Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Tein ve kafeinin fazlası zarar

Bir haftalık aradan sonra yeniden ‘Merhaba’… Efendim, bu plaza yaşamı ve de rezidanslar, ne yazık ki, komşuluk ilişkilerini bitiriyor. Ben de yıllardır, güvenlik, biraz da rahatlık açısından, plaza ya da rezidansları seviyorum. İstanbul’da da İzmir’de de öyle… Tesadüf, asansörde karşılaştığım, sıcak ve samimi bir komşumla, hemoepati doktoru ve dostum, Levent Buda’nın yerinde  karşılaşınca tanıştık. Daha sonra sohbet ettik. Adı; Ercan Üşümez Jirka… Emre Kınay başta olmak üzere, özellikle iş dünyasından, pek çok isme, ‘Yaşam Koçluğu’ yapıyormuş. Bir gün sizin için buluştum. Neler anlattı neler… Hayatımızda, bir takım keyif aldığımız alışkanlıklarımızın, sağlığa zararlı etkileri yüzünden, özellikle de bağışıklık sistemimiz üzerinde, kötü etkilerinden dolayı, kendimizi yorgun, mutsuz, yaşama karşı isteksiz hissediyormuşuz. Bazı anlam veremediğimiz, depresyon durumları yaşıyormuşuz. Çoğumuz, yediklerimiz içinde, neyin sağlıklı ya da sağlıksız olduğunu bilmiyormuşuz. Üşümez, “Örneğin yıllardır yumurtayı yargıladık.  Tavuk yumurtasının, düzenli olarak tüketilmesiyle, kalp ve damar hastalıklarına, neden olunduğu yönündeki, ön yargı, güncel araştırmalarla devre dışı bırakılmıştır!”  diyor.
Kafeindeki büyük tehlike
Çok fazla tükettiğimiz, tein ve kafein konusunda ise, bakın ne kadar önemli bilgiler aktarıyor;
“Aslında  tein ve kafein aynı şeydir… Ama ikisi arasında ki fark, teinde etkin madde bağlıdır ve daha uzun sürede kopar. Çay bu sebeple daha sağlıklıdır… Ama kafein ya da tein muhteviyatı, osteoporoz hastalığıyla  ilintilidir.  Araştırmalar, bu konuda o kadar net değil belki. Ama yine de görülebiliyor ki, kahve içenlerde, çay içenlere göre, biraz daha güçlü bir osteoporoz eğilimi vardır. Çay içenlerin, toplamda, biraz daha sağlıklı yaşadığı iddia edilmektedir. Ayrıca, yanmış bir çekirdeğin nesi sağlıklı olabilir ki? Çayda ise, çok sağlıklı olan fenoller vardır. Buna rağmen, henüz tamamlanmamış olan, bazı araştırmalar da var ki, bunlar erkekler ve kadınlar için son derece önemli,  sağlımız açısından tehdit oluşturmaktadır…” Üzerinde süren araştırmalar göre, kafein kadınlardan 42, erkeklerden ise 87 saatte vücuttan atılmaktaymış. Her gün bir fincan kahveden ne çıkar ki?  Dersek… İşte olayın püf noktası da buradaymış…
Çocukları koladan uzak tutun
 Üşümez, kafeinin erkeklerde daha büyük zarara yol açtığını söyleyerek, kafeinin yanı sıra, kolanın da özellikle çocuklar için, büyük tehlike olduğunu iddia ediyor. Bu konuyla da ilgili şöyle konuşuyor;
“42-87 saatte, vücudumuzda atamadığımız kafein, tüm mineralleri, vitaminleri, bağlayıcı özelliğinden dolayı, faydasını yok ediyor. Etrafınıza bir bakın… Sürekli kendini halsiz hissedenler, sinirli agresif olanlar, sabırsızlar, mutsuz olanlar, sürekli hastalanan insanlar görürüz. Çok kahve içen erkeklere dikkat edin… Cinsel fonksiyon bozukluklarından yakınırlar… Tabi ki, bu kadar olayın, tek suçlusu kafein değil… Ama kafein, bunları tetikleyen etkenlerden en önemli olanıdır. Çocuklarımıza, kola içirmemenizi öneren doktorlara, bu konuda büyük hak verin. Toparlamak gerekirse, kafein  geçici de olsa, uyku açıcı ve uyarıcıdır. Amma sağlığa verdiği zarar, bu etkisinden daha önemlidir. Mevlana Hazretlerinin, çok güzel bir sözü vardır. (Kuş Bakışı Bakmak Güzeldir. Ama Kuş Gibi Düşünmemek Kaydıyla). O nedenle her şey kararında olması gerek…”


Ercan Üşümez Jirka kim?


21.05.1972’de Almanya’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Almanya’da Göttinger Schulle, daha sonra Türkiye’de tamamladı. Meinheim Heidelberg Üniversitesi, Psikoloji bölümü mezunu. Ayrıca, Hollanda’da, Erasmus Üniversitesi’nde, Kişisel Gelişim üzerine öğrenim gördü. Şu an ‘İçimdeki Sen’ adlı kitabı için araştırmalarını sürdürüyor.

Biraz da magazin

Kayınpederi “inşaat ve turizm” dedi Ali Kaptan, hayvancılıkta karar kıldı

Erkan Petekkaya, karısı Didem ve minik oğulları ile yıllarca önce, Tunus’ta karşılaştık. Çok güzel bir dostluk oluşmuştu aramızda... Uzun süre de devam etti. Erkan’ın, oyunculuğu da insanlığı da bana göre, tabiri caiz ise on numara... Erkan, son dönemin en çok konuşulan, Kanal D’ nin reyting rekorları kıran dizisi, ‘Öyle Bir Geçer Zaman Ki’deki, Ali Kaptan rolüyle fenomen oldu. Tunus’ta ve daha sonraki sohbetlerimizde, karısı Didem ve Erkan beni, Yıldırım Mayruk’u, kayınpederi Zekai Dursun’a  ait, Antalya’da, beş yıldızlı tatil köyüne hep davet etti. Ama gidemedik. Didem, Erkan’ın Adana’da çocukluk aşkı. Yani onlarınki büyük sevda. Neyse konuyu dağıtmayayım. O tarihlerde Erkan, geçtiğimiz aylarda halka açılma projesinde yer aldığı, kayınpederine ait Ütopya İnşaat ve otel nedeniyle, turizm ve inşaat işlerine de girmeyi düşünüyordu. “Bu sanat dünyası nankör. Bir gün ne olacağımız meçhul. O nedenle ticaret düşünüyorum.  Ama turizm ve inşaat pek cazip gelmiyor bana” diyordu... Erkan, yakın arkadaşları, Bülent Aydoğdu ve Necdet Tanış’la hayvancılık yapacak. Son zamanlarda, hayli iyi teşviklerin verildiği bu sektörde, Ebru Gündeş de hayli uzun yol almış. Hatta Ebru,  Angus yerine, yerli hayvancılıkta büyük yatırımlara girmiş. Erkan Petekkaya da aynı yolda...

Afiyet olsun

Alican Empati Cilveli...


Birini daha önce size tanıtmıştım. Fasılda çok başarılı. Yemeklerde de, özellikle ciğer ve köftesi meşhur. Öğle yemeklerinde de harika mönüleri var. Alican’dan söz ediyorum. Neredeyse simit, peynir ve çay fiyatına. 8 ila 10 TL arasında. Salata, yaprak ciğer ya da köfte veya piliç kavurma ve de çipura… Ha bir de içecek. Kıbrıs Şehitleri’nde, Alsancak’ta. Telefon: 0.232 463 92 22…
Empati’yi, kız kardeşim Nuray sayesinde keşfettim. Ailece gittiğimiz bir yer oldu. Burası da harika bir balık restoranı. Güzelbahçe’de. Denize sıfır. Gün batımı enfes. Mezeler taze. Servisi iyi. Fiyatları da öyle. Özellikle ailece, çoluk, çocuk gidebilirsiniz.
Empati Telefon: 0.232 234 11 32.
Bir de Cafe Cilveli Kahve. Çok şirin… Kızlar servis yapıyor. Selahattin Yağen’e ait. Burayı da sahilde yürürken fark ettim. Küçükyalı’da. İki katlı, mini mini bir yer. Ev börekleri, tatlıları, çörekleri mis.
Cafe Cilveli Kahve
Telefon: 0.507 306 03 05


 

X