Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Tehlikeli atıklar Meclis gündeminde

  Hürriyet Haber
  04 Temmuz 2001 - 00:00Son Güncelleme : 04 Temmuz 2001 - 00:01


  Tehlikeli atıkların sınır ötesi taşınmalarının asgari düzeye indirilmesi ve denizlere boşaltılmalarının engellenmesini hedefleyen uluslararası sözleşmenin uygun bulunduğuna ilişkin tasarı, TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

  Türkiye, ''Tehlikeli Atıkların Sınırötesi Taşınımının ve Bertaraf Edilmesinin Kontrolüne İlişkin Basel Sözleşmesi''ne 1994 yılında taraf oldu.

  1989'da imzaya açılan Basel Sözleşmesi, tehlikeli atıkların çevreyle uyumlu yönetimini, bu atıkların miktarının üretildikleri kaynaktayken azaltılmasını, sınır ötesi taşınmalarının asgari düzeye indirilmesini, denizlere ve okyanuslara boşaltılmalarının engellenmesini amaçlıyor.

  Tasarının gerekçesinde, Sözleşme'de 1995 yılında yapılan değişiklikle, OECD ve AB ülkeleri ile Liechtenstein'dan diğer ülkelere, tehlikeli atıkların nihai olarak bertaraf edilmeleri amacıyla taşınmalarının yasaklanmasına dair hükümler getirildiği ve bu amaçla oluşturulan atık listelerinin Sözleşme'ye eklendiği ifade edildi. Tasarının gerekçesinde şu ifadelere yer verildi:

  ''Tehlikeli atık ticareti genellikle gelişmiş ülkelerden, teknik ve idari altyapısı tamamlanmamış gelişmekte olan ülkelere yapılmaktadır. Bu temel gerçeği göz önünde bulunduran Basel Sözleşmesi'ne taraf devletler, Sözleşme'de günün değişen koşullarına uyum sağlamak için değişiklikler yapma gereğini duymuşlardır. Sözkonusu değişikliklerle yeterli sayı ve büyüklükte atık işleme tesisine sahip olmayan ülkemize ve benzer durumdaki ülkelere yasadışı atık girişi ve çıkışının engellenmesi amaçlanmaktadır.'' (aa)  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı