Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Tek eksiğimiz madalya

“Her şey mükemmel gidiyor. Bir tek madalya eksik. Bu şampiyona Polonya değil de Türkiye’de olsaydı, madalya garantiydi. Polonya’dan boş mu döneceğiz, hayır. Bronza yakınız.”

Celal DEMİRBİLEK
SON GÜNCELLEME
BASKETBOL Milli Takımı’mız son üç Avrupa Şampiyonası olan İsveç, Sırbistan ve İspanya’da ilk 8’e kalamamıştı. Şimdi gözler Polonya 2009’a çevrildi. Peki Milli Takım’ın iki menajeri, Harun Erdenay ile Barbaros Akkaş teknik ve idari gözden 12 Dev Adam’ı Polonya 2009 öncesi nasıl görüyor?
Koç Tanjeviç, takımın kondisyon depolarını dolduruyor. Vitrinin arkasındaki güçler Erdenay ile Akkaş, “Milli Takım’ımız teknik, idari ve sporcu kadrosu ile Avrupa’nın en üst seviyesine çıktı. Takım kaptanlarımız Hidayet Türkoğlu ve Kerem Tunçeri’nin liderliğinde takım muhteşem bir hava yakaladı. Her şey mükemmel gidiyor. Bir tek madalya eksik. Bu şampiyona Polonya değil de Türkiye’de olsaydı, madalya garantiydi. Polonya’dan boş mu döneceğiz, hayır. Böylesine takım bütünlüğü olan bir ekip olarak final zor gözükse de yarı finalden çıkacak bir bronza çok yakınız” dediler.
Kötü tablo silinecek
Polonya’daki Avrupa Şampiyonası’nın 2010 Dünya Şampiyonası öncesi hem moral hem de Avrupa’daki gerçek yerimizi belirleyecek olması açısından çok önemli olduğuna değinen Harun Erdenay, “Geçen yıl Avrupa elemelerinde 6’da 6 yaparak çok iyi bir hava yakaladık. Çok mutluyuz, geçen yılki şansız sakatlıklarımız olmadı. Hidayet’in liderliğindeki takımımız şampiyonanın son gününe kadar mücadele ederek son üç Avrupa şampiyonasının başarısızlığını silecektir.
Bizim için en önemli unsurlardan biri takım içindeki arkadaşlık, ilişkilerin bozulmaması, takım bütünlüğünün korunmasıdır. Bugüne kadarki çalışmalarımızda kaptanlarımız Türkoğlu ve Tunçeri sayesinde bu takım havası sağlandı. Polonya öncesi ev sahibi İngiltere, İsrail ve Polonya ile yurt dışında oynayacağımız bu son turnuvaya büyük önem veriyoruz. Polonya’nın grubumuzda yer alan ekip olması bizim açımızdan daha da önem taşıyor.
Oyuncularımız şu anda kondisyon depoluyorlar. Teknik açıdan çok fazla çalışma imkanı bulamadık. Önümüzde bir ay daha var. Altı tane hazırlık maçı oynayacağız. Bizim için önemli olay sakatlıklar yaşamadan tam kadro Polonya’ya gidecek olmamızdır” dedi.
Favorim İspanya
Grubumuzdaki şansımızı da değerlendiren Erdenay konuşmasını şöyle sürdürdü: “Grubumuzda Litvanya, Bulgaristan ve Polonya var. Bizim grup çok zor güzükmese de Polonya’nın ev sahibi avantajı, Litvanya’nın Avrupa basketbolunda bir ekol oluşu, Bulgaristan’ın da son yıllarda basketbola büyük yatırım yapması grubumuzun çok zor olduğunu gösteriyor. Özellikle çapraz grup çok zor geçecek. Oradan İspanya, Slovenya ve Sırbistan’ın geleceğini düşünüyorum. Bu üç ülke de Avrupa Şampiyonası’na madalya almak için gelecekler.
 Bu nedenle ben Avrupa Şampiyonası’nın Dünya Şampiyonası’ndan daha zor geçeceğine inanıyorum. Şampiyonanın favorisi olarak dünya basketboldunda son yıllarda çok iyi bir kuşak yakalayarak yükselen değeri ile 2006 Dünya Şampiyonu, 2007 Avrupa ikincisi ve 2008 Pekin Olimpiyatları finalisti İspanya’yı görüyorum.”
Madalya süreci
Polonya 2009’da elde edilecek bir başarı ile ev sahipliğini yapacağımız 2010 Dünya Şampiyonası’nın atmosferini daha da artıracağına değinen Milli Takım İdari Menajeri Barbaros Akkaş ise şöyle konuştu: “Avrupa Şampiyonası’nda ilk hedefimiz ilk 8 takım arasında yer alıp, sonrasında basamak basamak finale yürümektir.
Basketbol milli takımlarında idari ve teknik kadro ile oyuncular bir uyum içerisinde çalışmalarını sürdürüyorlar. Yıllardır alt yapılarda milli takımlarımızın aldığı istikrarlı madalya sürecini bu yıl itibari ile A takımlar seviyesinde de yaşamayı arzu ediyoruz.”

Bunları da Beğenebilirsiniz