Dünya Haberleri

  Tecavüzü anlattılar

  Hürriyet Haber
  08.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Mart ayında Irak’ın Mahmudiye kentinde 14 yaşındaki bir kıza tecavüz edip ailesiyle birlikte öldürdükten sonra yakmakla suçlanan Amerikalı askerler, tecavüzü anlattı. Viski içtikten sonra maske takıp ev basan Amerikalılar, katliamı gerçekleştirdikten sonra hiçbir şey olmamış gibi 200 metre ötedeki kontrol noktasında tavuk kanadı ızgarası yapmışlar.

  IRAK’ın Mahmudiye kentinde tecavüz ettikleri 14 yaşındaki bir kızı ve ailesini öldürmekle suçlanan Amerikalı askerlerin yargılanıp yargılanmamasıyla ilgili süreç başladı. Askerlerin, savaş stresi altında suça itilmiş olabileceği belirtilirken, eyleme karışanların ifadeleri ve olay yerinde yapılan incelemeler tüyler ürpertici tecavüz ve cinayetlerin ayrıntılarını gün ışığına çıkardı.

  Eyleme karışan beş askerden dördünün askeri mahkemeye sevkedilip edilmemesiyle ilgili dava, haftasonu Bağdat’ta başladı. Saldırıya katılan Uzman Er James Barker’ı (23) sorgulayan Özel Ajan Benjamin Bierce, zanlının 12 Mart tarihinde Mahmudiye’de yaşanan olayla ilgili yazılı ifadesini olayı değerlendiren panele sundu. Barker’a göre olay günü, altı asker hep birlikte enerji içeceğiyle karıştırılmış viski yudumluyor, golf toplarıyla atış yapıyorlardı. Uzman er Steven Green (20) bu sırada, "Canım gidip Iraklı öldürmek istiyor" dedi. Çavuş Paul Cortez, Er Bryan Howard, Er Jesse Spielman ve Çavuş Anthony Yribe de Green’e uyup siyaha bürünüp başlarına maske geçirdiler.

  İDAM CEZASI ALABİLİRLER

  14 yaşındaki Abir Kasım el-Canabi’nin evini basan Amerikalılar, Howard’ı dışarıda gözcü bıraktılar. Steven Green, kızın anne babası ile beş kardeşini yan odaya götürürken, Cortez saldırdığı kurbanını yere yatırdı. Cortez, elbisesini bel hizasına kadar kaldırdığı kıza tecavüz etmeye çalışırken, Barker da mağdurenin ellerini tutuyordu.

  Bu sırada öteki odadan gelen Green, "Hepsi öldü. Biraz önce onları öldürdüm" dedi. Sıra Green’e gelmişti, vahşet tüm acımasızlığıyla devam ediyordu. Tecavüz sonrasında Green, kızı AK-47 tipi yarı otomatik tüfekle başından vurarak öldürdü. Howard ve Spielman, tecavüz ve cinayetlere katılmazken, evin kundaklanmasında rol aldılar. Saldırı sonrasında 200 metre ötedeki kontrol noktasına geri dönen Amerikalı askerler, ızgarada tavuk kanadı yapıp kendilerine ziyafet çektiler. Askeri mahkemede yargılanmalarına karar verilmesi halinde saldırganlara idam cezası verilebileceği belirtildi. "Kişilik bölünmesi" teşhisi nedeniyle ordudan atılan Steven Green’in yargılanmasına ise 502’nci Piyade Alayı’nın komuta merkezi olan Kentucky’de devam ediliyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı