Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Tehlike çanları ulaşacak kulak arıyor

  Hürriyet Haber
  05 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 05 Eylül 2000 - 00:01

  TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Kamran İnan, Türkiye'deki kötü gidişe ilişkin bazı saptamalar yaptı. Değerlendirmeleri birbirinden ilginç benzetmelerle süsleyen İnan ``Grafiğimiz dibe vurdu. Daha aşağı inemez'' derken, 65 milyon vatandaşı ülke için çığlık atmaya çağırdı.

  İnan, değerlendirmelerini 20 sayfalık bir metin halinde basına dağıttı. Ülkenin gidişinden kimsenin rahatsız olmadığını öne süren İnan, ``Rahatsız olanlar yadırganıyor, rahatsız ediliyor. Tehlike çanları ulaşacak kulak arıyor'' dedi. İnan, temiz toplum özleminden de söz ederek, şunları kaydetti: ``Nobel coğrafyasında yokuz, buna mukabil Türk mafyası dünyada sözsahibi oldu. Toplumu temizleyecek güçte çamaşır makinesı yapamadık, ancak her türlü kara parayı aklıyan makine imalinde ön saftayız. Milletlerarası uyuşturucu pazarında iddialıyız. Çetelerimiz içeride olduğu gibi dışarıda da at koşturmaya başladı. Olimpiyatlarda yokuz, ancak köşeyi dönme maratonunda rekorlara doymuyoruz. Kanunlarımız ve kapılarımız para gücüne dayanamıyor. Haine prim veriyor, hırsızı marifetli görüyor, cahile koltuk uzatıyoruz, hain yetiştirmede rekor, hırsız üretmede şöhret, cehalet tedrisinde tecrübe sahibiyiz.''

  İnan, Türkiye'deki 65 milyonun her birinin güneşten eşit pay alması gerektiğini belirterek, zenginlerle yönetenlerin güneşi kapattığını, vatandaşın güneşte yerinin olmadığını belirtti. İnan, okul sayısından fazla lojman olduğunu, TBMM dahil bütün kamu kurum ve kuruluşlarının gettolaştığını iddia etti. İnan, yurt dışına gönderilen personelin de yabancı dil bilmediğini ve bu kişilerin `maaşlı turist' olarak yurt dışında bulunduğunu, Anadolu'da su bekleyen köylerin kaynağını tükettiklerini belirtti. Ankara'nın, uygulanmayan kurallar nedeniyle Afrika başkentlerinin gerisine düştüğünü iddia eden İnan, ``Başkentte uygulanamayan trafik kanun ve kaideleri, dikkate alınmayan kırmızı ışık, şehirlerarası yollarda nasıl uygulanacak?'' diye sordu.

  Değerlendirmesinde Türkiye'deki tatillerin uzunluğunu da eleştiren İnan, Türkiye'nin yılın 5 ayını boş geçiren, tatili en bol ülke olduğunu belirtti. İnan, Rus şairin ``Bazen bir çığlık bir çığ yaratır'' satırlarından esinlenerek, ``Gelin 65 milyon olarak, Türkiyemiz için çığlık atalım. Türkiye'nin bu çarpıklıklardan kurtulması, temizlenmesi lazım'' dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı