ANKARA HABERLERİ

TEB eşdeğer ilaç bandındaki daraltmaya tepki gösterdi

Erdinç ÇELİKKAN
21.07.2009 - 00:00Son Güncelleme :

Türk Eczacıları Birliği Genel Sekreteri Özgür Özel, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun eşdeğer ilaç bandına yaptığı yüzde 7’lik daraltma kararının "dayatmacı" mantıkla alındığını bildirdi.

Erdinç ÇELİKKAN

Özel, Ankara Hürriyet’e yaptığı açıklamada 1 Ağustos’ta yüzde 22’den yüzde 15’e düşecek olan "eşdeğer ilaç bandındaki" daraltma kararına tepki gösterdi. Özel, konuyla ilgili özetle şunları söyledi:

"Eşdeğer ilaç bandını ’yeşil bant’ olarak tarif edebiliriz. Eğer hasta bu yeşil bant içinde kalan bir ilaç kullanıyorsa ilaç fiyat farkı ödemez. Şimdi, bu bant yüzde 7 oranında daralıyor. Bu da demek ki, hastalarımız kullandıkları ilaçlar için yüzde 7’ye kadar fiyat farkı ödemek zorunda kalacaklar. Eğer kullandıkları ilaçlara hali hazırda fark ödüyorlarsa bu ödedikleri fark ilaç fiyatının yüzde 7’si kadar daha artacak. Ayrıca daha önceki örneklerde gördüğümüz gibi, bazı ilaç şirketleri bu yeşil bant içinde kalmak için fiyatlarını düşürebilir.

Hasta ve eczacı mağdur

Eczacının mağduriyetinin çift yönlü oluştuğunu da belirteyim. Eczacı hastadan ilaç fiyat farkını istediğinde de hasta ile karşı karşıya geliyor. Ya da ödeme güçlüğü çeken bir hasta ile karşı karşıyaysa bir sağlık çalışanı olarak fiyat farkını talep etmesi son derece sıkıntılı bir durum ortaya çıkıyor.

Kimse bunu hak etmiyor

Ne üyelerimiz ne de hastalarımız bunu hak ediyorlar. Biz, bu sorunların açığa çıkmaması için kurumu sürekli uyarıyoruz. Ama onlar maalesef hastalarımızın sağlığından ve zor durumdaki eczacının üzerinden tasarrufu yeğliyorlar. Bu tip dayatmacı, bilimsel kriterlerden uzak salt sigorta şirketi mantığı ile alınan bu kararlara bir kez daha ’Artık yeter’ diyoruz. 1 Ağustos’ta bu düzenlemenin başlamasının önüne geçilmesi için tüm yetkilileri bir kez daha uyarıyor ve Tebliğin geri alınması için gerekli düzenlemenin zaman geçirilmeden yapılamasını bekliyoruz."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden TEB eşdeğer ilaç bandındaki daraltmaya tepki gösterdi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Temmuz 2009 tarihinde saat 00 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça TEB eşdeğer ilaç bandındaki daraltmaya tepki gösterdi haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

18 Aralık 2017, Pazartesi
 • İmsak
  06:11
 • Guneş
  07:58
 • Öğle
  12:56
 • İkindi
  15:19
 • Akşam
  17:33
 • Yatsı
  19:09
Sayfa Başı