"Özgür Bolat" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Özgür Bolat" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Özgür Bolat

Tek çocuk olmak avantajlı mı?

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bir zamanlar “3 çocuk yapın” demişti. Bu gerçekten avantajlı mı?

Son yıllarda bu konuda yapılan araştırmaların sayısı artmış durumda. Sebebi de açık.

 

İlk olarak Çin faktörü var. Nüfus artışını engellemek için Çin’de birden fazla çocuk sahibi olmak yasak. Bu uygulamanın etkisine bakan birçok araştırma yapılıyor.

 

Diğeri de sosyal yapının değişmesi.

 

Boşanmaların artmasıyla, tek çocuk sahibi annelerin sayısı artmış durumda. Ayrıca, ekonomik şartlar zorlaşınca aileler tek çocuk yapmaya başladı. Bu da araştırma sayısını artırıyor.

 

Peki, araştırmalar ne diyor?

 

TEK ÇOCUK OLMAK AVANTAJLI MI?

 

Toplumdaki genel yargı tek çocuğun avantajlı olmadığı yönünde. Gerekçeler de şöyle: Tek çocuğun diğer insanlar ile ilişkileri zayıf oluyor ve paylaşmayı bilmiyor.

İletişim kurmayı öğrenemiyor. Evde arkadaşı olmuyor.

 

Bu gerekçeleri ispatlayan benim bildiğim hiçbir araştırma yok. Hatta tam tersini söyleyen araştırmalar var.

 

Tek çocuk olmak avantajlı mıdır emin değilim, ama avantajsız olmadığı kesin.

 

TEK ÇOCUĞUN AVANTAJLARI

 

Bir araştırmada hiç kardeşi olmayan çocuklar ile kardeşi olan çocuklar karşılaştırılmış. İki grubun da başka çocuklarla ilişkileri gözlemlenmiş. Ayrıca ikinci grupta kardeşler arasındaki ilişki de gözlemlenmiş.

 

<ı style="mso-bidi-font-style: normal">Ortalamada tek çocukların sosyal becerilerinin daha iyi olduğu görülmüş. Peki, neden?

 

(Bu arada ortalamada tek çocukların okulda daha başarılı olduğunu gösteren araştırmalar var. Çünkü aile bütün enerjisini tek çocuğa veriyor. )

 

ATSAN ATILMAZ, SATSAN SATILMAZ

 

Sebebi açık:

 

Kardeşiniz sizin için her zaman var. Ondan vazgeçemezsiniz. Kan bağınız var. Atsan atılmaz, satsan satılmaz. Bu durumda kardeşler birbirlerine acımasız olabiliyor. Kardeşler biliyor ki kötü davransalar da kardeşlerini kaybetmeyecekler. Araştırmada kardeşlerin birbirine kötü davrandığı gözlemlenmiş.

 

Ama arkadaşlarınıza kötü davranırsanız, bedeli var. Onlar sizden vazgeçebilir. Onlara iyi olmak zorundasınız. Araştırmada kardeşlerine kötü davranan çocuklar, arkadaşlarına daha iyi davranmış ama tek çocuklar kadar değil.

 

KÖTÜ İLİŞKİ BECERİLERİ

 

Yani,kardeşler birbirleriyle daha çok kavga ettikleri için kötü ilişki becerileri öğreniyor. Kavga etmeyi, zorlamayı, istediğini almayı öğreniyor. Öğrendikleri bu kötü davranış becerileri diğer insanlarla olan ilişkilerini de negatif etkileyebiliyor.

 

Sonuç olarak, tek çocuk olmanın kendine göre dezavantajları olabilir ama daha dezavantajlı değil.

 

Tabii ki bütün bunlar kardeş sevgisinin önemini azaltmaz.

 

Şahsen ben kardeşlerimsiz bir hayat düşünemem.

X