Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Tecavüzcüsüyle evlendirilen kız ölü bulundu

  Neşet KARADAĞ (DHA)
  29 Ekim 2005 - 02:26Son Güncelleme : 29 Ekim 2005 - 02:26

  14 yaşında baskılar sonucu tecavüzcüsüyle evlenmek zorunda bırakılan Aysun, yatağında ölü bulundu. Ölümü şüpheli gören savcı, otopsi istedi.

  ADANA’da, küçük yaştaki kızlarını zorla evlendiren ailelere ibret niteliğindeki olay, 4 yıl önce meydana geldi. İlköğretim 7’nci sınıf öğrencisi 14 yaşındaki Aysun, ailesinin baskısıyla halasının oğlu Erhan Bolat (26) ile nişanlandı. Bir akşam arkadaşlarıyla gezmeye giden Aysun, eve geç dönünce, babası Ziya Şaraslan (40) tarafından dövüldü. Şaraslan, damat adayı Bolat’a da, ‘Al götür. Kız sizin’ diyerek kızını evden kovdu. Erhan Bolat, o gece Aysun ile zorla ilişkiye girdi. Ertesi gün Aysun ve babası ‘tecavüz’ iddiası ile şikáyette bulundu.

  Zorla evlendirdiler

  ‘15 yaşından küçük kızın zorla ırzına geçmek’ suçundan yargılanan Erhan Bolat 6 yıl 3 ay, ‘suça göz yummak’la suçlanan Aysun’un babası Ziya Şaraslan ise 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına mahkûm edildi. Mahkeme Başkanı, ‘Evlenirseniz cezanızı tecil ederim’ uyarısında bulundu. Ancak Aysun, Bolat’la evlenmeyeceğini söyledi. Baba Ziya Şaraslan cezaevine götürülürken, firari Erhan Bolat hakkında ise gıyabi tutuklama kararı çıkarıldı. Ziya Şaraslan’ı cezaevinden kurtarmak, Bolat’ın da cezaevine girmesini önlemek için aileler Aysun’a baskı yapmaya başladılar. Bu evliliği istemeyen Aysun, ‘Babamın da suçu var, cezasını çeksin’ diye karşı çıktı. Ancak, baskılara dayanamayan Aysun, 8 Mart 2004’te tecavüzcüsü ile evlenmek zorunda kaldı.

  Leşimi serseler olmaz

  Nikáhla, hem tecavüzcüsünü hem de babasını hapisten kurtaran Aysun, o tarihte DHA muhabirine, ‘O kendi evinde kalacak, ben kendi ailemin yanında kalacağım. Erhan ile asla yaşayamam. Benim leşimi serseler yine de bu beraberlik olmaz’ demişti. Ailesiyle birlikte yaşayan ve bir kuaför salonunda çalışan Aysun Bolat dün evlerinde bilinmeyen bir nedenle yaşamını yitirdi. Ölümü şüpheli bulan savcı, cenazeyi, kesin ölüm nedeninin saptanması için adli tıbba gönderildi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı