Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Teke Tek

Fatih ALTAYLI


Birkaç soru

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın planı son derece ilginç.

İrticayla mücadele planı çerçevesinde önümüzdeki 12 yıl içinde 33 bini aşkın cami yapmayı planlayan Diyanet İşleri Başkanlığı, buralarda çalıştırılmak üzere 242 bin yeni kadro istiyor. Planla ilgili tek kelime etmeyeceğim. Ancak sormak istediğim birkaç soru var:

1. Önümüzdeki 12 yıl içinde Milli Eğitim Bakanlığı kaç yeni okul yapmayı planlıyor? 33 binden az mı, çok mu?

2. Aynı dönemde yurt çapındaki öğretmen kadrolarında 242 bin kişilik bir büyüme olacak mı? 242 bin yeni öğretmen atanacak mı?

3. 33 bin yeni okul yapılırsa, ilköğretim okulu olmayan köy kalır mı?

4. 12 yıl içinde Türkiye'de yeni açılacak üniversite sayısı kaç?

5. Bu yıllar içinde Kültür Bakanlığı, Anadolu'da kaç tiyatro, kaç sinema, kaç eğitim merkezi açmayı planlıyor?

6. Yoksa bu 242 bin din görevlisini sağlamak için yeni imam hatip liseleri mi açılacak?

Bu soruların yanıtlarını ciddi biçimde merak ediyorum.

Gerek Milli Eğitim Bakanı Sayın Hikmet Uluğbay, gerekse Kültür Bakanı Sayın İstemihan Talay, bu konularla ilgili olarak, beni ve dolayısıyla okurlarımı aydınlatacak bilgilerin bana ulaşmasını sağlarlarsa, sevineceğim.

Bir başka merak ettiğim konu da, Diyanet'ten sorumlu Devlet Bakanı Sayın Hikmet Sami Türk'ün hangi partiye mensup olduğu...

Başbakan, Denizli'yi örnek alsın

İKTİDAR ortağı DSP sigaraya hayır kampanyası başlattı.

Küçük ortak sigaraya hayır diye yırtınırken, iktidarın büyük ortağı tam aksi bir tavır içinde.

ANAP Genel Başkanı ve Başbakan Mesut Yılmaz, her ortamda, her yerde ağzında ağızlık, ucunda yanan bir sigarayla kameralara yakalanıyor. Büyük küçük herkes de bunu görüyor. Bu konuda son derece takdir ettiğim bir kişi var.

Mustafa Denizli.

Galatasaray'ı Avrupa'da finallere taşıdığı günlerde her gün televizyonlarda, gazetelerde yer alan Denizli bu konuda inanılmaz bir özen gösterirdi. Kendisiyle yapılan röportajlarda sigarayla kameranın önüne geçmez, ortalıktaki sigara paketlerini ve kül tablalarını kaldırtırdı.

Ben de ‘‘Babandan mı korkuyorsun. Sigara içtiğini görmesin diye mi yapıyorsun?’’ diye takılırdım.

Bu takılmama yanıtı ilginç olmuştu. ‘‘Ben spor adamıyım. Ve spor adamı olarak sorumluluklarım var. Sigara bir illet. Zararlı. Ben ise bugünkü konumumla örnek alınabilecek biriyim. Elimde sigarayla poz verip, niye kötü örnek olayım.’’

Günde iki paket sigara içen Denizli'nin tavrı böylesine doğruyken, aynı doğruluğu Başbakanımız'dan da beklemek herhalde hakkımız olsa gerek.

NE ZAMAN ADAM OLURUZ

Gerçek büyüklüğün, başkalarının küçüklüğünden faydalanarak elde edilmediğini öğrendiğimiz zaman.

X