Gündem Haberleri

  Teğmen Ceyda'ya son görev

  Turaç TOP/İZMİR, (DHA)
  13.10.2008 - 15:39 | Son Güncelleme:

  BALIKESİR Bakım Okulu ve Eğitim Merkez Komutanlığı'nda kurs görürken, arkadaşlarıyla geçirdiği trafik kazasında yaşamını yitiren Teğmen Ceyda Kazak, memleketi İzmir'in Menemen İlçesi'ne bağlı Hasanlar Köyü'nde gözyaşları arasında son yolculuğuna uğurlandı.

  Silah arkadaşlarının da hazır bulunduğu törende Ceyda Kazak, başarılarıyla gurur yaşattığı köyünü acıya boğdu.

  Henüz 22 yaşındayken trafik terörüne kurban giden Teğmen Ceyda Kazak için, bugün memleketi Menemen İlçesi'ne bağlı Hasanlar Köyü'nde öğle namazının ardından cenaze töreni düzenlendi. Teğmen Kazak'ın Türk bayrağına sarılı tabutu, askerlerin omuzlarında, törenin yapıldığı Hasanlar Köyü Camisi'ne getirilirken, cenaze namazına İstihkam Okulu ve Eğitim Merkez Komutanı Tümgeneral Ümit Dündar, Ulaştırma ve Personel Okulu Komutanı Tümgeneral İhsan Balabanlı, 57'inci Topçu Tugay Komutanı Tuğgeneral Süleyman Baysal, Menemen Kaymakamı Turgut Subaşı, CHP'li Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, Kazak'ın babası Mehmet Kazak, kardeşi Hasan Kazak ile silah arkadaşları, gaziler ve köylüler katıldı. Köylü kızların ellerinde çiçeklerle katıldığı cenaze namazına, Kazak'ın Kore gazisi dedesi Hasan Kazak ve annesi Şefike Kazak, sinir krizi geçirip doktor kontrolüne alındığı için getirilmedi, askeri ambulansta bekletildi. Kazak'ın babası Mehmet Kazak ve oğlu Hasan Kazak ise yakınları tarafından tesselli edilirken, güçlükle ayakta durdukları gözlendi. Bayan silah arkadaşlarının ardından gözyaşı döken teğmenler de sıraya girip baba Mehmet Kazak'ın tek tek elini öperek taziyelerini iletti. Cenaze namazının ardından askerler tarafından tekrar omuzlara alınan Ceyda Kazak, acıya boğduğu köyünün mezarlığında toprağa verildi. Mezarlığa ambulanstan çıkıp gelen dede Hasan Kazak, “Torunumu teröre değil, trafiğe kurban verdim” diyerek üzüntüsünü dile getirdi.

  DEDESİNİN SAVAŞ ANILARIYLA BÜYÜMÜŞ

  Ölümüyle başta ailesini ve hemşehrilerini yasa boğan Ceyda Teğmen'in, Kore gazisi dedesi Hasan Kazak'ın savaş anılarını dinleyerek büyüdüğü, bu şekilde askerliğe özendiği belirtildi. Kazak'ın dedesinin desteğiyle askeri okula girmeyi başardığı, amacının, kazandığı parayla kardeşi Hasan Kazak'ı okutmak ve çiftçi babası Mehmet Kazak'ın eskiyen traktörünü değiştirmek olduğu belirtildi. Türk bayraklarıyla donatılan köyde, Ceyda Kazak'ın fotoğrafı da oturduğu evdeki Türk bayrağının yanına asıldı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı