OSMANİYE HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

Teke: Arabuluculuk, iş dünyasında yeni bir dönem başlatacak

DHA
27.12.2017 - 11:54Son Güncelleme :
DHA

OSMANİYE, (DHA) - OSMANİYE Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) Başkanı Murat Teke, işçi-işveren uyuşmazlıklarında dava şartı haline gelen arabuluculuğun, iş dünyasında yeni bir dönem başlatacağını söyledi.
Başkan Teke, 1 Ocak 2018 tarihinde yürürlüğe girecek olan 7036 Sayılı İş mahkemeleri Kanunu'nu ile iş uyuşmazlıklarında dava şartı haline gelen arabuluculuğun iş dünyasına olan etkilerini değerlendirdi.  Dava Şartı arabuluculuk ile iş dünyasına yeni bir soluk geldiğini vurgulayan Murat Teke, yeni düzenlemede emeği geçen herkese teşekkür ederek, camia olarak sistemin başarısı için üzerlerine düşen ne varsa yapmaya devam edeceklerini kaydetti.
Murat Teke, İş mahkemeleri kanunu kapsamında yapılan yeni düzenlemelere ilişkin yaptığı açıklamada, arabuluculuk görüşmeleri sonunda anlaşmaya varan işçi ve işverenin, üzerinde anlaşılmış olan hususları tekrar dava konusu yapmasının mümkün olmadığını belirtirken, düzenlemenin iş dünyası için önemli bir zamandan tasarruf sağlayacağını belirtti. Teke, "İşçi de işveren de ihtiyacını karşılarken bu sorunla uğraşmayı bırakacak, enerjisini, potansiyelini ve zamanını başka işler için kullanabilecektir" dedi.
"Klasik yargılama usulleri ile iş dünyası için büyük sorun haline gelen emsal kararlar; işçi ve işverenin aralarında yapacağı arabuluculuk anlaşma metni gizli olacağından ve tüm taraflar ve arabulucu bu gizliliğe uymak zorunda olduğundan bir sorun olmaktan çıkacak ve emsal oluşturmayacaktır" diyerek sözlerine devam eden Teke, bu değişikliklerin iş dünyası tarafından ayrıntılarıyla öğrenilmesi gerektiğini vurguladı. Uzun yargılama süreleri nedeniyle yıllarca uğraşılan iş davalarının arabuluculuk ile son bulacağını düşündüğünü dile getiren Murat Teke, "Vakit nakittir" sözünün iş dünyasındaki işlerliğinden bahsetti. Arabuluculuğun genel avantajlarının yanı sıra iş dünyasına olan büyük etkilerinin bu kadarla da kalmadığını belirten Başkan Teke, arabuluculuk sürecinde işçi ve işverenin çözüm üretemediklerinin ortaya çıkması halinde arabulucunun bir çözüm önerisi getirebileceğini de sözlerine ekledi.

FOTOĞRAFLI
 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Teke: Arabuluculuk, iş dünyasında yeni bir dönem başlatacak haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

OSMANİYE NAMAZ VAKİTLERİ

17 Eylül 2018, Pazartesi
 • İmsak
  04:51
 • Guneş
  06:11
 • Öğle
  12:36
 • İkindi
  16:04
 • Akşam
  18:48
 • Yatsı
  20:03
Sayfa Başı