tiryakileri yıllar öncesine götürmeye hazırlanıyor.

  Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nca (ÖİB) 25 Kasım 2005 tarihinde kapatma kararı alınarak üretimi durdurulan ancak, 45 gün aradan sonra tekrar üretime başlaması kararı verilen TEKEL Adana Sigara Fabrikası'nda, üretime başlama hazırlıkları sürerken, sigara paketlerinin de yenilenmesi için çalışma başlatıldı.
  Tekgıda-İş Sendikası Güney Anadolu Bölge Başkanı Gürsel Diliçıkık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, fabrikanın tüm işçilerinin yeniden üretime başlayacakları günü sabırsızlıkla beklediğini ancak, makinelerin sert paketli sigara üretimine uygun hale getirilmesinin 10-15 günü alacağını söyledi.
  Sert paketli üretim için yeni cihaz alamadıklarını, bu nedenle mevcut makinelerde değişiklik yapma yoluna gittiklerini anlatan Diliçıkık, bunun yanında hem TEKEL'in ürettiği sigaralarda çeşitliliği sağlamak hem de tiryakilere nostalji yaşatmak için TEKEL Genel Müdürlüğü ile yaptıkları görüşmeler sonucunda, 60-80'li yıllarda üretilen sigaraların isimlerinin üzerinde durduklarını bildirdi.
  İlk etapta “Sipahi”, “Gelincik” ve “Harman” sigaralarını yeniden üretme konusunda çalışmalar yapacaklarını, bunun yanında ”Toros” gibi yeni isimler üzerinde de durduklarını ifade eden Diliçıkık, şunları söyledi:
  “İsimleri nostalji yaşatacak sigaralarımız özellikle 1980'den sonra kaldırıldı. Üretim daha çok Maltepe ve Samsun ile 2000 ve 2001 sigaralarında yoğunlaştı. TEKEL, nostaljik sigara isimleriyle, tiryakileri yıllar önce bu sigaralarla ilgili yaşadıkları anılara götürecek. Kişi belki tiryakidir, o sigaraları yıllar önce içiyordu. Tiryaki değilse annesi, babası veya dedeleri, nineleri bu sigarayı kullanıyordu. Bu nedenle tiryakilerin yanı sıra tiryaki olmayanlar da bu paketleri gördüğünde mutlaka bir anısını tazeleme fırsatı bulacak.”
  Diliçıkık, bu uygulamadaki bir başka amacın da TEKEL'in ürettiği sigaralarda çeşitliliği sağlamak olduğuna dikkati çekerek, “Fabrikada eskiden olduğu gibi tamamen yerli tütün kullanmaya devam edeceğiz. Klasik ürünlerimiz olan Maltepe ve Samsun sigaralarına alternatif olacak nostaljik sigaralarımızın üretimi, paketinden tütününe kadar tamamen Avrupa standartlarına uygun olacak” dedi.
  Diliçıkık, 10-15 güne kadar yeniden üretime geçtiklerinde bir başka yeniliğin ise paketlerin gramajında olacağına dikkati çekerek, ”Daha önce 25'lik, yani her kartonda 25 paket sigara oluyordu. Şimdi 10'luk paketler halinde üretim yapılacak” diye konuştu.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı