« Hürriyet.com.tr
MENÜ

TED spor meslek lisesi açacak

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Tenis Eskrim Dağcılık Kulübü'nün (TED) yeni başkanı Prof. Dr. Mehmet Tınaz, Bahçeköy'de kurulacak lise için sponsor arıyor.

Kısa süre önce, 67 yıllık Tenis Eskrim Dağcılık Kulübü'nün başkanlığına seçilen Prof. Dr. Mehmet Tınaz kulübün yeni atılımlara hazırlandığını açıkladı. Öncelikle iki yıldır başlanamayan spor meslek lisesi projesinin ele alınacağını söyleyen Tınaz'la, projeleri ve TED'in sorunları üzerine konuştuk.

Kurulduğundan bu yana TED'in misyonu ne oldu?

TED, Türkiye'de tenisin temsilcisi. Uluslarası TED Open Turnuvası'nı 53 yıldır gerçekleştiriyor. Bu turnuva oyuncuların dünya sıralamasındaki yerini değiştiriyor. Burada şampiyon olup 50 üst sıraya çıkan oldu. 100 bin dolar toplam ödülü var. Milli takımın beş oyuncusunun üçü bizde. Ayrıca Türkiye'nin en iyi dağcıları TED'den yetişmiş. Depremden sonra bu ekibimizi kurtarma için de eğitmeye karar verdik. Eskrimde Türkiye'nin en iyi derecelerini alan oyuncular bizde. İki Romen antrenörümüz aynı zamanda milli takımı çalıştırıyorlar. Yan branş olarak basetbol var. İkinci deplasmanlı ligde üçüncü durumda. Türkiye Kupası'nda da final grubunda mücadele ediyor. Masa Tenisi takımımız süper ligde oynuyor.

Yeni başkan olarak sizi hangi sorunlar bekliyor?

Üyelerimiz kapalı kortta istedikleri zaman oynayamamaktan şikayetçi. Veteranlara (emekli sporculara) iyi bakmadığımız söyleniyor. Ben de veteran tenis şampiyonu ve bu kulübün eski tenisçisiyim. Ama kapalı kortu istediğimiz gibi kullanamıyoruz. Bu kortta yılda 6 hafta uluslararası turnuvalar var. Kortu ulusal turnuvalara da veriyoruz. Senede 8-10 hafta başkalarının hizmetinde kortlarımız. Yaz kış birer kere de veteranlara veriyoruz. Bu yeterli görülmüyor.

Nasıl çözeceksiniz bu sorunu?

TED Vakfı'nın bir spor meslek lisesi projesi var. Bahçeköy'de çok güzel bir arsa alındı ama iki senedir inşaat için sponsor bulunamadı. Böyle bir okul için bugün biçilen fiyat 1 milyon dolar. En büyük beklentimiz son üç yıldır Ted Open'ın sponsorluğunu Volkswagen markasıyla üstlenen Doğuş Otomotiv'in inşaatı en azından su basmanı seviyesine getirmesi.

Okul üyelerin istedikleri zaman tenis oynamasını nasıl sağlayacak?

Antrenmanlar haftasonu okulda yapılabilecek. Böylece tesislerde üyeler için daha çok zaman ayrılabilecek.

Spor meslek lisesi bir ilk olacak sanırım...

ENKA'nın buna benzer bir okulu var ama onlar para kazanıyor. Bizim hedefimiz eğitimli sporcular yetiştirmek. Arsaya okul yapmak için alınan iznin süresi doldu galiba. İlk iş bu süreyi uzatmak için uğraşacağız.

Başka projeleriniz var mı?

Fitness Center'ımızda bayanlar da spor yapıyor, sonra da kahvelerini içmek istiyorlar. Üyelere yönelik bir fitness center yapmak istiyoruz. Çatı katımızı, izin alabilirsek, camla kapatıp bunu yapabiliriz.

Rakamlarla TED

TESİSLER

2500 seyirci kapasiteli merkez kort, 9 açık üç kapalı kort, küçük kapalı antreman kortu, çok amaçlı salon (basketbol-eskrim ve mini futbol), 2 squash salonu, masa tenisi odası, fitness center, sauna ve küçük kapalı havuz, büyük açık havuz

SPORCU SAYISI

Tenis (140), eskrim (72), dağcılık (20), basketbol (55), masa tenisi (25)

67 yıllık kulüp

1933'de İstanbul'dan altı kişi, kayak yapmak üzere ilk defa Uludağ'a tırmandı. Ekip, aralarına dönemin valisi Muhittin Üstündağ'ı da alıp Dağcılık, Yürüyücülük ve Kış sporları Kulübü kurdu. İlk binaları Taksim Parkı'nın bir köşesinde, belediyeye ait ahşap bir evdi. Binadaki iki kortu kullanan azınlıkların girişimiyle tenis şubesi oluştu. 1940'ta Tenis ve Dağcılık Kulübü, o günlerde Beşiktaşlı bir grup eskrimci aralarına katılınca da Tenis Eskrim ve Dağcılık Kulübü adını aldı. Kulüp, Lütfi Kırdar'ın 1944'te Taksim'de tahsis ettiği arazi 1988'de Hyatt Regency Oteli verilince Tarabya'daki 22 bin metrekarelik araziye taşındı. TED, 25 yıl görev yapan başkanı Prof Dr. Behbut Cevanşir'in öncülüğünde bugünkü tesislerine kavuştu.


Bunları da Beğenebilirsiniz