Ege Haberleri

  Tehlikeli atıkta İzmir birinciymiş

  İZMİR (DHA)
  14.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bornova Belediyesi ve Kalite Derneği (KALDER), Temiz Çevre Günleri kapsamında, “Tehlikeli ve Özel Atıkların Yönetimi” konulu panel düzenledi.

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü’nde görevli Çevre Mühendisi Hasan Seçgin, 2009 verilerine göre Tehlikeli atık dağılımını gösterdi. Buna göre, tehlikeli atık üretimi yıllık ortalamasının Türkiye’de bir-10 bin, İzmir’de 100 bin-161 bin ton. Seçgin, ülke genelinde en çok tehlikeli atığın İzmir’de üretildiğini ifade ederek, “Bakanlık olarak birinci hedefimiz atık yağların ülkemize kazandırılması. 2011 sonu itibariyle 80 bin ton lastiği bertaraf ederek geri kazandık” diye konuştu.

  Çok hassas bir konu

  Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Kontrol Daire Başkanı Yıldız Yılmaz da, “Bu atıkları kendimiz bertaraf edemiyoruz. Bertaraf edecek tesislere gönderiyoruz. Katı atıkla ilgili İzmir’de yer bulmamız olası değil. Transfer istasyonu kurulması konusunda 2004 yılından beri çalışıyoruz” dedi.
  Tehlikeli atıkların bir çevre sorunu olduğunu ve geleceğe yönelik risk oluşturduğunu söyleyen Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır da şunları söyledi:

  “Tehlikeli atıklarla ilgili yasalarımız var. Ancak esas olan o yasaların nasıl uygulandığıdır. Konu çok hassas ve üzerinde önemle durulması gerektiğini düşünüyorum.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı