Teknoloji Haberleri

TEKNOLOJİ

  Tek bir telefon koca şirketi dize getirdi

  Hürriyet Haber
  04.07.2012 - 09:35 | Son Güncelleme: 04.07.2012 - 14:35

  Milyonların çalışma hayali kurduğu Microsoft eski günlerini arıyor. Vanity Fair'in haberine göre tek bir iPhone'un satışından elde edilen gelir Microsoft'un tüm ürün yelpazesinden elde ettiği gelirden daha fazla.

  Yazılım devi Microsoft, özellikle Apple ve Google'ın son 10 yıldaki hızlı yükselişiyle birlikte eski günlerini arar hale geldi. Öyle ki bugün için tek bir iPhone'un satışından elde edilen gelir, Microsoft'un tüm ürünlerinden elde ettiği gelirin bile üstünde.

  Vanity Fair dergisindeki habere göre Microsoft, son 10 yılı kayıpla kapadı. Peki bu kayıbın nedeni sadece Apple ve Google mıydı? Elbette hayır.  Microsoft içindeki çalışanları derecelendirme sistemi, şirkete büyük zarar veriyor. Söz konusu sistemden şirketin zarar gördüğünü kaydeden ismi açıklanmayan Microsoft çalışanı, çalışanların "en iyi, iyi, orta derece, zayıf" şeklinde sınıflandırıldığını ve bunun da ekip içinde rekabete yol açtığını dile getirdi. Yani Microsoft, rakipleriyle mücadele edecekken bu sistem yüzünden aynı ekipteki çalışanlar daha iyi görünebilmek için birbirleriyle savaşa giriyor. Çalışana göre bu doğrudan şirketin inovasyonu yakalamasını ve rekabette güçlü kalabilmesini engelliyor.

  Yazıda bazı çarpıcı örneklere de yer verilmiş. Örneğin Microsoft'un 1998 yılında prototipini hazırladığı e-okuyucu tipi cihazın Bill Gates'ten geri döndüğü ve Gates'in Windows'a benzemeyen cihazın arabirimini beğenmediği kaydediliyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı