Teknoloji Haberleri

TEKNOLOJİ

  Tek kullanımlık şifre çalan virüse dikkat

  Hürriyet Haber
  15 Ocak 2016 - 15:48Son Güncelleme : 16 Ocak 2016 - 09:41

  Bu Android zararlısı, aldığı "güncellemeyle" banka hesabınızı sizden alabilecek yeteneklere kavuştu.

  İnternet bankacılığının en önemli güvenlik işlevlerinden tek kullanımlık kodların birAndroid zararlısının hedefinde olduğu ortaya çıktı.

  Symantec'in araştırmasına göre Android.Bankosy adıyla anılan zararlı, son güncellemesiyle birlikte iki adımlı oturum açma sistemlerinin bir parçası olan kodları izlemeye başladı. Birçok banka, kullanıcı adı ve parolayla oturum açma işleminin ardından güvenlik önlemi olarak tek kullanımlık bir kodu müşterisine SMS üzerinden gönderiyor. Zararlı uygulama, oturum açma bilgilerini ve bu SMS'leri çalarak banka hesabınızı hırsızların eline veriyor.

  Whatsapptan gelmiş gibi görünen e-postaya dikkatWhatsapp'tan gelmiş gibi görünen e-postaya dikkat

  Bazı bankalar, daha güvenli olduğunu düşündükleri ses üzerinden kod iletme yöntemini kullanıyorlar. Bununla birlikte güncellenen Bankosy, bu otomatik telefon aramalarını da yönlendirebiliyor. Asya-Pasifik bölgesinde çoğu mobil sağlayıcı,*21* servis koduyla çağrıları yönlendirmeye izin veriyor. Zararlı, bu servis kodundan faydalanarak çağrıları yönlendirebiliyor.

  Zararlı, yaptıklarını ve bankadan gelen çağrıyı kullanıcıya fark ettirmemek için telefonu sessiz moda alıp, onu kilitleyebiliyor. İlk olarak Temmuz 2014'te keşfedilen zararlının bazen kullanıcıdan ödeme bilgilerini direkt olarak isteyebildiği de söyleniyor.

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: İŞTE BLACKBERRY'NİN ÇOK SES GETİREN TELEFONU

  Etiketler: sms , bankacılık , virüs
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı