Dünya Haberleri

DÜNYA

  Tek başına para basıyorlar

  Hürriyet Haber
  12 Ağustos 2009 - 00:00Son Güncelleme : 12 Ağustos 2009 - 00:43

  ABD ile Kanada sınırında yer alan Niagara Şelaleleri, yıllık 25 milyonun üzerindeki turist sayısıyla Türkiye'nin 2008'deki toplam 26 milyonluk turist sayısını yakaladı. Çin'de ise geniş duvarlarla çevrili "Yasak Kent" de insanları çekmeye devam ediyor. Bu, öyle bir çekim ki, sihirli sayılıyor. Sadece geçen ay 1 milyon 590 bin kişi "Yasak Kent"i ziyaret etti. Türkiye'nin turizm cenneti olarak bilinen Antalya'ya ise yılbaşından bu yana sadece 5 milyon kişi geldi.

  NİAGARA ŞELALESİNİN MÜTHİŞ MANZARASI

  YASAK KENT

  ABD'nin saygın gazetelerinden Chicago Tribune'da yer alan habere göre, Kanada'nın yıllık turizm gelirinin büyük bölümünü karşılayan, ABD için de önemli bir gelir kaynağı olan şelaleleri, geçen yıl Kanada tarafında 19 milyon kişi, ABD'de ise 6 milyon kişi ziyaret etti.     

  Kültür ve Turizm Bakanlığının 2008 verilerine göre 26.3 milyon kişinin ziyaret ettiği Türkiye'nin toplam turist sayısına yaklaşan şelaleler, dünyanın en çok turist çeken yerlerinin başında geliyor.

  Horseshoe (At Nalı), American ve Bridal Veils (Duvak) olmak üzere 3 ayrı şelaleden oluşan Niagara Şelalelerini görmek için dünyanın pek çok farklı noktasından Kuzey Amerika'ya gelen milyonlarca turiste, görkemli şekilde akan suları izlemek için 3 alternatif sunuluyor.

  YASAK KENT

  Pekin'deki eski imparatorluk sarayı Yasak Şehir'in de aylık ziyaretçi sayısı 1.5 milyonu aştı. 14. yüzyılın başlarında inşa edilen Yasak Şehir'i geçen ay 1 milyon 590 bin yerli ve yabancı turist ziyaret etti. Yasak Şehir'e giriş ücreti 60 yüen, yani yaklaşık 9 dolar.

  Günümüzde Çin Seddi ile birlikte Çin'in en çok turist çeken yeri durumunda olan Yasak Şehir, her gün on binlerce turisti yeni bir hediyelik eşya merkezi ve kafeyle ağırlamaya başladı.

  Yetkililer, yeni hediyelik merkezde Yasak Şehir'deki tarihi dokudan esinlenerek yapılan anahtarlıklar, tişörtler, ipek ayakkabılar ve el işi ürünleri satılacağını belirtti. Bu ürünlerin hazırlanması için, başkentteki bir sanat okulundan öğrenciler davet edildi.

  ANTALYA ÇOK GERİDE KALDI

  Buna karşın Türkiye'nin turizm merkezi olarak bilinen Antalya'ya ise yılbaşından bu yana hava yoluyla gelen turist sayısı sadece 5 milyon oldu.

  Antalya Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü verilerine göre, yılbaşından bugüne kadar Antalya'ya gelen turist sayısının 5 milyon  196 bin 419'e ulaştığı belirtildi. 

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı