Gündem Haberleri

  Teğmenler serbest bırakıldı

  DHA
  16.12.2009 - 13:10 | Son Güncelleme:

  DENİZ Kuvvetleri Komutanlığı'nda görevli iki amirale suikast düzenleneceği iddialarına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan Gölcük Donanma Komutanlığı'nda görevli bir teğmen tutuklanma talebi ile mahkemeye sevk edildi. İki teğmen ise savcılık sorgusunun ardından bir teğmen ise sevkedildiği mahkeme tarafından serbest bırakıldı.

  Soruşturma kapsamında gözaltına alınan üç teğmen Merkez Komutanlığı'ndaki işlemlerinin ardından sabah saatlerinde Beşiktaş'taki İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na getirildi. Sivil beyaz minibüs ile adliyeye getirilerek hakim ve savcılar tarafından kullanılan protokol kapsından adliye binasına alınan 3 teğmen soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Süleyman Pehlivan tarafından sorgulandı.

  İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne gönderilen bir ihbar mektubu üzerine başlatılan soruşturma kapsamında daha önce Gölcük Donanma Komutanlığı'nda görevli 9 teğmen ve bir yarbay tutuklanmıştı.

  Soruşturma kapsamında “Silahlı terör örgütü üyesiö oldukları gerekçesi ile Temmuz 2009'da tutuklanan teğmenlerden Sinan Efe Noyan, Faruk Akın, Alperen Erdoğan'a, savcılık sorgularında amirallere yönelik olarak yapılacağı ileri sürülen suikasta yönelik sorular yöneltilmişti. Savcılık tarafından ayrıca 3 teğmene Ergenekon soruşturması ile ilgili sorular da sorulmuştu.

  Operasyon kapsamında ele geçirilen 50 merminin bulunduğu torbadan çıktığı ileri sürülen suikast notunda Metin ve Uğur isimli amirallere suikast yapılacağı öne sürülmüştü. İsmi geçen iki amiralin eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Metin Ataç ile görevi devrettiği Eşref Uğur Yiğit olduğu ileri sürülmüştü. Tutuklanan 3 teğmenin uyuşturucu ticareti yaparak Ergenekon'a para temin ettikleri de iddialar arasında yer almıştı.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı