Tek bir gece, ya sonra?

Sadece bir gece birlikte oldunuz. Tanıştınız ve aynı gece kendinizi yatakta buldunuz. Tutku vardı belki ama bağlılık yoktu. Sabah oldu... Uyandınız. Peki sonra?

Hürriyet Haber
15.10.2015 - 17:11 | Son Güncelleme :

Kimi için normal bir durum. Korku yok. Pişmanlık yok. Anlam yükleme yok. Kimi içinse olay bu kadar basit değil. Sabah tanımadığın bir adamın yanında uyanmak, utanç, panik ve en yoğunundan pişmanlık hissi yaratabiliyor. Tek gecelik ilişkiye bakış açısı kişiden kişiye göre elbette değişiklik gösteriyor. Galiba erkekler için sadece bir macera iken kadınlar için büyük cesaret! Bu ilişki tipini savunmuyoruz, yanlış anlaşılmasın. Ama hayatın içinden olduğunu da inkar edemeyiz.

 

METRESLERİN YERİNİ ONE NIGHT STANDLER ALDIMETRESLERİN YERİNİ 'ONE NIGHT STAND'LER ALDI

 

SADECE SEVİŞMEK...

Teorik olarak tek gecelik ilişkilerin kolay olması gerekiyor. Birbirini beğeniyorsun, birlikte olmak istiyorsun, oluyorsun... Anlık da olsa; mutluluksa mutluluk, hazsa haz... Ama her kadın için durum bu kadar basit değil. Erkekler için yaşananlar daha normalken bazı kadınlar için tek gecelik ilişkiler çok daha çetrefilli duygular yaratıyor. Hem istiyor hem de bazı sebeplerden çekiniyorsun... Elbette bunun nedenlerinden biri işin ahlaki boyutu. Uzm. Klinik Psikolog Tuğba Kaplanhan, “Tek gecelik ilişkilere kültürel olarak da hiç hazır değiliz. Üstelik cinsel sağlık açısından da birtakım riskler barındırıyor” diyor. Bir de bunların yanında duygusal boyutu var işin tabii... Kadınlar bu konuyu daha dikkate alan canlılar, burası kesin. Psikolog Tuğba Kaplanhan bu durumu ise şöyle açıklıyor: “Bir diğerini tanımanın, onun sevgisini kabul etmenin ve sevgi sunabilmenin bize yaşattığı duygularla gerçek bir cinsellik oluşur. Sadece sevişmek yeterli değildir. Çünkü gerçek bir cinsellik, orgazm olmaktan daha fazlası. Özellikle kadınların orgazm döngüsü, erkeklere göre daha zihinsel. Kadınların orgazm olabilmeleri için zihinsel olarak ilişkiye hazır olmaları gerekiyor. Erkekler gibi sadece erekte olmak, orgazm için yeterli değil. Kadınlar gerçek orgazmı, yeterli güveni hissettikleri erkekle sevişirken yaşıyor. Bu nedenle tek gecelik ilişkiler kadınlar için daha zor. Ayrıca evrimsel olarak düşündüğümüzde; içe alan, kabul eden kadındır.”

Tek bir gece, ya sonra
Bazı erkekler bu kadınları gerçekten ‘tek gecelik ilişki kadınları’ olarak görür ve arada sırada yine aynı amaçla aramaktan çekinmez.

HAYIR, ARAMAYACAK!

Öncelikle böyle bir şey yaşamayı tercih ettiyseniz, bazı gerçekleri göz önünde bulundurmalısınız. Tek gecelik ilişkinin de bir raconu var çünkü. Adı üzerinde ‘tek gecelik.’ Öncesi yok... Sonrası da büyük ihtimalle yok. Kendinizi kandırmayın; sizi aramayacak. Diyelim ki aradı; bunun ciddi bir ilişki olma ihtimali yok denecek kadar az. İki taraftan biri suç mahallini terk ettikten sonra hayat eskisi gibi devam edecek. Hiç yaşanmamış gibi... Bu kötü bir şey mi peki? Tamamen karakterinize bağlı. Bunu kaldıramayacağınızı düşünüyorsanız yatak odasının kapısından girerken iki kere düşünün. Tabii olay mahallinin yatak odası olmama ihtimali de yüksek, o ayrı bir konu. ‘Ben bunu dert etmem, bu çılgınlığa sonuna kadar varım, diğer adım adrenalin’ diyenler ise önden buyurun. 

OLDU VE BİTTİ!

Eğer tek gecelik bir ilişki yaşadıysanız, sonrasında yaşadığınız şeyi unutmaya, silmeye kalkmanız da çok normal bir durum değil. Psikolog Tuğba Kaplanhan, “Bunu yaşadıktan sonra tümden bir reddediş, kişinin kendi ihtiyaçlarının zeminine inememesine neden olur. Yaşanılan ‘tek gecelerin’ en derinde sizin hangi ihtiyacınızı karşıladığına odaklanmalısınız. Öylesine bir geceydi demek, sadece geçiştirme olacak.”

Aynı zamanda bunu sık sık tekrarlamanız, her gece başka bir vücuda kendinizi bırakmanız da normal değil. Bu durum size kendinizle ilgili bir şeyler anlatıyor olabilir. Örneğin, baş edilemeyen çok derin bir yalnızlık korkusu, ‘sana ihtiyacım var’ diyememek, tatmin olamayan duygusal açlık, narsistik bir duruşla kimseyi ‘iyi’ bulamamak, geçmişte yaşanmış muhtemel bir ihanetin rövanşı... Hangisi? Bulun ve kendinizle hesaplaşın.

Tek bir gece, ya sonra

‘İYİ KIZIM'A GEREK YOK!

Peki erkekler tek gece ilişki yaşadıkları kadınlar için neler düşünüyor? Bazı erkekler bu kadınları gerçekten ‘tek gecelik ilişki kadınları’ olarak görürken ve arada sırada yine aynı amaçla aramaktan çekinmezken, ender de olsa bazı durumlarda duygusal bir ilişki içine de girebiliyorlar. Psikolog Tuğba Kaplanhan, “Kadın ya da erkek gibi cinsiyet temelinde değil ama ilişki temelinde inceleme yaparsak, her iki cinsiyet de ‘bu ilişkiyi’ geçici, sadece fiziksel ihtiyacı gidermek için kurgulanan bir sahne gibi görecek. Ve yine cinsiyetten bağımsız iki olası tepki var; bir yanda ‘Bir daha görüşmeyeceğiz, bu ilişki burada bitti. Hayatım devam ediyor’ diyen grup, diğer yanda ise suçluluk hisseden grup. İkinci grup için eksiklik hissi, suçluluk hissi, tek gecelik ilişkiler devam ettikçe bir kartopu gibi büyür... Ve her yeni bedende, her yeni sevişmeyi, ardından gelen pişmanlıklarla, daha duygusuz ve donuk yaşarlar. Kendini suçlu hisseden ve ‘gerçek bir ilişki’ arayan kişiler için bir öneri vermek gerekirse, ilişkiye nasıl doğası gereği rahat başlandıysa, akışı da öyle olmalı... Ekstra bir kanıtlama çabası ya da ‘iyi kızım veya iyi erkeğim’i anlatma çabası yersiz olabilir. Eğer tatmin edebilen bir ilişkiye dönüşecekse, o tek gecenin ardından, ekstra kanıtlama girişimi olmadan da bu durum gerçekleşebilir” diyor. 

 

TÜRKİYE ALDATIYOR: İŞTE İSTATİSTİKLERTÜRKİYE ALDATIYOR: İŞTE İSTATİSTİKLERVAR MISIN YOK MUSUN?

Çevremizde mini bir araştırma yaptığımızda kadınların da tek gecelik ilişki yaşama sıklığının sandığımız kadar az olmadığını gördük. E, zaten düşününce, erkekler bu işi tek başlarına yapmıyorlar ya! Ne kadar ilişki, o kadar kadın o kadar erkek!

Ezgi Ş. 27 yaşında, bankacı. Arkadaşlarıyla eğlenmeye çıktığı barda tanıştığı biriyle tek gecelik bir ilişki yaşamış. “Sabah, beni arayacağını söyledi. Asla aramayacağını tahmin ediyordum ama numaramı istemiş olması içimde bir umut doğurdu. Sonraki üç gün boyunca neredeyse telefonun başında bekledim. Telefon hafta sonu sonunda tekrar çaldı. Ama soru yeniden takılıp takılamayacağımız oldu. Bu ülkede erkekler tek gecelik ilişki yaşadığı kadınlara saygılı olamıyor.”

Meral Ç. 32 yaşında, editör. O da tanıştığı gece tek gecelik ilişki yaşayanlardan. Hem de dünyanın diğer ucunda. “New York’un büyüsünden midir nedir, bilmiyorum... Anı yaşama fikri kulağıma çok iyi geldi. Tek gecelik bir birliktelik yaşadım. Zevkliydi diyemeyeceğim. Hoşlanmadığınız biriyle sadece farklı bir an yaşamak için seks yapıyorsunuz. Zevk almadım. Sadece tecrübe etmek istediğim bir şeydi. Yaşadım! ‘Bir daha mı? Asla’ demiyorum! Ama gerek var mı? Bence çok anlamsız.”

Ayça U. 26 yaşında, stratejist. O cesur kadınlardan. Bunu bir defa değil pek çok kez yaşamış. Hiç de pişman olmamış. “Arada tek gecelik ilişkiler yaşıyorum. Bir yerdesiniz, onu beğendiniz, o da sizi beğendi, konuşmaya başladınız ve yakınlaştınız. Bundan daha doğal bir şey yok. Buna neden karşı koyayım ki? O gece onunla olmak istiyorum. Sonra bir daha görmesem de olur.”

 

TÜRKÜN TINDER İLE İMTİHANITÜRK'ÜN TINDER İLE İMTİHANI

 

KADIN AFFEDİYOR, ERKEK BOŞANIYOR

Geçtiğimiz günlerde Nükhet Duru, Ayşe Arman ile gerçekleştirdiği röportajda kurduğu cümleyle eleştiri oklarını üzerine çekmeyi başardı. ‘Tek gecelik ilişki aldatmadan sayılmaz!’ dedi. Hatta ‘Kadınlar bu yaramazlıklar için yuvasını yıkmasın’ dedi. O da yetmedi ‘Yapsın ama yakalanmasın; yakalanmak asıl suç’ dedi. Ve göz bebeklerimizin yuvalarından fırlamasına neden oldu. Bir de, aslında kadınların da bunu sık sık yaptığını söyledi. Peki gerçekte durum ne? Kadınlar affediyor mu? Peki ya erkekler? Uzm. Klinik Psikolog Tuğba Kaplanhan, kadınların ve erkeklerin bu duruma farklı tepkiler verebildiklerini söylüyor: “İhanet, duygusal ve fiziksel olarak ayrılmış olsa da sonuç değişmez… İhanet ihanettir ama verilen tepkiler açısından, kadınlar tek gecelik ilişkileri daha affedilebilir görüyor. Kadınlar tek gecelik ihanetlerin, yuvalarını yıkmasını istemiyor. Erkekler ise tek gecelik ihanete uğradıklarında, fiziksel tepki veriyor ve sıklıkla ilişki, boşanmayla sonuçlanıyor.”

İLİŞKİYİ SÜRÜNDÜREN 8 YANLIŞİLİŞKİYİ SÜRÜNDÜREN 8 YANLIŞ


 Bu içerik Tek bir gece, ya sonra tarafından hazırlanmıştır.EN ÇOK OKUNANLAR

  Koç Burcu
  21 Mart - 20 Nisan

  Kişisel farkındalığınızı arttıracak, bilgi kazanmanızı sağlayacak, ama bu esnada bütçenize çok fazla zarar vermeyecek şeyler planlamalısınız. Tüm...Koç Burcu - Bugün

  Boğa Burcu
  21 Nisan - 20 Mayıs

  Başarınızı diğerleriyle de kutlayabilirsiniz. Bilgi toplamalı, bilgilerin gerçekliğinden emin olmalı ve başladığınız işleri bitirmelisiniz. Fark yaratmak istiyorsanız,...Boğa Burcu - Bugün

  İkizler Burcu
  21 Mayıs - 20 Haziran

  Evinizde ve özel ilişkilerinizde yapacağınız değişiklikler duygusal anlamda istikararı sağlayabilir. İş birliğine açık olmanız durumunda, evinizi veya yaşadığınız yeri...İkizler Burcu - Bugün

  Yengeç Burcu
  21 Haziran - 22 Temmuz

  Önemli detayları atlamadığınızdan emin olun. İstediğinizi açık açık ortaya koymak işe yarar çözümler üretmenizde size yardım edebilir....Yengeç Burcu - Bugün

  Aslan Burcu
  23 Temmuz - 23 Ağustos

  Duygusal anlamda motive bir gündesiniz. Yanlış nedenlere dayalı değişiklikler yapmak doğru olmayabilir. Olayları doğru değerlendirmeli, daha alçak...Aslan Burcu - Bugün

  Başak Burcu
  24 Ağustos - 23 Eylül

  Sahip olduğunuzdan daha fazla paranız varmış hissine kapılmayın ve aşırı harcamalardan kaçının. Sizi motive eden kişilerle görüşebileceğiniz bir hafta...Başak Burcu - Bugün

  Terazi Burcu
  24 Eylül - 23 Ekim

  Bu hafta sonu, önemli kişisel değişiklikler yapmanız durumunda kendinizi çok iyi hissedebilirsiniz. Sizi bekleyen güzel bir gelecek varken lüzumsuz...Terazi Burcu - Bugün

  Akrep Burcu
  24 Ekim - 22 Kasım

  Dış etkilere bağlı duygusal durumlarla uğraşabileceğiniz bir hafta sonundasınız. Bazı kişilerin yapacağı son dakika değişiklikleri sizi asıl uğraşmanız gereken işlerden...Akrep Burcu - Bugün

  Yay Burcu
  23 Kasım - 21 Aralık

  Duyduğunuz her şeye inanmamalısınız. Belli anlaşmalar yapmadan ya da bazı sözler vermeden önce, kendi araştırmanızı bizzat yapmanızda fayda var. Bu hafta sonu, elinize...Yay Burcu - Bugün

  Oğlak Burcu
  22 Aralık - 20 Ocak

  Endişelerinizi dile getirerek olaylara netlik kazandırabilir ve doğru kararlar alabilirsiniz. Eviniz ve ailenizle bağlantılı konularla ilgilenirken daha sorumlu davranmalısınız....Oğlak Burcu - Bugün

  Kova Burcu
  21 Ocak - 18 Şubat

  Çok fazla bilgi paylaşımı size ters şekilde geri dönebilir ve size bazı bedeller ödetebilir. Bu hafta sonu, sevdiğiniz kişilerle ilişkilerinizi...Kova Burcu - Bugün

  Balık Burcu
  19 Şubat - 20 Mart

  Bu hafta sonu, bazı işleri ele alış veya uygulayış biçiminizi ya da bilgi edinme ev haber alma yöntemlerinizi gözden geçirebilirsiniz. Bu sayede kendinizi...Balık Burcu - Bugün