Teftiş’ten görüş aldım soruşturma iznini verdim

Hürriyet Haber
26.04.2004 - 01:37 | Son Güncelleme:

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, BDDK üyesi Kemal Çevik hakkında savcılığın talebi üzerine soruşturma iznini, Başbakanlık Teftiş Kurulu’ndan görüş alarak verdiğini, ancak bunun Çevik’i suçlu olarak gördüğü anlamına gelmediğini söyledi.

DEVLET Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, BDDK üyesi Kemal Çevik hakkındaki soruşturmaya, Başbakanlık Teftiş Kurulu’ndan aldığı görüş doğrultusunda izin verdiğini, ancak bu izni vermesinin Çevik’i, daha baştan suçlu olarak gördüğü anlamına gelmediğini söyledi.

Bakan Şener, ATV’de yayınlanan ‘Ankara’da Sabah’ programında BDDK’nın çalışmaları ve yaşanan son olaylar konusunda açıklamalarda bulundu. Şener, BDDK üyesi Kemal Çevik hakkındaki soruşturmada diğer olaylardakiyle aynı prosedürü izlediğini, savcılığın soruşturma izni talebi üzerine Başbakanlık Teftiş Kurulu’ndan görüş istediğini, Kurul’dan soruşturma izni verilebiceği yönünde görüş geldiğini, böylece soruşturmaya izin verdiğini anlattı. Şener, ‘Ama bu soruşturma izni verilen kişileri suçlu olarak algıladığım için izin verilmiş anlamına gelmez’ dedi. Kendisinin de bazı sorumlulukları bulunduğunu ifade eden Şener, ‘İzin verip vermemekte bakanların da riski vardır. Soruşturma izni verilmediği zaman ’niye vermediniz’ diye bakanlar hakkında soruşturma girişimleri ortaya çıkmıştır’ dedi.

Şener, Çevik’in kendisini dinlemesi yönündeki talebinin anımsatılması üzerine, ‘Benim usulümde savcı ya da hakimmiş gibi insanları, kişileri dinlemek yok. Tekrar bir bakanlık bünyesinde yeni bir mahkeme kurup lehte aleyte söylenenleri dinleme ve ona göre hüküm verme görev ve sorumluluğum olduğunu düşünmüyorum’ dedi.

BDDK’NIN İTİBARI

Bakan Şener, BDDK’nın bağımsız düzenleyici bir kurum olduğunu, ancak geçmişte banka operasyonları sırasında çeşitli şekillerde gündeme geldiğini ve yönetim değişiklikleri yaşandığını belirterek, şunları söyledi:

‘Bir önemli sektörü düzenleyecek olan bir kurumun bu süreci yaşaması doğru değil aslına bakarsanız. Böyle bir sürecin yaşanmamış olmasını dilerdim. Ama bu doğrudan doğruya Kurumun kendisiyle bağlantılı olmaktan öte sektörde son yıllarda yaşanan hadiseler ve bu hadiselerin ağırlığı sebebiyle bununla ilgili bur Kurum olması nedeniyle yaşanmıştır. İşlerin normal gittiği, problemlerin ortaya çıkmadığı bir alandan sorumlu bir kurumun başına bu söyledikleriniz gelmez.’

Sektörde önemli olayların yaşandığı bir dönemde sektörle ilgili Kurumda da bunun yansımalarının yaşanacağını kaydeden Şener, BDDK’nın bir başka şanssızlığının da sektörde fırtınaların estiği bir dönemde oluşturulması olduğunu ifade etti. Şener, ‘Keşke yıllar önce kurulmuş olsaydı. Kurum geleneği oluşturulmuş olsaydı ve önüne çıkan olayları çözerek yoluna devam etseydi herhalde bu sorunlar yaşanmazdı. Sektördeki sorunlar bizi bu noktaya getirdi diye düşünüyorum’ dedi.

Fon bir şirket gibi çalışıyor

ABDÜLLATİF
Şener, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na devredilen bankaların Hazine’ye maliyetininin toplam 42.7 milyar dolar olduğunu bildirdi. Şener, TMSF’nin kendisine devredilen iştirakler, gayrimenkuller ve alacakların çok büyük bir portföy oluşturması nedeniyle, görevinin çok önemli olduğunu söyledi.

Bu işin zorluğu nedeniyle TMSF’nin ayrı bir kurum olarak BDDK’dan ayrıldığını belirten Şener, ‘TMSF, ayrı bir kurum ve yoğun bir kurum olarak çalışıyor. Fon’a devredilen bankalar temel problem oluşturuyor’ dedi. Şener, Fon’a devredildikten sonra bu bankaların alacakları ve yükümlülükleri bulunduğunu anımsatarak, Fon’un bu alacakları tahsil ettiğini, yükümlülüklerini ödediğini, varlıkların nakde çevirdiğini ve sanki bir ticari işletme gibi çalıştığını kaydetti.

Fon’a devredilen her bankadan sonra ticari maliyet ortaya çıktığını ve bu maliyetlerin sürekli olarak Hazinece karşılandığını vurgulayan Abdüllatif Şener, Fon’a devredilen bankalar nedeniyle bürüt DİBS ihracının 23.7 milyar dolar, net DİBS ihracanın da 21.5 milyar dolar olduğunu kaydetti.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı