« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Tek patron Üstünel

G.Saray’da başkan Polat, son 3 yıldır doğru hamlelere imza atan genç yöneticiyi transferde tek yetkili yaptı. Adnan Sezgin ise, Florya’da kalarak takımdan sorumlu olacak.

Ali Naci KÜÇÜK
SON GÜNCELLEME
GALATASARAY’da transferde tek patron Haldun Üstünel. Başkan Adnan Polat, son 3 yıldır doğru hamlelere ve kararlara imza atan genç yöneticiyi yetkilerle donattı. Buna karşılık sarı kırmızılı kulüpte birkaç sezondur futbolun patronu olarak görülen Futbol AŞ Genel Müdürü Adnan Sezgin’in ise, transfer konusunda yetkilerinin azaltıldığı öğrenildi. Yeni dönemde Sezgin’in Florya’da takımdan sorumlu olacağı ve transfer görüşmelerini Üstünel’in sürdüreceği belirtildi.

Genç yöneticinin transferde böylesine büyük yetkiyle donatılmasını sağlayan icraatları şunlar oldu:

1 Lincoln’ü istemedi: Üstünel, dönemin teknik direktörü Erik Gerets’in istememesi ve yüksek maliyetine rağmen Mehmet Topal’ı G.Saray’a kazandıran isimdi. Ayrıca 2 yıl önce dönemin başkanı Özhan Canaydın Schalke’den Cassio Lincoln’ün alınmasını isterken, "Sorunlu bir futbolcu ve alacağı parayla takımda dengeleri bozar" görüşünü savunarak, karşı çıkan tek kişi yine oydu.

2 Israrla Perrin dedi: Alman teknik adamın G.Saray’ın vizyonunu kaldıramayacağını her fırsatta söyledi. Öyle ki, Michael Skibbe ile görüşmeye Adnan Sezgin giderken, Üstünel bu transferde rol oynamadı. Futbol Komitesi’nde de ısrarla Alain Perrin ismini telafuz eden ve "Lyon’a iki kupa kazandıran hocayı alalım" diyerek Fransız teknik adama oy veren isim oldu.

3 Kewell’ı o getirdi: Sezon başı yönetimin büyük çoğunluğu ’sakat’ diyerek Harry Kewell’ın alınmasına karşı çıktı. Liverpool’da son yıl yalnızca 5 maç forma giyen Avustralyalı’yı kimse istemezken Üstünel, İngiltere’de tam 15 gün tek başına kalarak transferi bitirdi. Bu konuda tüm sorumluluğu üzerine alan yönetici, Polat’ın onayıyla yıldız futbolcuyu G.Saray’a kazandırdı.

4 Meira bize uymaz: Fernando Meira’ya ödenecek olan 1 milyon 750 bin Euro, Haldun Üstünel’in aynı Lincoln transferinde olduğu gibi "Takım içi dengeleri bozar" görüşünü savunmasına neden oldu. Ayrıca Portekizli’nin kişiliğine kadar araştırma yapan Üstünel, "Türkiye’ye ve G.Saray’a ayak uyduramaz. Çünkü soğuk, içine kapanık bir futbolcu" fikrini başkan Polat’a iletti.

5 Sessizce Baros’u bitirdi:
Üstünel’in sessizce sarı kırmızılı takıma kazandırdığı bir diğer önemli oyuncu ise Milan Baros oldu. Tam 1,5 aylık Ricardo Oliviera seferinin olumsuz sonuçlanması üzerine Çek futbolcuyu ilk öneren ve ısrarlı olan yine Üstünel’den başkası değildi.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler