GeriSpor Tek yol galibiyet
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tek yol galibiyet

A Milli Takım Teknik Direktörü Ersun Yanal, Arnavutluk ve Gürcistan maçlarının gruptaki durumu ortaya çıkaracağını ve çok önemli olduğunu belirterek, "Bu iki maçı kazanacak güçteyiz" dedi.

Ersun Yanal, 18. Dünya Kupası Avrupa elemeleri 2. Grup'ta 26 Mart Cumartesi günü İstanbul'da Arnavutluk, 30 Mart Çarşamba günü de başkent Tiflis'teki Gürcistan maçları öncesi, menajer Can Çobanoğlu ile birlikte, Polat Renaissance Oteli'nde bir basın toplantısı düzenledi. Bu iki maçın gruptaki durumun netlik kazanması açısından çok önemli olduğunu söyleyen Yanal, medya mensuplarından galibiyet için bir yaratılacak atmosfere katkıda bulunmalarını istedi. Bu iki maçtan galibiyetle ayrılacak bir takıma  sahip olduklarını ve sondurumun yapılacak antrenmanların ardından belli olacağını söyleyen Yanal, "Sizlerden galibiyet için yaratılacak atmosfere katkıda bulunmanızı bekliyoruz. Aksi bir sonucu düşünmek bile istemiyoruz.  Bu iki maç gruptaki durumumuzu belirleyecek. Bu iki maçı kazanacak güçteyiz" dedi.

Menajer Can Çobanoğlu da kampa katılan futbolculara milli takım dışındaki soruların yöneltilmemesi ve konsantrosyonlarını bozacak davranışlardan kaçınılmasını istedi.


“LİDERLER KRİZ ORTAMINDAN FIRSATLAR YARATIR”
  
Basın toplantısında sürekli olarak yaşanan olaylarla ilgili sorularla karşılaşan Ersun Yanal, liderlerin kriz ortamlarından fırsatlar yaratabildiğini, kendisinin de bu fırsatları yaratmak istediğini söyledi. Yanal, sorumluluklarının bulunduğunu ifade ederek, “ Türkiye'de bizim yaratmış olduğumuz kültürün bir sonucunu yaşıyoruz. Yaşananlara çok uzak bir insan değilseniz, bunu çok rahatlıkla kabullenip süreci yaşayabiliyorsanız. Biz de bu süreci yaşadık. Ben sorumluluklarımı yerine getirecek bilinçteyim, elbetteki insansınız duygularınız var.  Ancak, liderler kriz zamanında yeni fırsatlar yaratmak için bunu değerlendirler. Biz de yeni fırsatlar yaratmak için bunu değerlendireceğiz” diye konuştu.
  
NİHAT'IN YERİNE İKİ ADAY
      
Nihat'ın sakatlığı konusunda bir soru üzerine Ersun Yanal, bu oyuncunun yerini Yıldıray ya da Tuncay ile doldurmayı düşündüğünü ifade etti. Yanal, Yıldıray'ın kendileri ve ülke futbolu için gerçekten önemli bir oyuncu olduğunu ifade ederek, "Nihat'ın son zamanlardaki formu hepimizi memnun ediyordu. Ona acil şifalar diliyorum. Uzun süre bizlerden ayrı kalacak. Yıldıray da bize güç kazandıracak. Planladığımız futbola katkısının olacağını düşünüyorum. Baskıcı bir futbol oynamaya çalışıyoruz. Bu güce sahip bir takımız. Yıldıray farklı bir oyuncu, Tuncay da farklı oyuncu. Bu oyunculardan biri bu bölgeyi dolduracaktır" dedi.
  
"DOĞMAMIŞ ÇOCUĞA DON BİÇMEYELİM"
  
Yanal, milli takımın bu maçlarda puan kaybetmesini konuşmanın bile yanlış olacağını ifade ederek, “Doğmamış çocuğa don biçmeyelim, felaket tellallığı da yapmayalım” ifadesini kullandı. Herkesin elbirliği yapması gerektiğini kaydeden Ersun Yanal, her zaman katkılara açık olduğunu ancak, kimsenin felaket tellallığı yapmaması gerektiğinin altını çizdi.

"SORUMLULUK BENDE"
 
Milli takımı oluşturma sorumluluğunun kendisinde olduğunu belirten Yanal, “Hakan Şükür konusunda saygı bekliyorum” dedi. Yanal, futbolda herkesin farklı fikirlere sahip olabileceğini dile getirerek, “Biz bir oyundan bahsediyoruz, ikinci topları alabilecek oyuncuya ihtiyacımız var. Futbolda herkesin farklı düşünceleri olabilir. Burada bir sorumluluğum var, seçim haklarımı kullanıyorum. Hayalimde oyunu ben canlandırıyorum. Bu konuda saygı bekliyorum, herkesi sukunete davet ediyorum” diye konuştu.

Bir basın mensubunun,”Hakan Şükür'ü milli takıma davet etmiyorsunuz, ancak aynı tipte bir oyuncu olan Ersen Martin'i kadroya aldınız” şeklindeki sorusunu ise, takım olarak hedefledikleri bir oyun sistemi olduğunu ve ikinci pozisyonları değerlendirebilecek bir oyuncu olan Ersen Martin'i bu özelliğinden yararlanmak için tercih ettiklerini söyledi.
       
"AYHAN HAK ETTİ"
  
Ayhan'ın milli takıma yeniden çağrılmayı hak ettiğini vurgulayan tecrübeli teknik adam, milli takım için performans ve seçme kriterlerinin belli olduğunu belirterek, “Ayhan da böyle bir kritere sahip ki geldi. Herkes görüşünü belirtiyor, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcımız Mehmet Ali Şahin de görüşünü belirtti ve hakkıdır. Ayhan bu milli takımı hak etti, hak ederek burda ve hak ederek de devam edecek” diye konuştu.
  
"MÜCADELE YÜKSEK OLACAK"
  
Yanal, Arnavutluk'un yüksek düzeyde mücadele edebilen bir takım olduğunu bunu da Yunanistan ve Ukrayna maçlarında gösterdiğini söyledi. Ersun Yanal,  “Ukrayna maçında yediğimiz erken goller bütün planlarımızı bozdu. Arnavutluk Ukrayna'ya 2-0 mağlup olduğu maçta olağanüstü mücadele gösterdi. Takım olarak mücadele ettiklerinde başarılı oluyorlar. Bizim oyunumuzu bozarak sert oynayacaklar. Bizim yaratıcı oyuncularımız var, onların devreye girmesi gereken maç olacak. Büyük bir mücadele olacak. Gürcistan ile de rakip sahada oynayacağız ve biz daha geniş alan bulabileceğiz. Arnavutluk maçında daha dar alanda mücadele yaşanacak” dedi.

Ersun Yanal, bulundukları eleme grubunda daha çok puanlar kaybedileceğini düşündüğünü dile getirerek, “Ukrayna'nın da çok rahat kaybedebileceğini düşünüyorum. Bir problem yaşadılar ve inşallah bu, aldıkları skorlara da yansır. Ukrayna maçında ummadığımız bir skor felaketi yaşadık, bunu da telafi edecek güce sahibiz” ifadesini kullandı.
  
“EKİP OLARAK 400 MAÇ İZLEDİK”
  
Galatasaray-Beşiktaş derbisini statta izlememesi ile ilgili bir soruyu da yanıtlayan Yanal, teknik kadro olarak ekipçe çalıştıklarını ve ligde 400 maçı izlediklerini söyledi. Takımla ilgili bilgi de veren Yanal, Orhan ve Servet'in hafif sakatlıklarının bulunduğunu, ancak önemli olduğunu düşünmediğini kaydetti.

KAMP BAŞLADI

Polat Renaissance Otel'de toplanan A Milli Aday kadrosu, ilk çalışmasını bu akşam Galatasaray'ın Florya Metin Oktay Tesisleri'nde yapacak.  Milliler, Arnavutluk ile İstanbul'da yapacakları maçın ardından, Gürcistan maçı için 28 Mart Pazartesi günü Tiflis'e gidecek.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle