Dünya Haberleri

  Tecrit tarih oluyor

  Zeynel LÜLE / BRÜKSEL
  29.04.2004 - 01:48 | Son Güncelleme:

  Avrupa Birliği, KKTC’ye yönelik ilk açılım kararını aldı. AB vatandaşlarının doğrudan KKTC’ye seyahat edebilmeleri, KKTC ürünlerinin AB kontrolünde ihracatının sağlanması, Kıbrıs doğumlu Türklerin serbest dolaşımının kabülü ile izolasyon sona erdirilmesi için ilk adım atılacak.

  Üuzerinde anlaşmaya varılan tüzük metninde, Adanın kuzeyinde üretilen malların Yeşil Hat üzerinden AB pazarına girebilmesine yönelik kolaylıklar getiriyor. AB Komisyonu da KKTC’nin ‘Üçüncü ülkelere doğrudan’ ihraç etme yolunu açabilecek bir proje hazırlamakla görevlendirildi.

  AVRUPA Birliği, AB vatandaşlarının doğrudan KKTC’ye seyahat etme olanağını getiren, yeşil hattan malların ve kişilerin serbest geçişini sağlayan ve AB’ye ithal edilecek KKTC mallarının yetki belgelerini Güney Kıbrıs’tan ‘kısmen’ alıp AB Komisyonu’na bırakan ‘Kıbrıs tüzüğü’ üzerinde anlaştı. Anlaşmaya göre Kıbrıs doğumlu KKTC vatandaşları, Güney’e serbestçe geçebilecek ve çalışabilecekler.

  Bir AB yetkilisi, mevcut hukuk düzeninin, bazı kararların alınmasında sıkıntı yarattığını belirterek, bu hukuk düzeninin değiştirilinceye kadar KKTC’ye uygulanan tecridin hafifletilmesinin amaçlandığını belirtti. Tüzük, Cuma günü AB Konseyi’nde onaylanacak. Dün sekiz saatlik bir tartışma sonrasında, sadece Kuzey ile Güney arasındaki geçişi düzenlemeye yönelik tüzük üzerinde anlaşmaya varıldı.

  AB ülkelerinin Brüksel’deki Daimi Temsilcilerinden oluşan ‘COREPER’ toplantısında İngiltere, KKTC’nin ‘avukatlığını’ üstlendi ve başta Almanya olmak üzere bir çok AB ülkesinin desteğini aldı.

  KOMİSYON ÖNERİLER HAZIRLIYOR

  Üzerinde anlaşmaya varılan tüzük metninin yazımının gecikmesi nedeniyle, metnin bu sabah yayınlanacağı açıklandı. Edinilen bilgilere göre anlaşma, adanın kuzeyinde üretilen ve ambargo uygulanan malların Yeşil Hat üzerinden AB pazarına girebilmesine yönelik kolaylıklar getiriyor. Sadece Yeşil hat üzerinden geçişlerin yer aldığı tüzüğün yanı sıra AB Komisyonu, ‘Üçüncü ülkelere doğrudan’ ihraç etme yolunu açabilecek bir proje hazırlamakla görevlendirildi. Bu projenin hazırlanması ve KKTC’ye verilmesi kabul edilen 259 milyon Euro’nun hangi projeler karşılığı kullandırılacağı, AB Komisyonu’nun çalışması sonucu ortaya çıkacak.

  Tüzükte neler var

  Yetki belgesi Güneyden kısmen alınıyor

  AB vatandaşlarının doğrudan Kuzeye inebilmeleri ve buradan ‘sorunsuz’ olarak Güneye geçebilmelerine olanak sağlanıyor.

  Narenciye, balıkçılık ve madencilik gibi ticari malların kotaları artırılıyor ve bu malların Güneye geçişi ve AB ülkelerine ihraç edilmeleri konusundaki Güneyin elinde bulunan ‘yetki belgesi’, kısmen AB Komisyonu’na devrediliyor.

  Kıbrıs doğumlu KKTC vatandaşlarının yeşil hattan geçebilmeleri ve Güneyde çalışabilmelerine hiçbir sınırlama getirilmiyor.

  AB Komisyonu, KKTC ile doğrudan ticari işbirliğine giriyor ve bu açıdan KKTC ilk kez ‘tecritten’ kurtuluyor.

  Rumlar Türkçe geri sayıyor

  Bir Mayısta AB’ye girmeye hazırlanan Rumlar Lefkoşa’nın Eleftheria meydanına astıkları dev panoyla gün sayıyorlar. Panoda Rumca ve ingilizcenin yanısıra Türkçe de kullanılıyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı