Tek seferde 100 ton altın satın aldı

Financial Times
05.05.2011 - 11:06 | Son Güncelleme:

Meksika Merkez Bankası, beklenmedik bir şekilde son 40 yıldaki en büyük emtia alınımı gerçekleştirip, 100 tona yakın altın satın aldı.

Bankanın aylık raporları içinde açıklanan bu satın alım, gelişmekte olan ülkelerin son yıllarda portföylerini çeşitlendirme ve dolar hâkimiyetinden kurtarma çalışmalarının sonuncusu olarak gösterildi.

 

Çin, Rusya, Hindistan son yıllarda büyük miktarlarda altın satın alırken, Tayland, Sri Lanka ve Bolivya’nın daha küçük miktarlarda satın aldığı görüldü.

 

Bununla birlikte, merkez bankaları, iki yıllık satış sürecinin ardından geçtiğimiz yıl bu emtianın en büyük alıcısı oldu. Bu eğilim, altının onsunun geçen yıl ve bu yıl rekor fiyatlara yükselmesine neden oldu.

 

Altının onsunun 1,500 doların üzerine çıkarken, Çarşamba günkü işlemlerde, 1,510 dolardan işlem gördü.    

 

Meksika’nın satın alınımın ardından, merkez bankaları, varlık yatırım fonları altının en büyük alıcıları oldu.

 

Değerli metaller alanında danışmanlık hizmeti veren GFMS şirketi, bu yıl resmi olarak gösterilen alıcıların 240 tona yakın altın satın alacağını tahmin etmişti.

 

GFMS’in İdari Yöneticisi Philip Klapwijk, Financial Times gazetesine verdiği demeçte, bu tahminin, Meksika’nın en son alımının ardından, düşük kalabileceğini belirtti.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı