Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Tek tanık oradaydı

  Hürriyet Haber
  02.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Hizbullah'ın kurbanları İzzettin Yıldırım ve Mehmet Şehit Avcı, Eyüp Mezarlığı'nda toprağa verildi. Cenaze törenine katılan tek görgü tanığı Hasan Bakır, bir süre gözaltına alındı.

  HİZBULLAH örgütü tarafından işkence edilerek vahşice öldürülen Zehra Vakfı Başkanı İzzettin Yıldırım ile vakıf üyesi Mehmet Şehit Avcı'nın cenazesine, HADEP temsilci, İnsan Hakları Derneği de çelenk gönderdi.

  Cenazeye, İzzettin Yıldırım'ın kaçırılışına tanıklık eden tek kişi olan, Faslı doktora öğrencisi Hasan Bakır da katıldı. Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğrencisi Bakır, şüpheli tavırları nedeniyle, bir ara polis tarafından gözaltına alınıp serbest bırakıldı.

  Adli Tıp Morgu'ndan önceki gün alındıktan sonra Esenler Ensar Hastanesi Morgu'na kaldırılan İzzettin Yıldırım ve Mehmet Şehit Avcı'nın cenazeleri, dün sabah saat 10.30'da, cenaze arabasıyla Eyüp Sultan Camii'ne götürüldü.

  İHD çelenk gÖnderdİ

  Cenazeye, İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi bir çelenk gönderdi. Gazeteciler Mehmet Metiner, Altan Tan ile HADEP Fatih İlçe Başkanı Meliha Barslı ve HADEP il yöneticilerinden Necip Koparan da cenazeye katıldı. Altan Tan, ‘‘Hiçbir savaş, hiçbir inanç, kadın ve çocuklara zulüm ve ölüm yaşatmamıştır. Bütün bunlar Türkiye'nin utancıdır’’ dedi.

  Kaçıranları sadece o gördü

  29 Aralık günü Zehra Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı İzzettin Yıldırım'ın Üsküdar'daki evine gelen iki kişiyi gören tek tanık, Faslı doktora öğrencisi Hasan Bakır. Yıldırım'ın evinde kalan Bakır, ‘‘Sizinle gelmeyeceğim’’ diyen ancak arkadaşı Mehmet Şehit Avcı'yla telefonla görüştürülünce gitmeye ikna olan İzzettin Yıldırım'ın yüzünde tedirgin bir ifade olduğunu söylemişti. Daha sonra evden ayrılan ve geri döndüğünde eve kapıyı zorlamaksızın giren kişilerin evi didik didik aradıklarını ifade eden Bakır, Yıldırım'ın telefonla araması üzerine eve gelen kişilere bond tipi çantasını verdiğini de söylemişti.

  Törende, ‘taşkınlık yapmayın’ anonsu

  Eyüp Camii'nin önündeki katafalka konulan İzzettin Yıldırım ve Mehmet Şehit Avcı'nın cenazelerinin bulunduğu bölüme, yakınları ve basın mensupları dışında hiç kimse sokulmadı. Törene yaklaşık 5 bin kişi katıldı. İzzettin Yıldırım'ın annesi Zeynep Yıldırım, oğlunun tabutuna sarılarak uzun süre ağladı.

  Öğle namazı sonrası caminin içinde, iç ve dış avluda saf tutan binlerce kişi, İzzettin Yıldırım ve Mehmet Şehit Avcı'nın cenaze namazını kıldı.

  Namaz sonrası kalabalığı taşkınlık yapılmaması ve sesli tekbir getirilmemesi konusunda uyaran Zehra Vakfı İkinci Başkanı Zekeriya Özbek, Yıldırım ve Avcı için, ‘‘Kaçırıldılar ve şehit edildiler’’ ifadesini kullandı.

  Yıldırım ile Avcı'nın cenazeleri, yan yana kazılan kabirlerde defnedildi.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı