Tek başımıza 'köprüyü' geçelim

Gülistan ALAGÖZ
13 Mayıs 2017 - 23:50Son Güncelleme : 13 Mayıs 2017 - 23:51

Koreli ve Türk ortakları ile Çanakkale 1915 Köprüsü’nü inşa eden Limak Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Türk müteahhitlerin de artık yanına yabancı ortak almadan köprü yapabilmesi gerektiğini söyledi. Özdemir, “Çanakkale Köprüsü’nde projenin içinde olup bu teknolojiyi kapacağız” dedi.

TÜRKİYE’de son dönemde önemli altyapı projeleri hayata geçiyor. Bunlardan biri de Çanakkale 1915 Köprüsü. Altyapı işlerinden tecrübeli firmalardan Limak, Çanakkale 1915 Köprüsü’nü yapan 4 firmadan biri. 10 milyar lirayı aşkın yatırım değeri ve ‘dünyanın en uzun asma köprüsü’ özelliği ile dikkat çeken Çanakkale 1915 Köprüsü’nde temel atıldı. Köprü inşaatında Kore şirketleri Daelim ile SK, Türk şirketi Yapı Merkezi ile ortak olduklarını belirten Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, müteahhitlik sektörü için dikkat çeken bir noktaya değindi. Özdemir, “Türk firmaları artık yanına yabancı bir ortak almadan köprü yapabilmeli. Köprü yapacak teknolojiye ulaşmalıyız” dedi.

TEKNOLOJİYİ KAPACAĞIZ
Limak geçtiğimiz günlerde Türk müteahhitlik sektörünün tek kalemde yurtdışında aldığı en büyük projede temel attı. 4.5 milyar dolarlık Kuveyt Uluslararası Havalimanı yeni terminal binasının temel atma töreninden sonrasında İstanbul’a dönüş yolculuğunda Özdemir ile bir araya geldik. Türk müteahhitlerinin hem yurtiçinde hem de yurtdışında önemli projelere imza attığını söyleyen Özdemir, mega projelerde yabancı ortaklar olmadan iş yapabilecek seviyeye gelinmesi gerektiğini dile getirdi. Özdemir, “Çanakkale Köprüsü’nde projenin içinde olup bu teknolojiyi kapacağız. Afrika’nın, Uzak Doğu’nun daha çok köprüye ihtiyacı var. Biz de belki gidip Çin’de yapılacak köprünün ihalesine gireceğiz” diye konuştu.

FABRİKA YERİNE KONUT
Gündemlerinde 3 gayrimenkul projesi olduğunu açıklayan Özdemir, Makedonya Üsküp’te 250 milyon dolarlık bir projeye başlayacaklarını söyledi. İçinde 1000 konut, AVM, otel yer alacak projenin 2.5 yıl süreceğini belirten Özdemir, “Arsayı alırken Makedonya Başbakanı bize ‘Üsküp’ün yüzük taşını aldınız’ demişti. O neden projenin adını da Diamond (pırlanta) koyduk” dedi. Diğer iki proje ise fabrika dönüşümü olacak. Özdemir, Gaziantep ve Ankara’da şehrin içinde kalan fabrikalarını şehrin dışına taşıyacaklarını ve bu alanlara gayrimenkul projeleri yapacaklarını dile getirdi. Ankara’da Külliye’ye yakın konumlanan 600 bin metrekare arsada konut, otel ofis ve alışveriş merkezi olan büyük bir kompleks planladıklarını belirten Özdemir, “Gaziantep Şahinbey’de ise 2 milyon metrekare arsa var. Büyükşehir ve ilçe belediyesine sunumları yaptık. Orada yeni bir yaşam merkezi kuracağız” ifadelerini kullandı.

RÜZGÂR ESTİRECEK
Limak’ın enerjide hedefinin 5 bin megavata ulaşmak olduğunu söyleyen Özdemir, 3 bin 200 megavata sahip olduklarını ve hedeflerine 3-4 yılda ulaşacaklarını ifade etti. Türkiye’nin en büyük güneş enerjisi santralinin kurulacağı Karapınar Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA) ihalesine girdiklerini hatırlatan Özdemir, “Yeni rüzgar YEKA ihalelerine girip pay almak istiyoruz. Güneşi kaybettik rüzgarda şansımız var” dedi. Özdemir, savunma sanayi sektöründe de Katmerciler ile olan ortaklıklarını hatırlatarak şunları söyledi: “Bu alanda da önemli işler yapma niyetimiz var.”

GAYRİMENKULÜN GELECEĞİ PARLAK
GAYRİMENKUL sektörünün zor bir dönemden geçtiğini belirten Nihat Özdemir, sektörün geleceğine de güvendiklerine vurgu yaptı. Özdemir, “2015 Kasım’da seçim oldu. Sonra hain darbe girişimi çıktı. Muvaffak olamadılar ama etki bıraktı. En büyük tesir de gayrimenkulde yaşandı. İnsanlar durup bekleyelim dedi. Referandum oldu yine insanlar bekleyeme geçti. Ama Hükümet durumu gördü müdahale etti. KDV, tapu harcı için indirimler geldi. Türkiye’den ev alan yabancıya vatandaşlık verileceği açıklandı. Şimdi ekonomide büyüme ve canlanma bekliyoruz. Yabancı kurların ve faizin düşüşü sürüyor. Nüfus artışı ile konut ihtiyacı büyüyor. Bir de gündemde kentsel dönüşüm var. Ben 10, hatta 20 yıl gayrimenkulde canlılığın süreceğine inanıyorum” dedi. Yaşanan hain darbe girişimi ve olumsuz jeopolitik gelişmeler karşısında Türkiye ekonomisinin ne kadar dirençli ve sağlam olduğunun gözler önüne serildiğini belirten Özdemir, “Referandum sonrasında artık önümüzde hiçbir engel kalmadı. Türkiye bütün planlamalarını büyümeye göre yapmalı. İşsizlik hızla aşağı çekilmeli” dedi. Özdemir, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne verilen teşviklerle yatırımların hızla artacağını ve işsizliğin azalacağını söyledi. 

BEŞİKTAŞ ŞAMPİYON OLUR
UZUN dönem Fenerbahçe ikinci başkanlık görevini yürüten Özdemir, “Tekrar Fenerbahçe yönetimine girmeyi düşünüyor musunuz” sorusuna ise “Şu an Fenerbahçe’ye yönetici olarak geri dönmeyi düşünmüyorum. Türkiye Futbol Federasyonu Başkan Vekiliği görevime ise devam edeceğim” dedi. Özdemir Süper Lig’deki şampiyonluk yarışını da sorduğumuz ise şunları söyledi: “Beşiktaş’ın şampiyonluk şansının çok yüksek olduğunu düşünüyorum. Beşiktaş’ın fikstürü de Başakşehir’e göre daha avantajlı.”

HEDEF CİRO 5 MİLYAR DOLAR
LİMAK Holding’in 2016 yılında toplam aktiflerinin 8 milyar doları aştığını belirten Özdemir, cirolarının ise 4.2 milyar dolara ulaştığını söyledi. Özdemir, 2017 yılında ise hedeflerinin ciroyu 5 milyar dolara çıkarmak olduğunu sözlerine ekledi. 
    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı