Gündem Haberleri

  Teğmenlere suikast davası

  Ayşegül USTA- Haluk ATALAY-Uğur CAN / DHA
  08.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kamuoyunda “Amirallere Suikast Davası” olarak bilinen 9’u tutuklu 18 deniz subayının arasında bulunduğu 19 sanığın yargılanmalarına İstanbul 12’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün başlandı.

  Davada, silahlı terör örgütü üyesi olmak, örgütün amacı doğrultusunda patlayıcı madde ve mermi bulundurmak, kişisel verileri hukuka aykırı olarak kaydetmek suçlarından 33 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanan tutuklu sanık Teğmen Faruk Akın, yargılandıkları davanın “amirallere suikast davası” değil “teğmenlere suikast davası” olduğunu söyledi. Teğmen Faruk Akın, “Dokuz teğmenin parlak istikballerine pırıl pırıl yaşamlarına yapılan bir suikasttır” dedi. Faruk Akın’ın savunması esnasında tutuklu sanık Teğmen Alperen Erdoğan gözyaşlarını tutamadı. Akın, evlerinde yapılan aramada dijital verilerin imajlarının alınmadığını vurguladı.Savunmasında Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Eşref Yiğit’in sözlerine de yer veren Faruk Akın, evde bulunduğu öne sürülen Kürtçe kitap ve diğer yasadışı örgütlere ait dokümanla ilgili de “Güneydoğu’da şehit vermiş bir ailenin çocuğuyum. Teröre şehit vermiş bir ailenin çocuğu olarak nasıl PKK sempatizanı olabilirim” dedi. Akın, tutuklu olduğu için 30 Ağustos’ta terfi alamayacağını belirterek, tahliye istedi.

  Sanıklara destek

  AMİRALLERE Suikast Davası Beşiktaş 12’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlamadan evvel Ergenekon Tertibine Karşı Dayanışma Grubu, Adliyenin önünde pankart açıp slogan attı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı