ESKİŞEHİR HABERLERİ

TEI, Kara Şahinlere güç verecek

DHA
09.06.2016 - 11:51 |Son Güncelleme :
DHA

ESKİŞEHİR, (DHA) - ESKİŞEHİR'deki TUSAŞ Motor Sanayi A.Ş.'ye (TEI) Kara Şahin helikopterlerine güç veren 'T700-TEI-701D' motorunu üretecek. TEI, motorun parça ve modül imalatları, motor montaj, test, satış ve satış sonrası lojistik destek hizmetleri faaliyetlerinin tamamının gerçekleştirilmesinden de sorumlu olacak.
Konuyla ilgili TEI'den yapılan açıklamada 'Türk Genel Maksat Helikopteri Programı' kapsamında, Savunma Sanayi Müsteşarlığı ile ana yüklenici TUSAŞ, ana alt yüklenici Sikorsky Aircraft arasında sözleşmenin imzalanması ile programın yürürlüğe girdiği belirtildi. Açıklamada şöyle denildi:
"Projede lisanslı motor üreticisi olarak yer alan TEI, Kara Şahin helikopterlerine güç veren T700-TEI-701D motorunu üretecek olup, motorun parça ve modül imalatları, motor montaj, test, satış ve satış sonrası lojistik destek hizmetleri faaliyetlerinin tamamının gerçekleştirilmesinden sorumlu olacaktır. TEI projede 109 helikopter için yedekleri ile birlikte 236 adet motoru teslim edecektir."
'MOTORUN ÖMRÜ BOYUNCA İHTİYAÇ DUYULACAK PARÇALAR'
TEI Genel Müdürü Mahmut F. Akşit de projeye ilişkin olarak yazılı açıklamasında şu bilgileri verdi:
"Bir ilk olarak, motorun ömrü boyunca ihtiyaç duyulacak kritik parçaların yanı sıra; yanma odası gibi sıcak bölge parçaları TEI tarafından Türkiye'de üretilecek. Motorların montajı ve testleri de TEI'de gerçekleştirilecek. Satış sonrası destek kapsamında, Türk nihai kullanıcıların envanterinde bulunan T700 motor ailesinin Depo Seviyesi Bakımını yerli üretim parçaları ile yapma imkanına haiz olacağız. Türkiye dışında tanımlanmış geniş bir coğrafya için de T700 motor kullanıcılarına depo seviyesi bakım hizmeti verebileceğiz. Bu program ile rekabetçi bir fiyatla tüm paydaşlara optimal fayda sağlamayı hedeflemekteyiz."
Program kapsamında, 109 T70 Kara Şahin Helikopteri, 10 yıl süresince Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Özel Kuvvetler Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Orman Genel Müdürlüğü olmak üzere 6 farklı kullanıcıya teslim edilecek.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Eskişehir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Eskişehir ilinden TEI, Kara Şahinlere güç verecek hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 09 Haziran 2016 tarihinde saat 11 51’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça TEI, Kara Şahinlere güç verecek haberi güncellenecektir.

ESKİŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ

20 Kasım 2019, Çarşamba
 • İmsak
  06:13
 • Güneş
  07:40
 • Öğle
  12:48
 • İkindi
  15:23
 • Akşam
  17:46
 • Yatsı
  19:08
Sayfa Başı