Gündem Haberleri

  Tek yol seçim

  Hürriyet Haber
  04.07.2001 - 00:00 | Son Güncelleme:


  Türkiye'nin moralsizliğe sürüklendiğini, halkın hükümete ve rejime güveninin azaldığını belirten Demirel, ‘‘Bunun tek çözümü seçimdir’’ dedi.

  9'uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, dün siyasi kulisleri son derece hareketlendiren bir çağrıda bulunarak, ‘‘En kısa sürede, tek yol seçim’’ mesajını verdi.

  Demirel'in ‘‘Yeni bir siyasi oluşum içinde bulunup bulunmayacağı’’ sorusuna, ‘‘Gerektiğinde görevden kaçmam’’ yanıtını vermesi, siyasete dönüş yönünde güçlü bir sinyal olarak yorumlandı. Siyasi gündemin ilk sıralarına yerleşen açıklamalarını, seçimin Türkiye ekonomisini ‘hiçbir şekilde’ zora sokmayacağını belirterek sürdüren Demirel, yeni parti tartışmalarına da şu sözlerle nokta koydu:

  ‘‘Yeni bir partiye gerek yok, olanlar kafi...’’

  Umman Dışişleri Bakanı Yusuf Bin Alavi Bin Abdullah'ı dün kabul eden Demirel'in çıkışta basın mensuplarının sorularına verdiği yanıtlar, siyasette yaz rehavetine kapılmaya başlayan Ankara'ya bomba gibi düştü. Demirel, yurttaşın hükümete güveninin olmadığını savunarak, Türkiye'nin içinde bulunduğu durumdan çıkmasının tek yolunun seçime gitmek olduğunu söyledi.

  GÖREVDEN KAÇMAM

  Demirel, ‘FP’nin kapatılmasının ardından yeni bir siyasi oluşum içinde bulunup bulunmayacağının' sorulması üzerine, şu an partilerüstü bir konumda bulunduğunu ve gerektiğinde görevden kaçmayacağını bildirdi. Gerçek iradenin sahibi olan milletin sistemden kopuk yaşadığını belirten Demirel, ‘İçinde bulunduğumuz durumda millete gidilmeli midir?’ sorusuna, ‘‘En kısa sürede gidilmelidir’’ karşılığını verdi.

  Türkiye'nin uluslararası bir sorunu olmadığını kaydeden Demirel, ‘‘Türkiye kendi içinde moralsizliğe, şevksizliğe, itimatsızlığa sürüklendi. Türk halkının kendi hükümetine, rejimine güveni azaldı. Bunu böyle götüremeyiz. Bu durumdan nasıl çıkarız? Bunun çözümü seçimdir’’ diye konuştu. Demirel sözlerini şöyle sürdürdü:

  ‘‘Hangi televizyonu açsanız, vatandaşın hükümete, devlete güveninin olmadığı yolunda izlenimler alıyorsunuz. Hükümet, ne derece çalışırsa çalışsın, içinde bulunulan durumdan kurtulmak için üzerine düşeni ne derece yaparsa yapsın, genel kanaat bu yöndeyse, o zaman bu elbiseyi giyemezsiniz. Elbiseyi temizliğe göndermeniz gerekir.’’

  Demirel, seçimlerin Türkiye ekonomisini zora sokacağı yolundaki görüşlerin anımsatılması üzerine ise ‘‘Hiçbir şey olmaz’’ dedi.

  ANAYASA TARTIŞILMAZ

  Demirel, FP'nin kapatılmasını ise şöyle değerlendirdi:

  ‘‘FP'nin kapatılması, yargının kararı. Türkiye Cumhuriyeti'nin Anayasası, Türkiye Cuhuriyeti'nin kanunları uygulanmıştır. Anayasa ve kanunlar, uygulanmak için var. Bunun bana göresi, sana göresi, ona göresi yoktur. Anayasa ve kanunlar uygulanmazsa, hukuk devleti olmaktan çıkarız. Bunu tasvip ediyorum, etmiyorum tartışması yapmanın da bir anlamı yok.’’

  Dünyanın birçok yerinde belli şartlarda parti kapatılabileceğini anlatan Demirel, demokrasinin alabildiğine özgürlük olmadığını belirtti.

  YENİ PARTİ GEREKSİZ

  Yeni parti oluşumlarıyla ilgili olarak da, ‘‘Türkiye'de yeni partiye ihtiyaç yoktur, kafi derecede parti vardır’’ diyen Demirel, kendisinin bir oluşum içinde olup olmayacağının sorulması üzerine de, partiler üstü bir konumda bulunduğunu ancak kendisinden görev beklenilen bir noktaya gelinirse görevden kaçmayacağını bildirdi.

  Koalisyon: Zamansız sözler

  DYP: Aynen destekliyoruz

  Demirel'in uzun sessizlikten sonra hükümeti eleştiren ve erken seçim isteyen sözleri, siyasette şok etkisi yaptı. Koalisyon ortakları, Demirel'in değerlendirmelerini ‘zamansız ve yanlış’ bulurken, DYP gönülden destek verdi. Demirel'in sözlerine yönelik değerlendirmeler şöyle:

  Yaşar Dedelek-(ANAP)

  Şu anda hükümetin başarısız olduğunu söylemek çok erken. Kritik ekonomik dengelerin yaşandığı bir dönemde doğru da değildir. Türkiye önünü görmeden, ekonomik programın sonuçları alınmadan, seçimden söz etmek yanlıştır.

  Cengiz Altınkaya-(ANAP)

  Seçimi 5 yılda bir yapmayı kimse düşünmüyor. Ancak Türkiye'nin ekonomisinin içinden çıkılmayacak halini düzeltme gayretleri var. Bu gayretlerin en kritik anında erken seçim çağrıları bence rağbet görmeyecektir. 2002 yılı içinde bu konu yeniden değerlendirilerek, seçim ortamı yaratılır.

  Emin Karaa-(DSP)

  Ekonomi rayına oturmadan, ülkeyi seçim atmosferine sokmak doğru değil. Seçim kokuları geliyor, ama henüz sırası değil. Ekonomik savaşta bir adım atılması bu ayıpların giderilmesi, sosyal ve ekonomik hayatın rayına oturtulması lazım. Demirel'in sözlesinin sırası değil ama, pek de yabana atılır gibi değil.

  Hasan Ekinci-(DYP)

  Demirel'i aynen destekliyoruz. Bir an önce seçime gitmek gerekiyor. Milli iradenin yeniden tecellisi için, erken seçime gitmek zaruri olmuştur. Biz de bu kirlenen elbisenin ancak sandıkta temizleneceğine inanıyoruz.

  Ercüment Konukman-(MHP)

  Politikaya özlem içerisinde olduğu anlaşılıyor. Hükümetin başarısız olduğu iddiaları kendi şahsi görüşü.

  Murat Şefkatli-(MHP)

  50 yılın birikmiş problemlerini, sıkıntılarını, iç ve dış borçlarını, biz iktidara gelirken cebimizde getirmedik. Bazı insanların, hiç konuşmamaları gerekirken, konuşmaları da ülke açısından ayrı bir sıkıntıdır. Bu seçimden korkmak değil, sorumluluk duygusu ile hareket etmedir. Kaldı ki, bugün seçim olsa en dinamik, en hazır teşkilat yapısına sahip parti MHP'dir.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı